Фабриката Галан ноќе, совршена за одгледување во градини или саксии

Цветовите на галантот ноќе се отвораат на зајдисонце

Грмушкото растение Галан ноќе Тоа е растение кое има се: лесно се грижи и одржува, произведува мали, но миризливи цвеќиња во текот на летото, а може да се одгледува и во градината и во саксија.

Толку е украсно, што тешко е да се спротивстави на искушението да се стекне а… Или неколку. Но зошто? За сè што ќе откриете токму тука. 😉

Потекло и карактеристики

Cestrum nocturnum, научно име на галантен ноќе

Слика - Викимедија / Кери Бас

Нашиот протагонист е зимзелена грмушка (иако може да се однесува како листопадна во умерена клима) родена во тропските региони на Америка чие научно име е Ноќен цеструм. Достигнува висина помеѓу 1 и 4 метри, со долги и полу-обесени гранки долги до 70 см. Неговите лисја се едноставни и наизменични, имаат овална форма и имаат зелена боја.

Неговите тубуларни цвеќиња се бели или зеленикаво жолти.. Тие се појавуваат во големи групи за време на крајот на пролетта и летото. Откако ќе се опрашат, плодот почнува да зрее, што е бела бобинка.

Целото растение токсично е.

Која е грижата за галантот ноќе?

Дали ви се допаѓа растението? Еве како да се грижите за тоа:

Локација

Галант ноќе Мора да биде надвор, или на полно сонце или по можност во полу-сенка, особено ако живеете во област со силна инсолација како што е Медитеранот на пример, или на места близу до сувите или полусуви области на светот.

Без разлика дали сакате да го имате во саксии или засадени во земја, сигурно ќе расте прекрасно. Покрај тоа, неговите корени не се инвазивни, така што нема да ви создаде проблеми во цевки, или на поплочени подови, ... и нема да спречи други растенија да растат во близина на неа.

Земјата

Не бара, но важно е да има многу добра дренажа за да се избегне гниење на коренот. Затоа, го советуваме следново:

 • Саксија за цвеќе: измешајте тресет со перлит, глинен камен, претходно измиен речен песок или слично на еднакви делови.
 • Градина: ако почвата е способна брзо да ја исцеди водата, ништо не треба да се стори; Во спротивно, мора да ископате дупка од најмалку 50 x 50cm (подобро ако е 1m x 1m) и да ја наполните со мешавината на почвата спомената погоре.

Риего

Лисја од растението Галан де ново

Слика - Викимедија / Форест & Ким Стар

Наводнувањето мора да биде често во лето, а нешто помалку во текот на остатокот од годината. Во принцип, ќе се напои на секои 2 дена во најжешките месеци, а на секои 3-4 дена остатокот. Ако имате чинија под, мора да го отстраните вишокот вода 15 минути по наводнување.

Кога количината на испорачана вода е преголема, нејзините лисја се претвораат во жолто, а корените скапуваат. Ако ова му се случи на вашиот галантен ноќе, прекинете го наводнувањето неколку дена, додека не се исуши почвата и третирајте со системски фунгицид.

Претплатник

Од рана пролет до крајот на летото Неопходно е да се оплоди, или со органски течни ѓубрива (гуано многу се препорачува) или минерали (како што е универзално ѓубриво за растенија на пример). Но, без оглед на тоа кој го користите, мора да ги следите упатствата наведени на пакувањето, во спротивно ризикот да имате проблеми поради предозирање на компост или ѓубриво ќе биде многу висок.

Време на садење или пресадување

En пролет. Ако го имате во тенџере, ќе ви треба поголема - и секогаш со дупки во основата низ која може да излезе водата - на секои 2 години.

Сечење

Гранките може да се исечат по првото цветање годинава со ножици за чистење. Исто така, треба да ги отстраните сувите лисја и исушеното цвеќе, секогаш кога е потребно.

Најчести проблеми

Тоа е многу отпорна билка, но во многу суви и жешки средини може да биде нападната од некои mealybug или aphid. Двата штетници се контролираат со дијатомејска земја или маслиново масло.

Но, без сомнение, најчесто пребарување е ...:

Зошто мојата јакна од костум има жолти лисја?

Theолтите лисја на галантот ноќе чести се кога премногу наводнувате. За да се избегне ова, потребно е да бидете сигурни дека дренажата на почвата или подлогата е добра.

Од друга страна, во случај да ја имате во тенџере, водата мора да може да излезе, подалеку од корените, во спротивно тие ќе изгниет. Затоа не треба да се сади во саксии без дупки.

