Какви видови ѓубриво има и кои се нивните карактеристики?

Тропска градина

За да имате градина од соништата, ви треба многу трпеливост и да се грижите за тоа на најдобар можен начин, користејќи производи што се почитуваат и за растенијата и за фауната кои привлекуваат и што, на еден или друг начин, им помага да растат без премногу проблеми.

Една од најважните работи што секој градинар или градинар мора да ја заврши е да оплоди од време на време, бидејќи почвата, особено во саксии, лесно губи хранливи материи. И ова, иако на почетокот можеби не изгледа така, на крајот ќе им наштети на нашите растенија. Па, со што да им платам? Со ѓубриво, на пример Но, постојат неколку видови ѓубриво, така што ќе ги видиме карактеристиките на секој од нив.

Пред да се појават минерални ѓубрива, и земјоделците и секој што имал растение дома или во градина оплодена со најприродните работи на располагање: ѓубриво за животни од фарма или, подоцна, со гуано од пингвини или лилјаци. Така, зеленилото порасна, што беше пријатно.

Имам пријател кој ми рече дека неговото семејство има градина и дека во неа копривите секогаш растат со необична брзина, достигнувајќи неверојатни височини: повеќе од еден метар, што не е изненадувачки затоа што кога се користат природни производи за да се оплоди нешто како природно како растение, она што е постигнато е дека ова растение е толку здраво што ќе може да расте со неверојатна брзина.

Ако сакате да имате здрава и убава овоштарник, градина или патио, оплодете се со овие органски ѓубрива:

Коњско ѓубриво

Коњско ѓубриво

Овој вид ѓубриво е многу слаб со хранливи материи, всушност има 0,6% азот, 0,6% фосфор, 0,4% калиум и елементи во трагови. Ако имате коњи, многу се препорачува да го оставите да се исуши на сонце за да заврши со ферментација и да се намали мирисот; Од друга страна, ако купите вреќи, тие нема да дадат непријатен мирис.

Особено е погоден за мешање со оние земји што еродирале или еродираат, бидејќи ги аерира и ги прави повеќе сунѓерести, нешто што им помага на растенијата да растат. Дозата е 1 до 5 кг на метар квадратен.

Rabубриво од зајак

Ова е многу силно и многу кисело ѓубриво. Богато е со хранливи материи, всушност има а 4% азот, 4% фосфор и 1% калиум, плус сите елементи во трагови, па затоа е една од најинтересните. Се разбира, мора да го оставите да ферментира неколку месеци и да не го ставате премногу близу до стеблата на растенијата.

Дозата е Од 15 до 25 грама за секој квадратен метар.

Epубриво од овци

Тој е еден од најбогатите и најбалансираните, се додека потекнува од овци кои пасат на полето и не живеат затворени во тесни куќишта и јадат храна за храна. Ако се добие свеж, мора да се дозволи да се ферментира два или три месеци, бидејќи е многу силен, но откако ќе помине тоа време, може да се меша со почвата или подлогата без проблеми, збогатувајќи го со 0,8% азот, 0,5% фосфор, 0,4% калиум и со сите елементи во трагови.

Препорачаната доза е 3-5 кг на метар квадратен.

Пилешко ѓубриво

Тој е еден од најбогатите со азот, но е многу силен. Мора да се остави да ферментира неколку месеци, а потоа да се меша со други ѓубрива. Покрај тоа, мора да се земе предвид дека има а висока содржина на калциум, па затоа не треба да се злоупотребува ако имате варовничка почва.

Пилешкото ѓубриво што се користи како компост мора да потекнува од животни кои живеат на најприроден можен начин; односно слугинки на отворено. Хранливите материи што ги содржи се: 4% азот, 4% фосфор, 1,5% калиум и елементи во трагови.

Препорачаната доза е 20 до 30 грама на метар квадратен.

Измет од крава

измет од крава

Cубривото од крави е исто така многу сиромашно со азот, но често се користи во студена клима, бидејќи освен компост, служи и како прекривка за растенијата. Содржи а 0,6% азот, 0,3% фосфор, 0,4% калиум и елементи во трагови.

Идејата е да го добиете свеж во една од фармите што се наоѓаат во градовите, но во расадници или во земјоделски продавници можете да најдете вреќи. Препорачаната доза е 9 до 15 кг на метар квадратен.

Козјо ѓубриво

Тој е еден од најбогатите со хранливи состојки што можете да го најдете. Всушност, содржи околу 7% азот, 2% фосфор, 10% калиум покрај сите елементи во трагови. И како да не е доволно, тоа обично носи животинска коса, што и дава повеќе азот.

Препорачаната доза е 0,5 до 2 кг за секој квадратен метар.

