Најдобри модели на градинарски огради

Во моментов понудата на градинарски огради е многу широка. Постојат различни видови со различни карактеристики и цени. Додека некои луѓе бараат практични огради или огради по најдобра цена, други претпочитаат да се фокусираат на естетиката. За да можете да добиете идеја за различните видови и цени што постојат на градинарски огради, за нив ќе зборуваме во овој напис.

Ако барате градинарски огради за да го заштитите или дури и да го декорирате, подолу ќе споменеме неколку примери со нивните карактеристики и цени. Никогаш не боли да се мешаат различни опции.

? Топ 1 - Најдобрата градинарска ограда?

Најзабележителната градинарска ограда е ова железо од брендот Амагабели. Поради неговата многу добра вредност за парите, ја препорачуваме за секоја градина. Пакетот вклучува вкупно 35 панели чија големина е 43cm x 46cm, достигнувајќи вкупна должина од 15 метри. Поради својата мала големина, тоа е чисто украсна ограда што помага да се одделат различни растенија или култури.

Добрите

Освен прифатливата цена, оваа градинарска ограда е прекрасна и за опкружување на целата парцела и за одделување на култури или растенија во неа. Што повеќе, лесно е да се поправи на земја благодарение на двата удели што се наоѓаат во секоја од панелите. Друга точка во корист на оваа градинарска ограда е тоа што е изработена од галванизиран челик, што го прави отпорен на временски услови.

Contras

Единствената лоша страна на оваа градинарска ограда е нејзината големина. Многу е убаво, да, но ако сакаме нешто повисоко што повеќе ја штити нашата земја или спречува домашните миленици да заминуваат, тоа не е вистинското.

Најдобри градинарски огради

Ако нашите најдобри 1 во оградите за градини не ве убедат, погледнете ја следнава листа. Избравме вкупно шест огради за кои сметаме дека се најдобри на пазарот.

Огради за градината Работна куќа

Прво ќе ја споменеме оваа ограда од градината од Работната куќа. Таа е идеална за приватност и во градината и на балконот. Ткаенината на овој производ е издржлива и отпорна на атмосферски влијанија и ултравиолетови зраци. Покрај тоа, тој е убав и може да биде прошаран со различни нијанси и бои. Внатре во овој пакет се вклучени прицврстувачи за да можат правилно да го инсталираат без потреба од алат. Што се однесува до должината на оваа ограда, таа може лесно да се скрати со ножици. Димензиите се 255cm x 19cm.

Декоративни огради за градината Опуштени денови

Да продолжиме со оваа убава метална ограда од Опуштените денови. Со својата правоаголна форма и големина од 135 см х 6 см, тој е идеален за разграничување на теренот. Покрај тоа, служи за одделување на различни растенија или култури, исто како и претходната ограда. Откако ќе се постави на тревникот, неговата висина одговара на околу 30 сантиметри. Исто така е цврст и лесен за инсталирање благодарение на неговите три влогови што се наоѓаат на секој панел. Бидејќи е изработен од робусна пластика, тој е водоотпорен што го прави совршено погоден за надворешна употреба.

Трелис Ограда што може да се прошири

Непотребно е да се каже, оваа ограда Тој е многу убав благодарение на вештачките лисја што го украсуваат. Кога го купуваме, можеме да ја избереме големината на лисјата и видот, како што се лисја од грозје, лубеница или лисја од сладок компир. Оваа продолжена ограда е изработена од ЛДПЕ и дрво. Што се однесува до лисјата, тие се фиксираат со прирабници кои значително го попречуваат нивниот пад. За да ја инсталирате оваа градинарска ограда, имате дрвени колци за да ги внесете во земјата. Наместо тоа, фиксирањето на дрвените огради може да се изврши со жица.

Природен убав бамбус трска Гарденеа

Добро е познато дека бамбусот е силен и убав, идеален за украсување и на екстериери и на ентериери. Оваа природна ограда од Гарденеас е направена од различни излупени бамбусови трска, чиј сојуз е извршен со употреба на пластифицирана жица. Корисно е и за сенката и за приватноста. Дебелината на трските е помеѓу три и седум милиметри и секоја комплетна ролна е со димензии 2 x 5 метри.

