Градинарски ракавици: како да ги изберете?

Градинарски ракавици се првото нешто што треба да го облечеме пред да започнеме со каква било работа. Рацете се наша главна алатка, а исто така се и многу чувствителни, па ако не ги заштитиме правилно, може да завршиме со повреди или други видови на проблеми, како што се плускавци.

Покрај тоа, многу е важно да ги носите затоа што, иако директно допирање на земјата со рацете е прекрасно искуство, ако треба да користиме хемиски производи и тие да дојдат во контакт со кожата, тоа може да биде иритирачко ... во најмала рака.

Избор на најдобри модели на градинарски нараквици

Секој градинар или хобист треба да има барем еден пар ракавици. Тие се од суштинско значење за да се направат дупки за садење, да се пресадат и, исто така, да се спроведат фитосанитарни третмани секогаш кога е потребно.

Но, кои се најдобрите модели?

За возрасни

Нашите топ 1 во градинарски нараквици за возрасни

Знаете дека ракавиците се нешто што секогаш е добро да се има при рака (и никогаш подобро да се каже 😉), но ... изборот на еден модел од многуте што постојат може да биде малку комплициран. Затоа, ако не сакате да губите многу време, ќе го препорачаме ова:

Предност
 • Направено со 100% најлон
 • Еластична манжетна, прилагодувајќи се добро на зглобот
 • Најголема чувствителност
 • Ги штити рацете од нечистотија и дише
 • Економична цена
Недостатоци
 • Тие не се погодни за употреба на електрични алатки
 • Тие не штитат премногу од студот

Други градинарски ракавици за возрасни што ги избравме

Белота

Ракавиците од бренд како Acorn секогаш даваат сигурност. Тие се изработени од најлон и ви овозможуваат правилно да ги зафаќате предметите бидејќи дланката има груб премаз.

Цената е многу привлечна, како и нејзиниот квалитет.

Gardena

Издржлива, ергономска ракавица со прекрасен најлон дизајн со дланка обложена со латекс. Ткаенината и овозможува на кожата да дише, а врвовите на прстите се засилени за да се олесни работењето.

Ако барате квалитет по ниска цена, а вашата големина е L, не пропуштајте ги нараквиците за Гардена.

ШТО Е

За работни места каде што е потребна поголема заштита, овие долги нараквици ќе бидат многу корисни. Направени се со врвно жито од коза и се доволно флексибилни и за сеидба и за садење или за кастрење.

Тие ќе ги одржат вашите раце заштитени од студ по ниска цена, затоа се препорачуваат за сите сезони во годината. Идеално ако имате големина М.

Ригварл

Дали сте еден од оние кои вршат градинарски задачи дури и во зима? Ако е така, вашите раце мора да бидат добро заштитени. И тоа ќе го постигнете со овие ветроупорни и непропустливи нараквици. Дизајниран со високо квалитетни материјали, што ќе ви овозможи удобно работење.

Дизајнот е многу оригинален, па доколку сакате да ги изненадите семејството и пријателите, ќе го обожавате овој модел.

За деца

Нашите топ 1 во градинарски нараквици за деца

Да се ​​изберат градинарски нараквици за деца не е секогаш лесно. И тоа е дека со тоа што сакаат да истражат што ги опкружува, тие можат да завршат самоповредуваат, нешто што мора да се избегне.

Предност
 • Удобен и безбеден дизајн
 • Изработени од материјали отпорни на исекотини од остри предмети (без удари)
 • Совршен за деца од 4 до 8 години
 • Чувајте ги рацете чисти и заштитени
 • Економична цена
Недостатоци
 • Не штити од удари
 • Важно е да не оставате деца без надзор

Други високо препорачани градинарски нараквици за деца

3Камидо

Тие се удобни ракавици, обложени со нелизгачки нитрил што ќе им овозможи на вашите деца нормално да фаќаат предмети, без да употребуваат премногу сила. Со нив, исто така, ќе ги заштитите нивните раце од исеченици.

Цената е многу прифатлива, толку многу што ако имате деца помеѓу 8 и 11 години кои сакаат градинарство, овие нараквици сигурно ќе уживаат уште повеќе.

Мали пријатели

Детските ракавици од марката Little Pals се специјално изработени така што малите можат да имаат контакт со земјата додека ги држат заштитени рацете. Бидејќи се направени од памук, тие ќе бидат многу удобни, така што оние работни места што сакате да ги правите повеќе нема да бидат проблем.

Со основен, но убав дизајн, и многу интересна цена, ако вашите најмали имаат најмалку 3 години, не двоумете се да им ги дадете овие ракавици.

Вго

Некои работни ракавици за деца, изработени од синтетичка кожа со дланка од микрофибер што ќе им овозможи да им помогнат на своите родители во задачи како што се сеење или садење мали растенија.

Ткаенината може да се дише и тие добро се вклопуваат во раката, што им додава на нивната ниска цена ги прави многу препорачан модел за деца од 5 до 6 години.

HandLandy

Ако барате ракавици кои имаат живописен дизајн, но исто така гарантираат заштита на рацете на вашите деца, овој модел HandLandy е за вас, добро, за нив. Направени се со памук, а зглобот е плетен така што добро се вклопува, со што се чува нечистотијата.

Идеално за деца од 5-6 години кои поминуваат многу време во градината.

Што се тие?

Градинарски ракавици, неопходна алатка

Градинарски ракавици се облека што ги штити рацете. Иако постојат различни видови, тие генерално се изработени од латекс, најлон и памук кои се многу отпорни материјали и кои, покрај тоа, ни овозможуваат да ги заштитиме од - скоро - од сè лошо, како што се хемикалии или нечистотија што може да навлезе во оние .