Множење

Помножете со семиња на пролет, сеејќи ги во плех за расад со универзална подлога и ставајќи ги во полу-сенка.

Тие ќе 'ртат за околу 20 дена.

Рустикалност

Се спротивставува до -2ºC.

Употреби

За што служи галантноста ноќе? Добро, во основа се користи како украсно растение во топла и умерена клима. Или во саксија или засадени во градината, кога е во цвет, тоа е задоволство… и кога не е премногу. Има многу елегантно лежиште, а прилично добро толерира и кастрење.

Исто така, има и такви кои се охрабруваат да го работат како бонсаи. Неговиот раст е брз и, бидејќи е лесно да се грижи, несомнено е интересно да се има како таков. Сепак, поради големината на нејзините лисја, може да биде комплицирано, бидејќи се потребни неколку години да се намали со стегање и избегнување на употреба на ѓубрива богати со азот.

Каде да купам?

Поглед на галантната ноќ во градината

Слика - Викимедија / Форест & Ким Стар

Земете ги вашите семиња од овде.

Со овие совети, вашиот Галан де ново ќе расте без проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Октавија Пинера dijo

  Добро утро. Не можам да ја извадам галандата ноќе, лисјата се жолтеникави и паѓаат. Во пладневните часови сонцето сјае додека не се стемни.
  Може ли да ти испратам фотографија и да ми кажеш?
  Ви благодариме.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Октавија.
   Дали проверивте дали има некои чуми? Парчето доцна во ноќта има тенденција да има Бела мува y Црвен пајак.
   Патем, колку често го наводнувате? Сега во лето мора многу често да наводнувате, спречувајќи да се исуши почвата. Ако имате чинија под неа, извадете ја водата во рок од десет минути по наводнувањето.
   И ако сè уште не гледате подобрување, пишете ни повторно.
   Честитка.

   1.    Хозе Лозано dijo

    многу благодарам =)

    1.    Моника Санчез dijo

     Благодарение на вас

 2.   Лора Перез dijo

  Здраво како се работите? Сакав да ви кажам неколку прашања ако имам за водечкиот човек ноќе. Неодамна станав гладен и цвеќињата почнаа да паѓаат, лисјата се намалија и се „збрчкаа“, а другото стана жолтеникаво. Ивеам во прилично влажна и студена област и не знам дали затоа и што. Вистината е дека би сакал да добијам неколку совети за тоа што можам да направам во врска со тоа. Ви благодарам.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лора.
   Дали го имате на директно сонце? Ако е така, препорачувам да го ставите во полу-сенка, во област каде што светлината не свети директно.
   Ако е многу студено во вашата област, подобро е да го имате дома, во светла просторија, но исто така и без директна светлина и далеку од нацрти.
   Честитка.

 3.   МАНУЕЛ dijo

  Здраво, имам три галанти ноќе и бидејќи ми го засадија, неговите прилично мали лисја се завиткаа кога пораснаа, ги напоив и тие пораснаа, јас секогаш ги полевам на два дена во лето, но во зима не вода нив поради мразовите што ги има во мојата област, дамката.
  неговото присуство сега во зима е прилично кафеаво жолти лисја и само на ниво на земја има мали зелени гранчиња, но остатокот жолт, за кратко знаење мислам дека е мртов.
  Ги имам во земја и со наводнување капка по капка, но само заради видот на растението или што се само прицврстени на голема палма, не гледам дека оваа пролет ќе промени многу.
  Немам претстава што се случува, но изгледа дека ќе треба да ги заменам или да ги раскинам.
  Се надевам дека некој совет би сакал да испратам фотографија, но не ја гледате опцијата.
  благодарам за се.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мануел.
   Не, од тука не можете да ја испратите фотографијата директно. За тоа, прво мора да го поставите на типичен или слики, а потоа да ја копирате врската тука. Тоа, или контактирајте не преку Фејсбук.
   Во секој случај, каква минимална температура имате таму? Те прашувам затоа што од ова што го кажуваш се чини дека се ладни (се спротивставува до -2ºС).
   Честитка.