Ограда за работ на градината Амагабели

Друга извонредна градинарска ограда е оваа украсна ограда од Амагабели. Направен е од галванизиран челик и има ПВЦ слој, со што е цврст и издржлив, без да се изгуби флексибилноста. Има силна отпорност на сончева светлина и оксидација. Со својата заоблена форма е многу убава и украсна ограда на отворено. Ролните на овој производ се високи 0,4 метри и долги 25 метри. Дијаметарот на вертикалната жица е 2,95 милиметри и 2,35 милиметри за хоризонталната. Што се однесува до мрежата, просечната големина е 15 x 10 сантиметри. Има лесна инсталација и прилагодување кон потребите на купувачот. Во однос на примената на оваа ограда, одлично е да се граничат и да се дефинираат границите на различните области на градината.

Амагабели шестоаголна жичена мрежа

Конечно, оваа шестоаголна жичана мрежа од Амагабели останува да се потенцира. Оваа флексибилна мрежа има мрежи со димензии од 0,75 х 0,25 милиметри. Тие се прилагодливи и можат да се обработуваат индивидуално. Дебелината на кабелот е еднаква на 0,8 милиметри и заедно со зелениот ПВЦ слој е прилично робустен производ. Покрај тоа, примената на оваа мрежа е многу разноврсна. Може да се користи како градинарска ограда, за огради на животни или дури и да содржи производи како што се огревно дрво.

Водич за купување ограда од градина

Постојат различни можности и опции за купување и инсталирање на градинарска ограда. Постојат неколку работи што мора да ги земеме предвид како што се материјалот, големината и цената. Што повеќе, важно е да се прилагоди на нашите потреби и вкусови. Следно ќе зборуваме за стекнување на градинарска ограда и аспектите што треба да се разгледаат.

материјал

Кога ќе одлучиме да поставиме ограда во градината, мора да размислиме за каков материјал сакаме да биде. Дрвото се користело уште од античко време за разграничување на нашата земја. Оваа рустикална опција може да биде многу убава и совршено се меша со околината поради нејзината природност. Сепак, мора да имаме предвид дека дрвото се влошува со текот на времето како резултат на различните изложености на времето. Затоа, тоа е убав и природен материјал, но бара многу грижа. Всушност, и покрај тоа што дрвото има третман со автоклав 3, најдобро е да користите заштитник на дрво најмалку еднаш годишно за да ја зголемите неговата издржливост.

Од друга страна, металните огради што постојат денес се исто така добра опција да се постават на нашата земја. Тие доаѓаат во различни бои, форми и големини. Што повеќе, тие многу добро се спротивставуваат на различните временски услови, со што се олеснува неговото одржување во споредба со дрвото. Поради ова, се повеќе е вообичаено да се најдат метални градинарски огради.

Дизајн и големина

Другите аспекти што мора да ги земеме предвид кога сакаме да купиме ограда од градината се дизајнот и големината. Очигледно, ние мора да избереме модел што физички ни се допаѓа и што можеме да си го дозволиме. Постојат поскромни и класични огради, други со украси, па дури и некои мешани со вистински или вештачки растенија. Најдобро е добро да се визуелизира изгледот на нашата градина и куќата за да може да се избере соодветна ограда.

Во однос на големината, ние мора да ги земеме предвид нашите потреби. Ако имаме деца кои можат да играат со топка во градината, препорачливо е да имаме висока ограда за да не заврши топката на улицата, избегнувајќи можни сообраќајни несреќи. Исто така, ако имаме домашни миленици подобро е да се определиме за разграничување на одредена висина за да не избегаат. Од друга страна, ако ги немаме овие грижи, можеме да избереме ниски градинарски огради, ако она што го сакаме е да ја покажеме нашата градина. На безбедносно ниво, очигледно е посоодветно да се постават високи огради.

Инсталација

Во зависност од оградата, мора да следиме некои чекори или други и инсталацијата може да биде повеќе или помалку комплицирана. Она што секогаш мора да го правиме, дури и пред купувањето, е измерете го просторот и пресметајте ја количината на оградата што ни треба. Во зависност од оградата што ја одбравме, можеби ќе треба да поставиме сидра за закотвување. Многу е важно добро да се измерат растојанијата помеѓу оградата и оградата, бидејќи стапалата на сидрото се навртуваат во земјата, така што нема да биде можно да се поместат откако ќе се изврши оваа акција. Исто така, мора правилно да ги позиционираме и мериме објавите.

Кога веќе ги имаме и закопчувачките нозе и столбовите цврсто прицврстени на земјата, мора да ја поправиме оградата на столбот. Ова ќе го постигнеме со помош на метални држачи. Прво се навртуваат на столбот, а подоцна и на долината за да го поправат. Најдобро е да поставите квадрат на дното и друг на горниот дел од столбот за понатамошно зајакнување на оградата.

