Како се сади буковото овошје?

Буковото овошје зрее наесен

Слика – Викимедија/В. булах

Буката е едно од листопадните дрвја што можеме да ги најдеме во шумите во Европа. Расте со свое темпо, кое обично е прилично бавно, но не се брза: неговиот животен век е околу 400 години, така што има повеќе од доволно време да ги надмине своите конкуренти, да зајакне и да се прилагоди. Исто така, може да потрае долго време за да цвета; всушност тоа го прави од 15-годишна возраст.

За среќа штом ќе започне, ќе продолжи да го прави секоја пролет. Значи, ако сакате да знаете како да се засади буково овошје а со тоа да добиеш расад, па ќе ти објасниме.

Колку е времето на сеидба на бука?

Буката се сади наесен

Слика – Викимедија/Питер О’Конор познат како анемопроектори

El има, чие научно име е Fagus sylvatica, е листопадно дрво со причина: нивните лисја се прилично нежни, па ако сакате да ги задржите во текот на есента и зимата, ќе треба да ги удвоите напорите за да ги нахраните., нешто што кога температурите се многу ниски, не е погодно. Затоа, за да заштедите вода и хранливи материи, престанете да ги храните за време на есента, кога термометарот ќе почне да паѓа под 15ºC.

Зошто ти го кажувам ова? Бидејќи на буката треба да биде ладна, дека температурите паѓаат под 10ºC и дека има мали разлики помеѓу максималните и минималните во есен и зима. Само тогаш семето може да 'ртат во пролет. И затоа сезоната на садење бука е есен и зима: ако температурите останат високи во текот на дванаесетте месеци од годината, тие никогаш нема да никнат.

Ако зимата е блага, но не премногу студена, односно, ако зимските температури останат, на пример, помеѓу 15 и 5ºC, со повремени слаби мразови, најдобро е да ги засадите во тапер сад со кокосови влакна и да ги ставите во фрижидер во текот на тие месеци.

Семе посеано во сандак
Поврзана статија:
Како да се стратификуваат семето чекор по чекор

Како се вика буковото овошје?

Плодот на буката Познато е по името hayuco а својот развој го завршува наесен. Има приближно 2 сантиметри, а кога се уште е неотворено изгледа како мало топче покриено со „влакна“. Отпрвин се зелени, но потоа стануваат кафени.

Внатре има неколку семки, исто така кафени, кои се со големина од 1 сантиметар и се тврди.

Како се сее?

Буката е дрво на кое треба време да никне

За да го посеете буковото овошје прво нешто што треба да направите е да почекате да созрее. Откако ќе го направи тоа, се отвора како да е цвет, изложувајќи ги семињата. Овие, иако се многу свежи ако се земени од дрвото, не мора да бидат остварливи, затоа, Препорачувам да ги ставите во чаша вода неколку минути.

Ако го прават тоа тие потонат, совршено, бидејќи имаат многу можности да ртат; но ако останат да лебдат, најверојатно не се плодни и затоа нема да никнат (но ако сакате, можете да ги засадите посебно. Не би било прв ни последен пат наводно неодржлива семето никнува).

Сега треба да го подготвите семето, што може да биде тенџере или послужавник со дупки, или тапервер ако живеете во област каде што зимата е блага или топла. И како подлога, препорачувам да користите кокосови влакна, кои имаат многу ниска pH вредност и одржуваат многу влага, токму она што и треба на буката.

Откако ќе го имате, треба да го направите следново:

  • Садење во саксија или послужавник со дупки: едноставно треба да ги наполните речиси целосно, а семките да ги поставите одделени едно од друго. Потоа покријте ги со многу тенок слој подлога и на крај ставете ги надвор, во полусенка.
  • Засади во тапервер: ако треба да ги ставите во фрижидер да никнат, наполнете го таперот со кокосови влакна околу половина, посејте ги семките и потоа покријте ги со повеќе кокосови влакна (можете да го купите овде). Потоа треба да го вметнете таперот во апаратот, во делот каде што ги ставате јајцата, млекото и сл. Таму тие треба да бидат околу три месеци, во текот на кои ќе треба да ги вадите еднаш неделно за да го отворите садот и на тој начин да го добиете воздухот да се обнови.

Колку време е потребно за да никне бука?

Вообичаено, тоа трае околу два до три месеци. бидејќи е засадено во саксија надвор. Понекогаш може да потрае подолго ако семките се од претходните години и/или ако зимското време е премногу топло за тоа. Во секој случај, за се да оди добро, важно е од почеток да ги третирате со системски фунгицид - можете да го купите овде- и продолжете да го правите тоа барем додека растението не наполни една година.

И тоа е дека габите прават многу штета на семињата и младите дрвја, до тој степен што можат да ги убијат. За да се избегне ова, или барем да се минимизира ризикот од инфекција, фунгицидот треба да се применува на секои 10-15 дена навечер, кога веќе не се изложени на директна сончева светлина.

Што мислеше за овој напис?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.