Како да направите внатрешна вертикална градина: идеи да имате лесна

Зграда на CaixaForum Мадрид со вертикална градина

Погледнете ја вашата куќа. Во него може да имате растение. Или можеби не. И дека зеленилото и природата понекогаш се нешто што многу го радува окото и ве расположува. Па, како да ви помогнеме да создадете внатрешна вертикална градина?

Ќе предложиме серија идеи кои можат да ни се најдат за лесно да уживате во внатрешна вертикална градина. Нема да ве чини многу и за возврат ќе имате зелено катче кое несомнено ќе го привлече вашето (и вашето внимание).

Оригинални идеи за создавање внатрешна вертикална градина

вертикална формација на градина во затворен простор

Извор: Градина Инова

Идеи за внатрешна вертикална градина може да има многу. Смисливме неколку и затоа ќе ги споделиме со вас. Се разбира, веќе ве предупредивме дека тоа се идеи, но тие можат да инспирираат други идеи кои се поспецифични и персонализирани за вас. Затоа, се надеваме дека ќе ви се допаднат некои од нив, па дури и ќе ги натерате другите да започнат во вашиот дом.

користејќи полици

Еден од најлесните и најбрзите начини да се создаде внатрешна вертикална градина е со користење на полици. На пример, ако имате кабинет за ТВ, можете да ставите алуминиумска полица до него и целосно да ја наполните со растенија. За да спречите паѓање на водата, можете да ставите неколку крпи кои спречуваат паѓање на водата или мали чинии под саксиите.

Важно е да ги наполните со тие растенија, секогаш оставајќи простор меѓу нив за да не се преоптоваруваат.

А кој вели алуминиумска полица вели тула, дрвена итн. Вие всушност можете да ставите каков материјал сакате.

ѕид од џебови

Речиси секаде, кога ќе помислите на внатрешна вертикална градина, опциите што ви се дадени имаат врска со џебовите и ткаенината. Тие се многу лесни градини за поставување бидејќи само треба да го закачите на ѕид и да почнете да го пополнувате секој џеб со земја и со растението што сте го избрале.

Се разбира, препорачуваме растенијата да бидат мали, да не се развиваат многу брзо, бидејќи ако не, ќе треба да ги промените за кратко време.

Повеќето од овие градини се отпорни и добро држат вода, иако не мора да се полеваат толку многу.

Друг од проблемите што можете да ги најдете е фактот што не можете да го поместите од ѕидот (на пример, да го ориентирате со светлината што влегува во вашата куќа).

градина на улица

Внатрешна вертикална градина на мобилен ѕид

Мобилен ѕид служи за разграничување на просторите. Но бидејќи не е фиксиран, ви овозможува да го отворите или затворате просторот според вашите потреби.

Па, нашиот предлог е да се користи тој подвижен ѕид, но претворен во внатрешна вертикална градина. На овој начин, можете да имате ѕид кој има растенија од двете страни. Ви препорачуваме да се обидете да поставите два вида, бидејќи на овој начин подобро ќе создадете ефект на разликување на две средини во местото.

Освен тоа, бидејќи сте подвижен, можете да го преместите во просторот на куќата со најмногу светлина и каде што растенијата се најдобри.

Качувачки растенија

Уште една од опциите што ја предлагаме ќе потрае малку подолго за да се постигне, но резултатот е доста привлечен. Се состои од користење на растенија за качување со решетки на ѕидот кои му помагаат да расте и со тоа да го сокријат оригиналниот ѕид. ќе ви изгледа како растението да ве нападнало.

Ќе бидат потребни неколку месеци или години за да се заврши, но визуелниот ефект ќе биде доста добар. Некои од најдобрите за употреба се бршлен, филодендрон или цветни висечки растенија.

Бидете внимателни во овој случај ако имате мали деца или домашни миленици, бидејќи типот на растение што ќе го изберете мора да одговара за нив. На овој начин нема да имате несакани несреќи бидејќи тие го јадат растението.

терариум градина

Кој вели дека внатрешната вертикална градина не може да биде составена од терариуми со растенија? Идеално би било да ги ставите на полица од подот до таванот каде што ставате терариуми со различни големини со различни растенија за да си поиграте со бојата на овие при украсување.

Мора да се уверите кои се потребите, но за возврат ќе имате растенија кои можеби ќе треба да ги наводнувате само еднаш месечно или дури годишно.

Постојат многу видови на пазарот, само треба да го изберете оној кој најмногу ви одговара или најмногу ви се допаѓа.

Што да се земе предвид кога имате внатрешна вертикална градина

вертикална градина три точки еден

Извор: Три точки еден

Сега кога имате инспирација да креирате внатрешна вертикална градина и пред да ја напуштите темата, би сакале да ви дадеме неколку совети што треба да ги имате на ум во вашата внатрешна градина. Овие се:

  • Поставете ја вашата внатрешна вертикална градина во област каде што растенијата имаат директна или индиректна светлина, во зависност од видот на растенијата што ги ставате. Во зависност од големината на ова, би можеле да го ставите во дневната соба, во спалната соба... Важно е добро да ја изберете локацијата за да не ја поместите.
  • Внимавајте со водата. И тоа е тоа што не само затоа што може да ги убие вашите растенија, туку и затоа што може да падне на земја и ако е деликатно, на крајот ќе создаде дамки или дури и ќе ја изгние областа. Ви препорачуваме да ставите тепих или слично што одбива вода, што не ја филтрира и секојдневно проверувајте да се исуши и ништо да не се случи.
  • Растителен простор. Ако сакате вертикална внатрешна градина, огромното мнозинство од нив се за ставање растенија од врвот до дното. Проблемот е што при нивното поставување, во долниот дел можно е да не ги допре сонцето бидејќи има некое парче мебел или засенчена површина. Затоа, погрижете се сонцето да падне насекаде или изберете засенчени растенија за делот од градината што не добива толку многу светлина.
  • Контролирајте ја грижата за растенијата. Наводнување, влажност, подлога, нејзиниот раст, кроење, штетници и болести... Како растенија што се, ќе им треба вашата помош за да изгледаат убаво во текот на целата година. Исто така, ако растат многу, можеби ќе треба да ги отстраните од вертикалната градина за да продолжат да се развиваат.

На овој начин вашата внатрешна вертикална градина ќе биде здрава и убава во текот на целата година и ќе дава природна декорација која ќе биде високо ценета. Дали се осмелувате да имате таков во вашата куќа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.