Видови ела за градината

Има многу елки за градина

Елките се дрвја кои имаат тенденција да растат многу, и во ширина и, пред сè, во висина. Но, Дали знаевте дека има помали сорти што можат да се садат во мали и средни градини? Ова се оние што ќе ви ги покажам следно.

И тоа е дека ако сакате четинари и ако живеете и на место каде што обично паѓа снег во зима, речиси сум сигурен дека ќе ви се допаднат различните видови елки за градини што ќе ги видите овде.

Abies balsamea „Нана“

Abies balsamea nana е компактен

Слика – Викимедија/Анджеј Опејда

El Abies balsamea „Нана“ е вид на ела што не расте како дрво, туку како грмушка за покривање на земјата. Достигнува висина од околу 40 или 50 сантиметри, а ширина повеќе или помалку еден метар. Поради оваа причина, тоа е многу интересна сорта да се засади, на пример, на коси земјиште. Нејзиното зеленило е зелено и може без тешкотии да издржи температури до -22ºC.

Abies concolor „Archer's џуџе“

Џуџето на Abies concolor Archers е мало

Овој тип на градинарска ела е совршена опција кога споменатата градина е многу мала. Има пирамидална навика, со висина од 1 метар, а листовите се синкаво-глаукезни.. Се разбира, неговата стапка на раст е бавна, всушност, во најдобри случаи само ќе видите дека расте со брзина од 10 сантиметри годишно. И покрај тоа, има толку висока украсна вредност што дефинитивно препорачувам да се засади во земја и да се разубави просторот на овој начин. Тој е способен да издржи силни мразови, до -20ºC.

Abies concolor „Hosta La Vista“

Abies concolor hosta la vista е компактно растение

Слика - Фликер / ФД Ричардс

Кога пребарувате слики од елки на Интернет, нормално е прелистувачот да ви прикажува многу високи дрвја, но сортата за која ќе зборувам сега е џуџе во споредба со оние примероци што живеат во шумите. Всушност, тешко е да надмине 50-60 сантиметри во висина (огромното мнозинство на ела надминува 10, 20 метри). листовите се сино-зелени по боја, а ако има нешто „помалку од добро“ што треба да знаете, тоа е дека расте само околу 3-5 сантиметри годишно. Сепак, без проблеми се спротивставува на мразови до -23ºC.

Abies concolor „Таби“

Постојат многу видови на ела за градини кои се мали

Слика - Фликер / ФД Ричардс

Ова е сорта на џуџеста ела што може да се помеша со млад бор. Има малку пирамидална форма и достигнува приближна висина од околу 70 сантиметри.. Листовите се со синкаво-зелена боја и како и оние на останатите ела, остануваат на растението со месеци додека не се обноват. Бавно расте, расте со брзина од околу 5-8 сантиметри годишно, во зависност од климатските услови. Во оваа смисла, интересно е да се знае дека може да издржи мразови до -23ºC.

Abies Korea 'Aurea'

Abies koreana aurea е вид градинарска ела

Слика - Фликер / ФД Ричардс

El Abies koreana „Ауреа“ е вид на ела за градината со пирамидален изглед што можете да го користите како елка - се додека ја чувате надвор цела година, бидејќи не може да живее во затворен простор-. Достигнува приближна висина од 2 метри, а како што кажува и неговото име има зелени листови со жолти рефлексии. Кога е во најдобри услови, може да расте со брзина од 15 сантиметри годишно, а издржува и мразови до -23ºC.

Abies lasiocarpa „Arizonica Compacta“

Abies lasiocarpa compacta е мал

Слика - Фликер / ФД Ричардс

Тоа е прилично мал четинар, бидејќи расте само до метар и половина во висина.. Иако како и другите елки, и на оваа и треба време да достигне зрелост, доколку навистина се чувствува удобно на местото може да добие околу 15 сантиметри годишно. Како што можете да видите на сликата, неговите лисја се синкави по боја, а има речиси пирамидален изглед, нешто што несомнено е многу интересно доколку сакате да внесете боја и елеганција во вашата градина. Покрај тоа, разумно добро го поддржува мразот (до -20ºC).

Abies nordmanniana subsp. Nordmanniana „Златен распространувач“

Абисот 'Golden Spreader' е вид на смрека

Слика - Фликр / Леонора (Ели) Енкинг

Дали би сакале да имате жолта (и здрава) ела? Затоа ја препорачувам оваа сорта Abies nordmanniana. Бавно расте, достигнува околу 2 метри во висина. (иако е нормално што останува малку под него). Листовите се жолтеникави со зелени рефлексии. Тоа е еден вид на мали четинари кои можете да ги имате во вашата градина ако климата е умерена или на планините, бидејќи се спротивставува на мраз до -22ºC.

Abies veitchii „Heddergott“

Има многу мали четинари
Ова е сорта Abies veitchii што јас лично го сакам. За жал, сликата погоре не го прави тоа праведно. Но, тоа е прекрасно растение, со повеќе или помалку заоблена форма, со зелени листови од горната страна и белузлави од долната страна. Достигнува висина од 1 метар или 1,5 метар и ја достигнува горе-долу иста ширина.. Може да биде многу интересно да се користи како неформална жива ограда, на пример, иако изгледа одлично и во џуџести и/или средно иглолисни алпинеуми. Издржува мразови до -20ºC.

Дали ги знаевте овие видови елки за мала/средна градина? Која најмногу ви се допадна?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.