Како да изберете ртење на семе?

Дали сакате да сеете? И искористете го најголемиот дел од годината за да добиете нови копии? Ако одговоривте да на кое било од овие две прашања, ви треба семе ртење. Тие не се многу скапи, всушност има многу ефтини модели, така што нема да ви биде тешко да ја започнете сезоната дури и пред убавото време.

Но, да, постојат различни видови, и секој со свои карактеристики, така што за да можете да го добиете оној што ви е потребен, ќе ви покажеме некои од најпрепорачаните.

Избор на најдобри модели

Ако сакате да посеете свои семе, ви ги препорачуваме следниве модели:

БЕСТОНЗОН

Тоа е едноставен, но практичен модел. Се состои од послужавник со капак, а исто така вклучува и послужавник со 12 ќелии, така што сеидбата е подобро контролирана.

Има димензии 18 х 14 х 6 см, а тежи само 63,5 грама.

Цвет

Дали барате едноставен и практичен герминатор? Овој модел, покрај тоа што има капак, има и лежиште за семе - 18 алвеоли / дупки.

Има димензии 37,5 х 25 х 8 см и тежина од 200 грама, што го прави идеален за семето на практично секаков вид на растение.

Оној на Натли

Направен е од пластика што може да се рециклира, има капак и послужавник со 60 клетки. За оние кои уживаат да сеат многу семиња.

Има димензии 38 х 24 х 5 см и тежи 200 грама, така што може да се стави насекаде.

Биотоп

Дали обично сеете семе од градинарски растенија? Овој герминатор е совршен за вас. Се состои од послужавник и капак со неколку „прозорци“ што можете да ги отворите за да дозволите воздухот да се обнови.

Има димензии 30 x 24 x 18cm и тежи 599g.

ГЕО

Различен герминатор, кој освен што е многу корисен за сеидба, е и декоративен. Направен е од италијанска теракота и има двојно регулирање на протокот на воздух, нешто што ќе го фаворизира ртењето на вашите семиња.

Има димензии 19 х 19 х 31 см и тежина од 3,3 кг.

Ромберг

Ако сте од оние кои 'ртат во кое било време од годината, ќе ви треба загреан модел на ртење; тоа е, тоа обезбедува топлина, така што сеидбата во зима е исто толку продуктивна како и во пролет или лето. Ова се состои од послужавник со капак, а исто така вклучува и подлога за греење со моќност од 17,5 вати.

Неговите мерења се 38 х 24 х 19 см, а тежи околу 610 грама.

Нашата препорака

Изборот на ртење на семе не е лесен, бидејќи многу ќе зависи од тоа дали сме едни од оние кои сакаат да сеат во текот на целата година или само неколку месеци, и дали засадуваме градинарски растенија кои лесно ртат или на друг начин. Затоа, ви го препорачуваме следниот модел што ќе ви служи за сè, или скоро за сè 😉:

Предност

 • Електричен герминатор со подлога за греење
 • Исчистете го пластичниот капак што ја одржува топлината внатре
 • Послужавникот има олуци преку кои водата подобро се дистрибуира
 • Идеално за одгледување цвеќиња, билки, градинарски растенија, природни видови
 • Мерки 38 x 24,5 x 19 cm, што е совршено да се постави насекаде

Недостатоци

 • Не се препорачува ако сакате да садите палми или сочни, бидејќи температурата што ја достигнува е пониска - обично е околу 15-20ºС максимум - отколку што им треба на овие растенија (25-30ºС)
 • Цената може да биде висока

Што е герминатор и за што служи?

Роделот на семето е како специфична стаклена градина за да можат да 'ртат. Тоа е начин на кој луѓето мораат да ја "имитираат" природата, обезбедувајќи им на семето влажна околина што им е потребна за да започнат живот, истовремено заштитувајќи ги од студот.

Водич за купување семе за germinator

Семето има тенденција да 'ртат подобро во затворен простор

Веќе сте решиле: ќе го искористите сезоната со купување на ртење семе. Но…, како што видовме, има неколку модели: едни електрични, други со вклучен сад за расад, други направени од глина,… Ако се сомневате, не грижете се: еве неколку совети за да можете да ги купите најсоодветен според вашите потреби:

Загреан или не?

Или што е еднакво на истото: Дали сакате едноставен герминатор или електричен? Првите се одлични за сеење токму кога ќе започне топлината, тоа е, во пролет; Од друга страна, секундите ви дозволуваат да го предвидите, да можете да сеете среде зима. Цената на второто е повисока, но ... можеби вреди.

Со послужавник за садници или без?

Постојат многу герминатори кои не вклучуваат послужавник со клетки внатре, па сеењето се прави во него. Ова може да биде добро ако сеете неколку семиња, но ако не, Moreе биде покорисно да сее по едно или две семиња во секоја од алвеолите на семенското семе, кои содржат неколку модели.

Пластика или глина?

