Бадемово дрво, прекрасно градинарско дрво

Флорес

El бадем, чие научно име е prunus dulcisЕ Овошно дрво чие потекло е во централна Азија. Сепак, таа стана натурализирана низ целиот Медитеран.

Тоа е дрво со средна висина, погоден за мали градини, бидејќи не надминува пет метри и, покрај тоа, добро поддржува кастрење, со што може лесно да го контролира растот.

Неговиот раст е прилично брз. Нејзините лисја, ланцетни, зелени и долги околу 5 см, се однесуваат како листопадни, односно паѓаат во зима. Цветовите имаат пет ливчиња, кои можат да бидат бели или розови.

Тоа е дрво кое цвета на пролет. Но, ако климатските услови го дозволуваат тоа, цветањето може да се продолжи до зима (кон крајот на јануари на северната хемисфера), но ако тоа се случи, нормално овие цвеќиња не можат да се оплодат поради времето што го претставува месецот февруари, во кои можат да бидат мразови или лесни мразови што предизвикуваат нивно овенување. Така, бадемовото дрво нема друг избор освен да цвета по втор пат откако ќе помине студот.

Бадем

Во градината може да се користи како изолиран примерок, во групи или во усогласување со други бадеми или други видови. Тоа е многу украсно дрво, особено кога е во цвет, што нема да предизвика никакви проблеми. И тоа, не сметајќи го тоа нејзините ливчиња, кога паѓа, го облекуваат подот на спектакуларен начин (видете ја фотографијата подолу).

Ако сакате, можете да засадите мала фабрика за качување (или, доколку не успеете во тоа, контролиран раст) за да се искачите на дрвото.

Ливчиња на земја

Не бара. Но, тоа ќе живее најдобро во топла умерена клима, со многу лесни мразови и во варовнички почви. Совршено отпорен на суша кога е возрасен (оние што ги гледате на фотографиите живеат со 350 литри годишно). Тоа е едно од овошните дрвја на кое му требаат помалку ладни часови за да постигне овошје.

Што мислиш?

Повеќе информации - Видови на кастрење на овошни дрвја


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иназио dijo

  Честитки за блогот, Моника, има еден тон корисни информации!
  Прашање за бадемовото дрво: Што е со неговите корени, дали се вертикални / чисти или може да создадат проблеми на 2 метри од ид и три од базен?
  Фала што Сподели!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Иназио.
   Драго ни е што блогот ви се допаѓа. 🙂
   Во однос на бадемовото дрво. Да видиме, корените не се инвазивни. Имам едно само залепено - она ​​што се нарекува залепено залепено, мислиме дека wallидот е направен скоро над него - и тоа е дрво што е веќе доста големо и не предизвика никаков проблем. Сега, неговата работа е да го засади на растојание од 3-4 метри, не заради корените, туку заради круната што може да биде доста широка.
   Честитка.

  2.    Jazmin dijo

   Здраво
   Ми дадоа бадемово дрво кое веќе беше мало стапче со 2 листови. Во моментов малку порасна и има многу лисја. Но во населбата каде што живеам сите услуги (гас, струја, вода и сл.) се по копнен пат а ѕидот од мојата куќа е на 1.5 метри од дрвото и прочитав и ми рекоа дека не е погоден за садење на тротоари? Ќе треба да го пресадувам на плоштад ????

   1.    Моника Санчез dijo

    Здраво Јазмин.
    Бадемово дрво, prunus dulcisТоа е дрво кое не сака премногу да е во тенџере. Иако може да живее добро во него, ако редовно се кастра. Како и да е, тоа растојание од 1,5 метар е добро. Малку е, но не е растение кое има инвазивни корени.

    Според минусите, тропски бадемили Terminalia catappaМора да биде на земја.

    Ако имате дополнителни прашања, прашајте.

    Поздрав.

 2.   Марија Тереза dijo

  Здраво Моника:
  Ивеам во Саламанка и имам бадемово дрво од пред неколку години и, досега, ме држеше доста добро, иако полека расте.
  Помина сезоната на есенски кастри. Насока кон пролетта Кога е подобро да се кастри, пред цветни или после? Колку долго пред или после?
  Ви благодариме.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Марија Тереза.
   Во тие случаи, секогаш е подобро да почекате да заврши со цветни, ако не вроди со плод или не ве интересира. Веднаш откако ќе процвета, кога ќе видите како цвеќињата истекуваат.

   Ако е плодно и сте заинтересирани да пробате бадеми, би препорачал повеќе да чекате да дојде рано / средина на есен или доцна зима.

   Патем, ако сакате, можете да се придружите на нашите новосоздадени Група на Фејсбук 🙂

   Честитка.