Не смееме да заборавиме дека мора да имаме пристап до градината, така вратата ќе биде од суштинско значење за тоа Инсталирањето на портата работи точно исто како и на оградата, со мала разлика: Наместо да користиме квадрат за да го поправиме, ќе користиме шарка за да може да ја прави играта на отворање и затворање.

Сепак, многу претпријатија што продаваат градинарски огради, исто така, нудат услуги за монтажа и инсталација. Во зависност од видот на оградата и материјалот, склопот може да варира, така што никогаш не боли да се консултирате со професионалец.

Приватност или безбедност

Ако сакаме да ги спречиме да гледаат внатре во градината, па дури и да крадат, мора да се определиме за високи, силни и непро opирни огради. Едноставна ограда, на пример, нема да може да нè скрие од theубопитните погледи на соседите ниту ќе спречи некој да се искачи над неа. Што се однесува до безбедноста, пожелно е да се користат рамни камени wallsидови за да не можат да се искачуваат. Исто така, мора да ја помешаме можноста за инсталирање на аларм и / или камера за да се чувствуваме посигурни.

цена

Најважното прашање во повеќето случаи е цената. Исто така, Ова варира во голема мера во зависност од видот на оградата, материјалот од кој е направен и големината. Исто така, колку повеќе ограда ни треба, толку е поголема цената, се разбира. Помалите огради што често се користат за одделување на различни области може да чинат околу 20 €, додека оградата на целата градина со минимално висока ограда може да чини до 400 € или повеќе. Покрај тоа, ние мора да ја земеме предвид цената на инсталацијата, освен ако не го сториме тоа сами. Сепак, цените не треба да не алармираат. Постојат огради од сите видови и опсези на цени, прашање е само да ги разгледаме опциите што ги имаме.

Каде да ги ставите оградите во градината?

Градинарски огради можат да бидат направени од дрво или метал

Очигледно, главната функција на оградата е да се разграничи поле или област. Така, најчесто е да се најдат градинарски огради околу земјата. Сепак, постојат и други намени што може да им се дадат, како што се одвојување на различни области во нашата градина. На пример, не е невообичаено да се видат базени опкружени со ограда или ограда.

Многу е мудра идеја кога има мали деца или домашни миленици во домот, затоа избегнуваме несреќи кога нема надзор. На естетско ниво, оградата може да помогне да се разликува она што е градината од овоштарникот, на пример. За многу организирани луѓе оваа идеја е обично многу привлечна. Исто така, во естетското градинарство, оградите се користат за разграничување на области со специфични растенија и / или украсување на рабовите.

Каде да купите

Во моментов има многу опции кога правите било каков вид на набавка, и преку Интернет и физички. Belowе видиме подолу неколку примери на места каде што можеме да купиме градинарски огради.

Амазон

Огромната платформа за онлајн купување, Амазон нуди широк спектар на градинарски огради и додатоци поврзани со нив. Ако веќе знаете малку за оваа тема, ова може да биде добра опција да пронајдете ограда што одговара на вашите потреби. Цените се многу прифатливи и многу производи што ги нуди оваа платформа ги имаат сите предности на Amazon Prime.

Брикомарт

Друга опција што ја имаме ако сакаме да изградиме градинарска ограда е да одиме во Брикомарт. Овој голем магацин нуди многу материјали за изградба и реновирање, така Многу е погодно кога сакаме да бидеме тие што ја градат оградата по наш вкус. Покрај тоа, има професионалци кои можат да нè советуваат да ја извршуваме оваа задача.

Икеа

Икеа е позната по својот голем избор на мебел за дома. Покрај тоа, тој нуди широк каталог на мебел, додатоци и повеќе производи на отворено. Иако нејзината понуда во градинарски огради е нешто намалена, можеме да најдеме многу идеи и инспирации во вашите магацини.

Лерој Мерлин

Наместо тоа, Лерој Мерлин има различни огради за градини на залиха по многу поволни цени. Веб-страницата на оваа компанија ни го покажува техничкиот лист, цената и мислењата за секој производ. Покрај тоа, имаме можност да ја донесеме оградата во продавницата или да ја испратиме во нашиот дом за три работни дена. Друга предност што ни ја нуди Лерој Мерлин се нејзините бројни услуги и совети. Можеме да побараме инсталација на оградата или дури и да ја направиме за мерење.

Се надевам дека овој напис ви помогна да ја изберете опцијата што најдобро одговара на вашите потреби.