Вистината е тоа Повеќето модели се изработени од пластика, бидејќи тоа е многу поевтин материјал, полесен и, во зависност од неговата употреба, со многу долг век на траење. Глината од друга страна е поскапа, и ако падне ... се крши. Сепак, за да се грижите малку за животната средина, вреди да се даде втора шанса, особено ако сте еден од оние што посеале семе на градинарски растенија.

Каков буџет имате?

Во денешно време е лесно да се најдат герминатори по многу добра цена. За просек од 10 евра можете да добиете едно, без подлога за греење, но со доволен квалитет и карактеристики за да можете да посеете и да уживате во него во текот на пролетта и летото, па дури и да падне ако живеете во блага или топла клима. Сега, ако сакате да посеете било каков вид на растение во кое било време од годината, ќе мора да потрошите многу повеќе.

Кое е одржувањето на ртењерот на семето?

Економичен модел на ртење семе

Семето - живо - се живи организми, иако на прв поглед може да изгледа поинаку. И, покрај тоа, многу ранливи на микроорганизми, како што се габи, бактерии или вируси. За да ги натераат да 'ртат Многу е важно да го исчистите ртењерот со малку машина за миење садови пред сеидба, а потоа, кога садниците се пренесуваат во одделни саксии или се засадени во почва. На овој начин, ризикот од инфекција е значително минимизиран.

Дури и да е така, мора да знаете дека овие чистења нема да бидат доволни. Ако сакате овие растенија да растат и да имаат можност да достигнат зрелост, ќе мора да користите нови подлоги, вода само кога е потребно и да ги третирате со фунгициди за да не фатат никакви. честа болест на расад.

Каде да го поставите герминаторот?

Тоа е многу добро прашање, бидејќи ако го поставиме на погрешно место, шансите се дека семето нема да 'ртат и сечињата да не се искорени. Па, каде го ставаш? Па, да не погрешиме Препорачуваме да го ставате во област со многу светлина, но не и директно сонце.

Ако знаете дека тие се видови кои сакаат директна светлина, како што се овошни дрвја, градинарски растенија, сезонски растенија и сл., Можете да го поставите на полно сонце, но бидете внимателни: не го правете тоа во текот на летото, бидејќи температурата во внатрешноста на ртењерот би се искачил премногу, согорувајќи ги семето и сечињата што сте ги засадиле.

Семиња germinator користи

Иако сопственото име го означува тоа, ртењерот служи за сее семе, но исто така и да се засади сечи. Тоа е многу интересен додаток кој, како што рековме на почетокот, ви помага да ја надминете сезоната, да добиете скоро бесплатно нови садници (во зависност од видот, секако 🙂, бидејќи во зависност од тоа кои семиња ќе излезат за »Добар врв» како што велиме на времиња во Шпанија, што значи дека тие имаат висока цена).

Предноста што ја имаат герминаторите за домашна употреба е тоа што се лесни, со соодветна големина за да можат да се стават насекаде, бидејќи не зафаќаат многу. Покрај тоа, тие лесно се чистат со крпа, вода и неколку капки машина за миење садови.

Каде да купите ртење на семе?

Амазон

Во овој макро онлајн трговски центар тие продаваат сè, а нивниот каталог на герминатори е доста обемен. Изборот на еден нема да биде тежок, бидејќи можете да ги прочитате мислењата на другите купувачи за различните модели таму.

Вие го купувате, и за неколку дена го добивате дома со тотален комфор.

Икеа

Кога зборуваме за Икеа, обично не мислиме дека таа има и ртечи и расади, но да, има. Нивните модели се прилично curубопитни, бидејќи тие не се само практични, туку и многу декоративни.. Се разбира, има цени за сите вкусови.

Тие нудат услуга за онлајн купување и достава до дома.

Расадници

И во физичките и, пред сè, во оние со онлајн продавница, тие обично продаваат неколку модели на герминатори по цени кои се движат од најевтиниот до најскапиот. Сепак, многу е интересно да застанете и да погледнете.

Како да направите ефтин и домашен ртење на семето?

Кога немате буџет или кога сакате домашен герминатор, нема за што да се грижите. Постојат неколку работи што ви служат како такви:

 • Исчистете го пластичниот сандак со капак: можете да ги наполните со подлога или да го посеете семето како што нè учеа на училиште: помеѓу памуци или влажни салфетки.
  Погоден за градинарски и цветни видови.
 • Стаклени контејнери: исто како и пластичните, но ако немате капак, можете да ставите про transparentирна пластика одозгора и да ја држите со еластична лента.
 • Пластични шишиња: тие се сечат на половина, а потоа, откако ќе се полнат долните половини, капаците со пластика.

Како да ги загреете?

Најлесен начин е да купите специфичен додаток за него, како што е esta термичка подлога што оди со електрична енергија, но вистината е тоа Ако сакате да посеете семе на градинарски растенија, на пример, или на природни растенија, доволно е да го ставите ртењерот во близина на извор на топлина, како што е рутерот за Интернет.

И ако сеете на пролет или, а камоли, на лето, ставањето надвор ќе биде повеќе од доволно.

Се надеваме дека го најдовте герминаторот што го баравте.