Најдобра косилка за јавање

Дали имате многу голем тревник? Или проблем во грбот и / или нозете? Или само барате утеха кога станува збор за грижата за вашиот скапоцен зелен тепих? Ако одговоривте да на некое од овие прашања, тогаш ви треба возило дизајнирано за оваа намена. А. трактор за тревник.

Но, кога ќе започнете да истражувате, гледате дека има многу видови и различни цени, од каде знаете што е најдобро? Ние ќе ви помогнеме. Погледнете ги најдобрите модели.

Наша препорака за најдобра косилка за возење

Да се ​​избере косилка за возење не е лесно. Не само што има неколку видови, туку мора да ја земете предвид и цената. Од оваа причина, советуваме да барате производи од признати брендови, како што е оној по наш избор:

Предност

  • Направен е ефикасно да работи во градини со средна големина до 5000 квадратни метри, иако е одличен и за мали тревници.
  • Неговата ширина на сечење е 40 см, а нејзината висина е прилагодлива од 30 до 95 мм, што ви овозможува да работите на големи површини за кратко време.
  • Моторот има моќност од 6,3 kW, што обезбедува добри перформанси.
  • Има резервоар за колектор за трева од 240 литри, доволен за да не мора да бидете премногу свесни за тоа и да работите лесно, бидејќи има и целосен индикатор за колектор.
  • И брзината и насоката се контролираат со педали за стапала, така да имате поголема контрола над косичката за возење.

Недостатоци

  • Капацитетот на прашината може да се претвори во ограничен кога веќе долго време не сте го коселе тревникот.
  • Цената може да биде висока ако имате мал тревник, имајќи предвид дека има поевтини модели за тој вид градина.

Водич за купување трактори на тревник

Водич за купување и споредување на трактори за тревник

Видовме неколку многу интересни модели и ви кажавме која е нашата препорака, но ако сеуште се сомневате, еве неколку совети за полесно да изберете трактор за тревник:

Големина на градината

Ако имате мал тревник, подобро е да барате трактор кој работи добро на намалени површини, бидејќи во спротивно би трошеле пари на трактор што ќе има карактеристики што нема да бидат толку корисни како што треба. Патем, тоа е исто така начин да заштедите малку.

Ширина и висина на сечење

Косилките се прават за да се изведуваат во градини со минимална површина од 1000 квадратни метри, така што ширината на сечењето е обично голема, околу 60-80 см, така што не мора да трошите премногу време за одржување на вашиот зелен тепих. Во однос на висината, таа мора да биде прилагодлива на неколку нивоа, бидејќи на овој начин тревата може да ја имате токму на висината што ја сакате.

Капацитет на резервоарот за колектор на трева

Колку е поголема вашата градина, толку повеќе капацитет треба да има вреќата за собирање трева. На пример, ако имате површина од 2000 квадратни метри, таа мора да содржи најмалку 200 литри исечена трева. Ако не, ќе се наполни брзо и ќе треба често да го празнувате.

Моќност на моторот

Јасно е дека колку е поголема моќноста на моторот, толку се поголеми неговите перформанси. Но ... мора да имате предвид дека тоа ќе троши повеќе гориво и веројатно ќе направи повеќе бучава од помалку моќниот освен ако нема пригушувач. Значи, ако имате мала градина на пример и ќе ја користите често, препорачуваме трактор со прилично мала моќност, околу 4-5kW бидејќи не ви треба повеќе бидејќи секогаш се одржува на ниско ниво.

буџет

Достапниот буџет е, можеби, најважната работа што треба да се разгледа. Без разлика дали е ограничено или не, пребарувајте, споредувајте модели и цени и не двоумете се да побарате од продавачот за какви било прашања што можат да се појават. Доколку имате можност да ги прочитате и мислењата на другите купувачи, толку подобро, бидејќи на овој начин сигурно нема да се појават проблеми со набавката.

Кое е одржувањето на косичката за јавање?

Одржување на најдобрите трактори за трева

Одржувањето на косилка за возење во совршена состојба бара одредено време, бидејќи има неколку работи на кои треба да обрнете внимание:

Општо чистење

Мора да се исчисти по секоја употреба со вентилатор за лисја на пример, на овој начин можете да ги отстраните сите преостанати лисја, трева итн. дека можел да остане.

Во никој случај не треба да се користи црево за вода под притисок, бидејќи тоа би го оштетило моторот ако не е заштитен и системот за пренос.

Систем за присуство на операторот

Тоа е систем што ги прави моторот и спојката да работат само кога седите. Многу е корисно, бидејќи овој мотор започнува само кога сте во возилото.

