Канони во тенџере: зелена салата од зима

канони

Канони (Валеријанела локуста). Познато е како зимска зелена салата. И тоа е фантастична култура за оваа сезона, многу лесна и многу благодарна. Зелената салата од јагнешко месо е вкусна и во салатите. Сега кога има мала активност во саксија за цвеќе, можеме да ја одгледуваме оваа билка и други ароматични, како и искористување на можноста да дознаете повеќе за никнува.

Можете да го одгледувате во саксија за цвеќеВо жардиниер o en расте маса. Има мал корен. Потребен ви е тенџере од 10 см. во дијаметар (или растојание помеѓу посевите од 10 см) и не бара туторизиран.

Култура

Se сеење директно во садот, и погодно е да се впие семето 48 часа пред сеидбата.

Germе 'ртат за 8-10 дена и можете да започнете со берба за неколку недели, секогаш кастрење на надворешните лисја, кои брзо растат, обезбедувајќи добри жетви. Треба да се консумира кратко по бербата, затоа е идеално за нашиот сад за цвеќе. Тоа е едногодишно растение, кое природно се наоѓа во студените области на Европа.

Su жетва тоа ќе трае до пролет, со пристигнување на потопли температури, растението цвета и повеќе не е погодно за консумирање.

Не ја сакаат топлината или недостатокот на вода. Удобно е наводнување редовно, што ја одржува влажноста на подлогата.

Во врска со здруженија за одгледувањеБидејќи е растение со мал корен и краток циклус, може да се одгледува помеѓу просторите на другите растенија со подолг циклус како што се праз, репа, морков или зелка.

Својства

Тоа е извор на бета-каротин, витамин Ц и фолна киселина. Има диуретични, прочистувачки и лаксативни својства.

Потекло

Потекнува од Европа, каде дивата сорта, со посилен вкус, расте природно во ладни области. Со векови се консумира. Почна да се одгледува како зимска зелена салата се додека не се намали неговата употреба во текот на XNUMX и XNUMX век поради појавата на ладно прилагодени сорти на зелена салата. Неговото име се однесува на неговото одгледување во манастирите.

Повеќе информации: Ароматични во есен, Зеле семе


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бартоло Паскуал dijo

  Одличен придонес, ви благодарам многу .-

 2.   морето dijo

  Ви благодарам, тоа многу ми помогна