Ајде да зборуваме за рузмарин и неговите придобивки

Рузмарин

Многу е тешко за рузмаринот да недостасува во кујните насекаде во светот, таа билка е тоа навлегува во секој агол од кујната со својот мирис карактеристично. Оваа билка потекнува од Медитеранот и како што веќе знаеме, има широка кулинарска употреба, исто така се користи како основен мирис во парфеми, масла за масажа, па дури и во форма на инфузија.

Можеби сте пробале јадења, како на пр јагнешко или пилешко со рузмарин кои се воодушевување, но дали знаевте, меѓу другото, дека рузмаринот е одличен извор на железо, витамин Б-6 и калциум?

Рузмарин

Неговиот начин на собирање и подготовка Тој е многу разновиден, но секогаш го имаме во кујнскиот оставата, чајната кујна во форма на екстракт од сув прашок или цела исушена билка. Кога станува збор за чаеви и инфузии, обично се користат свежи или суви лисја.

Со векови, човекот е во контакт со рузмарин и знае за тоа одлични својства. Можеби сте чуле дека рузмаринот е добар за ублажување на болките во мускулите, подобрување на меморијата, зајакнување на имунитетот, па дури и за раст на косата.

Неколку интересни факти за рузмаринот

Разликувате рузмарин за тоа што има лисја во форма на игла и има мали цвеќиња со синкаво-розова или бела боја. Розмари припаѓа на истото семејство како и Нане од ламице и има сродство со лаванда, мајчина душица, босилек и оригано.

Твоето име значи "вретено„И тоа е многу соодветно заради неговото место на потекло во Медитеранот.

Преглед на придобивките од рузмаринот врз вашето здравје

Прво ќе разговараме за нивните антиоксиданс, полн со антиинфламаторни соединенија кои имаат корист на вашиот имунолошки систем на добар начин и ја подобруваат циркулацијата на крвта.

Овие антиоксиданти, кои се наоѓаат во рузмаринот, играат важна улога во неутрализација на страшните слободни радикали.

Рузмарин и варење

Добро е познато дека во одредени европски земји, рузмарин се користи во случаи на варење а податоците ја потврдуваат нејзината ефикасност. Во земји како Германија, рузмаринот е одобрен медицински третман со варење.

Дали сакате да имате подобра меморија? Конзумирајте рузмарин

Да се ​​вратиме на научните податоци: истрагата на Терапевтски напредок во психофармакологијата заклучи дека аромата на рузмарин може да ја подобри концентрацијата, перформансите, прецизноста и брзината на одговор на една личност. Ова доведе многумина кон поставете лисја од рузмарин низ целата куќа, канцеларијата или местото на студирање.

Рузмарин и невролошка заштита

Не е изненадувачки, рузмаринот е добар за функции на мозокот. Ова се должи на карнозни киселини Го содржи растението и се бори против штетата предизвикана од слободните радикали во мозокот.

Постојат и други студии кои ја потврдуваат можноста рузмаринот да има корист луѓе кои претрпеле мозочен удар. Рузмарин се чини дека се бори и регенерира дел од оштетувањето на мозокот и може да го подобри закрепнувањето на пациентот.

Паралелно со гореспоменатиот, рузмарин може да спречи стареење на мозокот. Болести како Алцхајмеровата болест веројатно може да се борат благодарение на рузмарин својства, иако овие студии се уште се во многу рана фаза.

Рузмарин и рак

Рузмарин

Одредени истражувања како што се направени во Извештаите за онкологија, виделе како суров етанолен екстракт од рузмарин (RO) го забави ширењето на леукемијата и малигните клетки на рак на дојка. Зачудувачки е што втората студија, објавена овој пат од Биоучи, Биотехнологија и Биохемија, заклучи дека рузмаринот е моќно антиинфламаторно средство и антитуморна.

И третиот извештај, овој пат објавен од Journalурнал за храна наука, го имаше за придобивки од вклучувањето на екстрактот од рузмарин во мелено говедско месо за да се намали формирањето на агенси кои предизвикуваат рак за време на фазата на готвење на оброците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.