Кои видови органски ѓубрива постојат?

За здрави растенија им треба ѓубриво

Би било многу тешко да се најде некој кој не сака да гледа здрава градина, но за да биде на тој начин неговиот сопственик треба да се обиде да стори сé што е можно за да ги задоволи потребите на растенијата што ја формираат. И истото треба да се случи ако се одгледуваат во саксии. Затоа, една од најважните работи е да ги платите, но не со кој било производ, ако не и со органски ѓубрива.

И, тоа е дека со исклучоци (месојади и орхидеи), на огромното мнозинство на растителни суштества им треба „храна“ што доаѓа од распаѓање на органска материја; односно од измет на животни, остатоци од други растенија што паднале на земја, итн. Но, не грижете се, нема да мора да направите ништо чудно за да ги добиете: подолу ќе ги видите различните органски ѓубрива што ги има 🙂.

Зошто да користите органски ѓубрива?

Manубриво за растенија

Во светот во кој живееме, загадувањето на земјата (и атмосферата), уништувањето на шумите и, на крајот, штетата што и ја правиме на планетата Земја се вести секој ден. Хемикалиите што се користат во градинарството се многу ефикасни, но се докажаа дека се многу штетни и за околината и за луѓето, па што подобар начин отколку да користите производи од органско потекло за да избегнете влошување на состојбата.

Како и да е, Ако сакате да знаете кои се предностите, тука ги имате:

 • Тие ја подобруваат микробиолошката активност на почвата, правејќи ја поплодна.
 • Тоа го фаворизира задржувањето на хранливите материи, како и капацитетот за апсорпција на вода.
 • Тие ни овозможуваат да ги искористиме органските остатоци.

Единствениот недостаток е тоа што тие можат да бидат извор на патогени микроорганизми ако не бидат соодветно третирани. Оттука, важноста на носењето на ракавици секогаш кога ќе се нанесат.

Различни видови на органски ѓубрива

Компост, одлично ѓубриво за мирта

 • Измет од животни: Како што гуано, На тревојади животинско ѓубриво, ѓубриво од пилешко, или кашеста маса.
 • компост: плод на распаѓање на остатоци од растенија или животни. Повеќе информации овде.
  • Некои променливи би биле, на пример, лушпите од јајца и банана фрлени директно на земја, а не внатре во компостер.
 • Хумус од дождовен црв: тоа е органска материја распаднат од црви.
 • Пепел: оние што доаѓаат од дрво, коски (од овошје на пример) или од кој било друг вид органска материја, се многу богати со калиум. Но, бидејќи има многу висока pH вредност, треба да се нанесува само во мали дози и многу повремено.
 • Ресака: тоа е талог на реките. Користете само ако наведената река не е загадена.
 • Талог од канализација: тие се богати со органска материја, но можат да содржат тешки метали. Сепак, неговата употреба во шумите е дозволена.
 • Зелено ѓубриво: тие се генерално растенија мешунки, на кои им е дозволено да растат, а потоа исечени и закопани во земјата. Така тие обезбедуваат азот. повеќе информации.
 • Биол: е течноста што произлегува од производството на биогас.

Се надевам дека ти беше корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.