Ако не работи на правилен начин, мора да го земете за да го проверите.

Batería

Батеријата мора редовно да се менува бидејќи се троши. Обично се прави со отстранување на завртка лоцирана на една од предните гуми, извлекување на заштитниот ракав од видното поле, а потоа со помош на клуч за отстранување на кабелот од поголемата батерија.

Како и кога да го сториме тоа, ќе биде објаснето подетално во вашиот прирачник за трактор.

Промена на маслото

Маслото мора да се менува на секои X часа употреба (Тој број ќе биде означен во упатството, не грижете се 😉). Ова е направено затоа што ако е валкано, моторот не работи добро. За да го направите ова, она што е направено е да се отвори устата на излезот на маслото - тоа е обично на страна - и веднаш да се постави контејнер веднаш подолу за да се собере. Почекајте сè да излезе, а потоа повторно ставете го капачето.

Конечно, повторно наполнете го резервоарот.

Ножеви

Ножеви мора да ги изострувате од време на време, па дури и да ги менувате ако се многу истрошени. Облечете соодветни ракавици кои добро ве штитат и користете датотека или тркало за мелење или однесете ги на специјализирано место за да можат да се погрижат за изострување на истите.

Сопирачка

Можеби тоа е еден од најпотребните делови и на кој мора да му се даде поголемо значење. Сопирачката е многу важна што работи добро. Значи, доведете ја косичката за возење на рамна и сува површина, притиснете ја сопирачката долу, а потоа поставете ја рачната сопирачка со механичката и влечната опрема во неутрален.

Ако кога ќе го направите ова, ќе видите како се вртат задните тркала, мора да земете за да се провери.

Израмнете го тракторот

Многу е важно тоа сите четири тркала се правилно порамнети и соодветно надуени. Правилното функционирање на возилото и, пред сè, вашата безбедност зависи од тоа.

складирање

Кога ќе завршите со работа, треба да го чувате на место заштитено од директно сонце и суво. Направете го тоа кога ќе се олади моторот, со што се избегнуваат проблеми.

¿Para qué sirve un tractor cortacésped?

Разликата на тракторот за трева во однос на другите е удобност при косење. За големи полиња, и без да дава проблеми со враќање.

¿Cuáles son las mejores marcas de tractores cortacésped?

Manyе имате MTD, Husqvarna, Mcculloch, меѓу многу други. Препорачуваме да видите каде секој одглума и се издвојува.

¿Qué precio tiene un tractor cortacésped?

Помеѓу 1.000-4.500 евра. Нивните цени се поскапи од другите видови на косилка за трева поради големиот број на капацитети што ви ги нудат за да го исечете тревникот.

¿Cuál es el mantenimiento de un tractor cortacésped?

Мора да го чистите секој пат кога го користите, како и да ги проверите батеријата, маслото, израмнувањето и сечилата, за да бидат секогаш ефикасни.

Каде да ги купите најдобрите трактори за трева?

Каде да купите косилки

Ако сакате да купите трактор за тревник, можете да го направите на кое било од овие места:

Амазон

Во Амазон можеме да најдеме, буквално, сè ... или скоро. Неговиот каталог на трактори со тревник е многу широк, толку многу што наоѓаме модели од 1000 до повеќе од 10 евра. Купувањето тука има неколку предности, како што е можноста за читање на мислењата на другите купувачи пред да платите за производот, или дека по извршената уплата треба да почекате само неколку дена за да ја добиете дома.

Лерој Мерлин

Во Лерој Мерлин тие продаваат широк спектар на модели по цени кои се доста добри (околу 1500 евра). Купувачите не можат да остават повратни информации, но бидејќи продаваат познати брендови, како што се МекКалох или МТД, вие осигурувате дека ќе добиете високо квалитетен производ.

Wallapop

Wallapop е страница (и апликација за мобилни уреди) што се користи за продажба и купување главно на производи од втора рака. Препорачливо е да погледнете кога сакате да купите трактор за тревник, бидејќи тие се квалитетни по многу ниска цена. Се разбира, не двоумете се да му поставите на купувачот какви било прашања што ги имате, па дури и побарајте повеќе фотографии доколку сметате дека е потребно.

Се надевам дека успеавте да ја пронајдете косичката за возење што ја баравте.

Запомнете дека, ако не сте убедени, можеби ќе ви треба друг вид косилка, како што се оние што ги препорачуваме подолу:

Во случај да знаете без да знаете кои од овие опции се најдобри, запомнете дека имаме една споредба на најдобрите косилки.