Какви видови има?

Во зависност од тоа што ќе правиме, многу ќе се препорача да изберете еден или друг вид на ракавица за градинарство. Така, имаме:

 • Латекс ракавици: тие се еластични, изработени од латекс, најлон и памук. Тие се најпогодни за задачи како што се пресадување.
 • Памучни и кожни ракавици: тие се идеални за употреба на алатки и собирање лисја.
 • Повеќенаменски ракавици: тие се изработени од полиестер и памук. Тие се користат за кастрење мали растенија или трансплантација.
 • Ракавици од полиестер и пена: тие обично се цветни. Тие се користат за засадување на мали растенија и за обработка на земјата.
 • Полиестерски и нитрилни ракавици: идеални се кога треба да наводнувате.
 • Синтетички кожни ракавици: тие се оние што треба да се користат кога се користат моторизирани алатки како што се секачи за четки.
 • Нитрилни ракавици: тие се користат за манипулација со хемиски производи.

Водич за купување на ракавици за градинарство

Градинарски ракавици ќе ги заштитат вашите раце

Ракавици. Ги продаваат насекаде. Постојат многу модели, различни видови, ... и секако, многу различни цени. Како да го направите тоа правилно за прв пат? Одговорот е едноставен, колку и комплициран: размислување за точно за што сакаме. Ако ви треба помош, еве неколку совети што се надеваме дека ќе ви бидат корисни:

материјал

Материјалот е првото нешто што треба да се погледне. За едноставни работи како садење или сеење, најлонските ќе сторат, сè додека површината на дланката е груба, така што ќе можете да фатите мотика, на пример, без да ви се лизне низ раката и да не заврши на земја. Но Доколку користите електрични алати, слободно набавете си изработена од синтетичка кожа.

Големина

Очигледно, големината е втората работа што треба да ја земете во предвид. Ракавици тие мора да се прилагодат за да можете да работите лесно. Верувај ми: нема ништо понепријатно од носењето на оние што се малку преголеми за тебе.

буџет

Цената на ракавиците ќе биде одредена од квалитетот на нивните материјали, а исто така и од марката. Ако е високо, можеме да претпоставиме дека се добри, но вистината е дека понекогаш добро познатите брендови добиваат многу интересни понуди.

Каде да купите градинарски нараквици?

Можете да купите градинарски нараквици на овие места:

Амазон

На Амазон тие продаваат сè, од прехранбени производи до алатки што можеби им се потребни на секој градинар или хобист. Исто така тие имаат широк спектар на ракавици по многу добри цени, кои ги ценат купувачите. Овие оценки ќе ви помогнат кога сакате да го изберете најдобриот модел за вас. Тогаш само треба да почекате да ви ги донесат дома.

пресекот

Доколку планирате да одите на шопинг во „Карфур“ или да ги нарачате преку нивната онлајн продавница, покрај тоа што ќе купите што ви треба да готвите, може да погледнете и во нивниот каталог на ракавици. Но, треба да го знаете тоа тие немаат многу модели и не нудат можност за нивно оценување, нешто што можете да го фрлите назад при купувањето.

Лерој Мерлин

Во Лерој Мерлин продаваат широк спектар на производи за дома и градина: мебел, грејачи, ... сè! Но нивниот каталог на градинарски ракавици е прилично мал, и како во Карфур, не може да се цени.

Кои се предностите на носењето градинарски нараквици?

Градинар момче со ракавици

Иако на почетокот може да помислите дека нараквиците се од мала корист, во реалноста тие се многу корисни. Како што знаете, човечката кожа е прилично деликатна: едноставното сечење предизвикува излегување на малку крв, а микроорганизмите, како што се вируси или габи, можат да навлезат преку оваа рана.

Не, не се обидувам да ве алармирам. Исто така, вашиот имунолошки систем ќе ве заштити. Но, мора да го имате предвид тоа Ставањето ракавици може да спречи повредите на вашите раце или на вашите деца.

Иако заштитата е една од неколкуте предности што ги имаат и што треба да ги знаете:

Помогнете да ја направите работата поудобна

Иако можеби ви се допаѓа директен контакт со земјата, кога треба да работите во градината или со растенијата Секогаш е препорачливо да носите ракавици, бидејќи допирот е значително подобар. И, тоа не е да се спомене дека, во деновите кога дува ветер, вашите раце ќе бидат прилично заштитени од него.

Нечистотијата се избегнува

И со тоа ризикот од инфекции е минимизиран. Голем број на микроорганизми живеат на земјата, некои добри, но други може да ни предизвикаат болести. Носењето ракавици е начин, од една страна, да ги одржувате рацете чисти, а од друга да ги чувате габите, бактериите и вирусите малку подалеку.

Ги чувате рацете безбедни од посекотини

Колку и да сте фокусирани, секогаш може да постои ризик да се изгубите и да се исечете. Но ако носите квалитетни ракавици, штетата ќе биде многу помала ... или можеби нема да си нанесете ниту таква рана. Ова е особено важно да се има предвид кога се користат електрични алатки, а исто така и за деца. Не преземајте непотребни ризици.

Значи, сега знаете: не двоумете се да ги облечете градинарските ракавици секој пат кога ќе треба да направите нешто во градината. Твоите раце ќе ти благодарат. 😉

Ако сте ја достигнале оваа точка и сè уште не сте зеле ракавици за градинарство, на овој линк ќе ги најдете сите модели што ги има најдобра цена.