Важноста на одржувањето и контролата на растот

Флорес

Грижете се за градина Тоа не само што значи одржување на растенијата во добра состојба, туку мора да има и стабилен изглед, во кој се контролираат границите на секој вид и на тој начин се одржува одреден ред. За ова, потребно е да се следи растот на плевелите, да се елиминираат мртвите растенија итн.

Во природната средина, растенијата се раѓаат, растат, се развиваат заедно со други видови, а потоа умираат или исчезнуваат додека другите растат повторно на нивно место, можеби од ист вид или можеби од нов. Сето ова формира скоро незабележлива динамика и формира цела голема заедница.

За среќа, можеме да научиме многу од овие промени природно, на пример, на место каде што си имал цвеќиња дека во зима тие умираат од студ, можете да засадите грмушка која е отпорна на мраз. За да го извршите ова одржување на градината, мора да преземете одредени мерки, бидејќи станува збор за создавање пријатен простор за нас.

Флорес

Во основа, треба да се фокусирате на одржување на потребните услови за правилен развој на секоја фабрика и контрола на растот на инвазивни видови. Имајте на ум дека не на сите растителни видови им е потребна иста почва и, затоа, треба добро да се информирате пред да направите замени, така што новиот вид не влијае на оние околу него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.