Син ватил (багрем)

Акација салиња група

Слика - Викимедија / Алвегаспар

La Багрем салиња Тој е еден од видовите дрвја или мали дрвја што расте брзо (всушност многу брзо) и може да ви даде поголема радост ... се додека го засадите на вистинското место за да може да ја развие својата прекрасна круна што ја исполнува со цвеќиња секоја пролет.

Одржувањето е скоро нула, што додаде на нејзината рустикалност и отпорност на штетници и болести, без сомнение можеме да кажеме дека е идеално за оние градини кои се грижат сами за себе. Но, пази се, за да нема проблеми, важно е добро да ја познавате.

Потекло и карактеристики

Багремот е скоро кај сите

Слика - Викимедија / МаргаретРДоналд

Познат како багрем од сина бакаја или багрем од сини лисја, тоа е зимзелено дрво или грмушка, потекнува од Австралија, но како што можете да видите на мапата, таа веќе се наоѓа скоро низ целиот свет. Достигнува од 3 до 8 метри во висина, со трупец што се згуснува до 50 см, со мазна или малку испукана кора, темно кафеава боја. Неговите гранки се обесени, многу тенки, со дебелина помала од 0,5 см и од нив изникнуваат линеарни лисја долги 8-30 см со ширина од 0,5-5 см.

Цвета во пролет (кон месец март / април на северната хемисфера). Цветовите се групирани во inflorescences кои изгледаат како мали - дијаметар од 1 см повеќе или помалку - жолти или портокалови помпони. Плодот е мешункаст зеленчук долг 5-14 со ширина 0,4-0,8 см, а внатре ќе најдеме околу дванаесет семиња од 6-6,5 мм на 3-3,5 мм, кафеаво-костен во боја.

Нивниот животен век е околу 20 до 30 години.

Кои се нивните грижи?

Лисјата на багремот се зимзелени

Слика - Викимедија / Динкум

Ако сакате да имате примерок во вашата градина, прво дозволете ми да ви кажам нешто. Тоа е растение со голем инвазивен потенцијал. Расте многу брзо и од искуство можам да ви кажам дека не дозволува ништо да расте под него: другите растенија едноставно не можат затоа што корените на багремот се развиваат на таков начин што едвај оставаат дупки за другите видови. Само трева во сенка може да го стори тоа, или трева.

Исто така, треба да имате предвид дека лесно се множи, не толку со семиња, колку со пијавки. Не е невообичаено што по драстичното кастрење силно се повраќа. Така, забрането е неговото воведување во природата. Ова рече, и сè додека не ја напушти градината, и земајќи го во предвид она што следно ќе ти го кажам, тоа е многу убав и интересен вид.

Локација

Сината багрем мора да биде во странство, ако е можно во област каде што добива сончева светлина во текот на целиот ден. Да се ​​биде растение што зафаќа многу простор - нејзината круна може да измери 4-5 метри, можеби 6 метри - и имајќи силен корен систем, мора да ја засадите на минимално растојание од 7 метри од wallsидовите, wallsидовите, итн., и од 10 метри цевки и други.

Риего

Тоа зависи од тоа каде ќе го имате:

  • Саксија за цвеќе: се препорачува почвата да не е сува предолго, затоа советувам да ја полеваме просечно 2-3 пати неделно во лето, а еднаш или двапати неделно во остатокот од годината.
  • Градина: во текот на првата година со околу две наводнувања неделно може да биде добро, но од втората и ако паднат минимум 300мм годишно, наводнувањата може да бидат распоредени, па дури и да престанат да наводнуваат.

Земјата

  • Саксија за цвеќе: пополнете го со универзален медиум за одгледување (на продажба) овде).
  • Градина: расте на сите видови почви.

Претплатник

Цветовите на багремот се жолти

Слика - Flickr / liesvanrompaey

Не му треба. Во тенџере, препорачливо е да се оплоди од време на време со течни ѓубрива, како што е гвано, на пример, што го продаваат овде.

Множење

La Багрем салиња се множи со семиња во пролет-лето, кои треба да се стават во чаша врела вода секунда, а потоа во друга со вода на собна температура 24 часа за да се прекине нивниот мирување. Ова е познато како термички шок и е многу интересно за семето на Fabaceae 'ртат побрзо. Откако ќе се стори ова, тие се сеат во расади со универзална подлога за одгледување, ставајќи ги надвор на директно сонце и се чуваат влажни.

На тој начин тие ќе 'ртат за околу две недели.

Сечење

Доцна зима препорачливо е да се отстранат сувите, заболените, слабите или скршени гранки. Исто така, според моето искуство, препорачувам да ги отстраните оние што растат повеќе од останатите, за да имате дрво со униформа, заоблена и компактна круна или донекаде отворено.

Рустикалност

Отпорува до -12ºС. Може да живее во клима без мраз.

Кои употреби се дадени Багрем салиња?

Багрем saligna во цвет

Слика - Викимедија / Ана Аничкова

Декоративни

Тоа е растение кое, ако е засадено на вистинското место, Тоа е многу убаво во градините како изолиран примерок или во траси.

Храна

И лисјата и семето тие служат како храна за добиток, па ако ги имате овие животни, не користете хемиски производи во секое време за да се грижите за растението за нивно добро.

Otros

Дрвена граѓа се користи како гориво, и од нејзината кора се вади смола што се користи за производство на гума.

Што мислеше за Багрем салиња? Ако сакате да дознаете повеќе за багремите, кликнете тука:

Примерок од багрем
Поврзана статија:
Кои се карактеристиките на багремот?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.