Измет од гулаби и други птици

Единствена не се препорачува да ги оплоди растенијата. Тој е многу силен, дури и посилен од оној на кокошките. Може да се користи наместо тоа, за прв пат да оплоди поле, но мешајќи го со друг вид ѓубриво.

Дозата треба да биде помала од 0,5 кг за секој квадратен метар. Како и да е, како алтернатива можете да ја користите лилјак или пингвин гуано. Дури и пред да се појават минерални ѓубрива, тоа беше едно од најкористените, бидејќи ефектите беа забележливи (и забележливи) по многу кратко време. Се разбира, мора да ја прочитате етикетата на контејнерот за да не додадете повеќе од потребното.

Јорговански цвеќиња

Арското ѓубриво е едно од најкористените органски ѓубрива од страна на сите градинари, бидејќи ако се користи добро, растенијата растат на неверојатен начин. Ако не ми веруваш, пробај и кажи ми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   батерија dijo

  Здраво!!
  Имам лимоново дрво скоро 1 и пол година. Не можам да го разберам како што треба, лисјата паѓаат многу, светло зелена боја, гранките се сушат… Јас живеам на север и можно е да страдам многу од студ (читајќи го советот што го дадовте е она што го разбирам). Би сакал да бидам во можност да ти помогнам да бидеш убава. Сакам да го пресадам во поголема саксија и правилно да ја оплодам. Во мојата област можам да добијам ѓубриво од крава, дали е прилагодено за лимонското дрво или е препорачливо да се користи ѓубриво од друго животно? И кога е најдобро време да се трансплантира?
  За да започнам да се грижам за тоа, јас веќе го ставив во куќата бидејќи во последно време имавме многу мразови со вклучен снег ... Доброто е што таму каде што обично е, на балконот, добива многу сонце
  Би го ценел ако ми подадеш рака !! Бидејќи не сум многу добар во грижата за растенијата и би сакал да научам и да уживам во нив. Се најдобро. Ви благодариме за сите информации

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Пили.
   Да, имавте прекрасни снежни врнежи на север 🙂 (и каква здрава завист, јас што живеам на југот од Мајорка не знам што е да се разбудам со снежниот пејзаж хеххех).
   Па, одговарајќи на вашите прашања. Лимонското дрво може да го издржи кул, но вистина е дека многу силни мразови му штетат, особено ако кратко време беше на истата област.
   Само вчера објавив статија за нешто што мислам дека можеш многу добро, ткаенина против мраз. Го завиткувате како да е подарок, а со тоа веќе е заштитен од студ.
   Cубриво од крави е добро. Може да го пресадите во пролет, кога ќе помине ризикот од мраз.

   Ако имате дополнителни прашања, прашајте.

   Честитка.

   1.    батерија dijo

    Здраво Моника

    Од вашиот одговор гледам дека сте (или бевте) на Мајорка. Јас исто така живеам тука и ќе се преселам во фарма што има земјиште и сакаме да основаме своја градина.
    Дали знаете места кои ги обезбедуваат овие различни видови ѓубриво?
    Ви благодариме!

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво Пили.

     Сè уште сум во Мајорка хехе Па добро, во градинките (на пример во ucукмајор, или Санта Марија ако ве привлече поблиску) тие обично имаат ѓубриво од коњи и крави. Но, ако можете да се приближите до подобра фарма, да го добиете најсвежото ѓубриво. Се разбира, ако го набавите од фармата, мора да ја оставите да се исуши на сонце најмалку една недела.

     Поздрав.

 2.   Филиберто Мартинез dijo

  Благодарам за советот, дома имам повеќето од овие ѓубрива, ќе пробам и се надевам дека ќе добијам добри резултати.
  Manубриво, дали мора да се пулверира? нормално кравата кога е свежа е во форма на пасти.
  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш.
  Поздрав од Мексико.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Филиберто.
   Најдобар начин да се користи ѓубриво за оплодување на растенијата и почвата е во најприродна форма 🙂 Се шири наоколу, слој од околу 5 сантиметри, малку се меша со најповршниот слој на почвата и на крај се полева.

   Секако, ако се работи за саксии, се препорачува да биде течна, така што водата што ќе остане при наводнување може да излезе брзо.

   Честитки!

 3.   Исидро Тавира М. dijo

  ДОЗИТЕ не се собираат, на пример во СТАПОВИТЕ НА КОЗЕ ви препорачуваме до 2 кг на метар квадратен, додека кај зајаци и кокошки кои имаат помалку хранливи материи препорачувате дози во грамови

  1.    Алдо А. Гомез dijo

   Се применуваат помалку дози, бидејќи тоа вели така, зајачкото и пилешкото ѓубриво се многу силни и затоа земаат помалку дози ...