   1.    МАНУЕЛ dijo

    Здраво, повторно ви ја испраќам врската со фотографиите од растенијата и во мојата област има повеќе од 6 ° под нулата за многу денови оваа зима, и вистината изгледа дека ова не изгледа многу добро.
    Ви благодариме за вашиот совет, поздрав.
    http://es.tinypic.com/usermedia.php?uo=bpRy0IYlPgObbE8kedCLBIh4l5k2TGxc#.WpZUZfp77IU
    http://es.tinypic.com/usermedia.php?uo=bpRy0IYlPgMJJlwZUoWB6oh4l5k2TGxc#.WpZU0fp77IU

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво Мануел.
     Уф да, погрешно е 🙁
     Извадете ги лисјата и полејте го со вода домашни средства за искоренување. Јас исто така препорачувам да го заштитите со ткаенина против мраз.
     Со среќа.

     1.    Вероника dijo

      Здраво Моника, сакам да знам дали треба да се најде непосредниот againstид како потпора, или може да стои без никаква потпора. Благодарам
      Од Аргентина прегратка, Вероника.


     2.    Моника Санчез dijo

      Здраво Вероника.
      Да, се разбира без проблем.
      Поздрав.


 4.   Lucy dijo

  Здраво Мануел
  Имам 02 галан растенија навечер, мирисаат неверојатно после 6 часот, но јас сум загрижен дека едното од растенијата има завиткани гранки, а другото има многу долги гранки, не знам дали треба да ги кастрам. Исто така, тие не даваат цвет! .. благодарение на одговорот, температурата варира помеѓу 16 ° и 26 °.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Луси.
   Се чини дека имате погрешно име, но ништо не се случува (немаме ниту еден Мануел на блогот).
   Да, многу се препорачува да ги исечете кога ќе завршат со цветни, за да имаат покомпактен облик. Намалете колку што е потребно и отстранете ги и пресечните гранки.
   Ако имате прашања, контактирајте не повторно.
   Честитка.

 5.   Серија Маријахосе dijo

  Добро попладне, д-р Моника Санчез
  Јас сум ученик во 6 одделение и го истражувам срцекршителот на ноќта затоа што е многу убава и интересна и сакам да ја направам позната за училишен проект, би сакал да ми помогнете за некои прашања искористувајќи го вашето знаење ова растение.
  затоа што цвета ноќе?
  зошто го ослободува тој мирис?
  Какви инсекти привлекува?
  кои имаат корист од нејзиниот цут и арома?
  Дали неговата арома има некакво влијание врз оние околу неа, било да се работи за луѓе, инсекти и сл.?
  нејзината арома се користи за производство на парфем?
  Кој дел од растението има корист за луѓето или итн?
  Сум видел неколку различни цвеќиња, дали се тие исти рамни парчиња на ноќта?
  како би го опишал неговиот мирис?
  Би ја ценел секоја информација што ја имате во врска со тоа и ви благодарам за вашата одлична бележник.БЛАГОДАРАМ !!

 6.   ЕЛСА dijo

  ЗДРАВО, би сакал да знам ако ноќниот галан може да се засади во морското подрачје 3 блока од морето, дали ќе биде адаптиран на солена воздух и песочна почва?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Елса.
   Не, не можев да издржам. Да, можете да ставите, на пример - во тенџере, да - олеандри, кои исто така даваат убави цвеќиња.
   Честитка.

 7.   Кармен dijo

  Добра ноќ. Имам дама на ноќта 1 година. Отсекогаш било многу убаво, но за неколку месеци, новите пука престанаа да растат, а старите лисја се жолти со суви врвови. Додавам компост и наводнувањето мислам дека оди добро. Што може да ти се случи? Јас не сум видел никаква грешка или нешто друго ..

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Кармен.

   Ако растението изгледа добро, нормално е постарите лисја да пожолтуваат и да паѓаат. Не грижете се, тоа е дел од нивниот природен циклус.

   Поздрав.

 8.   камило dijo

  Дали ова растение може да се користи како лоза за зелен wallид?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво камило.

   Не го препорачуваме, бидејќи не е лоза
   Како ниска жива ограда (максимум 4м) да, но не за да се покрие wallид како да е лоза.

   Поздрав.

 9.   Francesc dijo

  Моето растение изгледа добро, големо и со навидум здрави лисја. Го засадив пред една година и нема пупка или цвет?
  благодарение

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Франческ.
   Можеби ќе треба ѓубриво, ако никогаш не сте го платиле. За да цвета, добро ќе ви дојде гуано или ѓубриво за цветни растенија.

   Сепак, имајте на ум дека цвета во самрак. Ова ви го кажувам затоа што, можеби, цветало, но неговото цветање поминало незабележано (мене ми се случило со јука, а тоа е растение кое цути преку ден и кое, покрај тоа, си го чува цвеќето неколку дена).

   Честитки!