Градините на Аранхуез

палата градини на Аранхуез

На Градините на Аранхуез се прекрасно уреден збир на прекрасни шуми и паркови лоцирани во општината Аранхуез, во автономната заедница Мадрид, Шпанија. Овие градини се светско наследство и се дел од културниот пејзаж на Аранхуез, прогласен за светско наследство од УНЕСКО во 2001 година.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за градините на Аранхуез, нивните карактеристики и нивната историја.

Градините на Аранхуез

кралската палата Аранхуез

Аранхуез е најјужниот регион и втор по големина (186,7 км2) во регионот, опкружен со општините Кастиља-Ла Манча кои припаѓаат на регионите Ла Сагра и Меса де Окања. Неговите географски граници формираат широк и карактеристичен јазик кој ги следи питомите води на Таг долж левиот брег додека не навлезе во лиснатата и благородна земја Толедо.

Во контекст на кастилското Алтиплано, кое се карактеризира со медитеранска клима, со тенденција за континентализација, Аранхуез станува остров на бујна вегетација поради недостигот на шумски површини, заменет во најголем дел со екстензивни земјоделски култури со дождови, со нивните огромни насади и крајречни шуми, благодарение на изобилството на вода и плодноста на долините на седиментните почви, во целосна спротивност со околната пустина.

На првобитното зеленило беше додаден обемен систем за наводнување, од кој се раѓаа овоштарници и градини, збогатувајќи ја растителната средина, додека патеките, мостовите и различните инфраструктури обезбедуваат голема пристапност до комплексот.

Историја на градините на Аранхуез

убавините на ботаничката градина

Историјата на оваа територија е полна со културни средби.Капетијци, Визиготи, Римјани и Арапи поминале низ оваа плодна земја. Во средниот век припаѓал на воената организација на Сантијаго и нејзиниот сопственик ја изградил првата палата во шума полна со големи и мали дивеч. Статусот на кралското место потекнува од католичките монарси (XNUMX век) кои ги вклучиле сите нивни територии во круната, иако Фелипе II (XNUMX век) ќе биде задолжен за исполнување на еден од старите соништа на неговиот татко, императорот Карлос V. Преку искачувањето и проширувањето на оградата на Кралската палата, тој го претвори Аранхуез во една од неговите омилени резиденции. Фелипе II навистина сакаше да создаде еден од неговите најголеми проекти: Аранхуез.

Толку што тој самиот дал прецизни упатства за потребата од исцртување на улиците и ги утврдил деталите за уредувањето, како што велат некои негови комисии: „Видете ја улицата од мостот, погледот од мостот кон улицата“. Љубовта на Фелипе Втори кон градинарството е добро позната. Можеби токму поради оваа причина најдобрите шпански и странски градинари од тоа време учествуваа во дизајнирањето, создавањето и извршувањето на делото, по експлицитна наредба на кралот.

Така се создадени првите ботанички градини познати во Европа во тоа време, во кои се основани пионерски центри за експериментирање и припитомување на тропски растителни видови. Тука беа засадени семиња, дрвја и грмушки донесени од експедиции од Индија. Фелипе Втори го започна проектот како престолонаследник и продолжи како крал. Најпрво се обиде да соработува со неговите архитекти, главно Луис и Гаспар де Вега, кои ги поставија првите улици со дрвја (Реина, Мадрид и Ентрепуентес); но проектот вклучуваше многу работа и беше многу комплициран (проблеми со реката, потребата од создавање хидраулични работи, распореди од големи размери...).

Убавината на градините на Аранхуез

градини на Аранхуез

Потребата да се комбинира корисноста со убавината и обврската да се создадат концепти со висока пејзажна вредност беше толку амбициозен предизвик што суверенот нареди Хуан Баутиста де Толедо, архитектот задолжен за сите дисциплини, истакнати научни личности, да му го доведат во 1560 година. Како што се проучувани Хуанело Туриано, Педро Ескивел, Франческо Ситони или Пачото. По смртта на Хуан Баутиста де Толедо во 1567 година, Хуан де Херера ја презеде одговорноста за работите.

Под надзор на овие двајца архитекти, градините на Picotajo и Doce Calles, Градините на островот, Jardines de Arriba (поранешен Jardines del Príncipe) итн.; акумулацијата Онтигола, каналот Ембокадор (сега Азуда), проширувањето на каналот Авес, дестилеријата и дел од кулата.Завршени се важни проекти како што е пловидбата на реката Хуохе.

Откривањето на Америка означи промена на курсот во шпанските ботанички истражувања, бидејќи нашите најдобри ренесансни ботаничари беа повеќе заинтересирани за шумите откриени во Новиот свет отколку за нивните. А) Да, големите научници на оваа наука целосно се посветиле на проучувањето на флората на Америка, од кои некои беа дури и дел од големите ботанички експедиции спроведени во тој период (Франциско Хернандез дефинитивно може да се нарече пионер на извонредната експедиција).

Речиси сите оставиле пишани трактати за новооткриените растителни видови и можеле да испратат многу од нив во цветните леи во различните кралски градини подготвени за таа прилика, како оние на Аранхуез, на задоволство на самиот цар, благородниците и дворјаните. И покрај тоа, првата хербализација и поголемото собирање на растенија, плодови и семиња се случи во текот на XNUMX век, за време на владеењето на Карлос III.

најпознатите растенија

Сите овие градини имаат уникатна колекција на растенија, не само по видови, подвидови, број на сорти, посебност или реткост на некои од нив, но еве некои од највисоките примероци: тие надминуваат 50 метри во висина, некои од најдолговечните украсни дрвја во Шпанија кои достигнуваат 260 години. Овие насади со наследство содржат повеќе од 400 видови дрвја и грмушки, од кои 28 се класифицирани како егзотични дрвја од Заедницата на Мадрид.

Меѓу растенијата што се издвојуваат ги имаме:

Пекан (Carya illinoensis), ahuehuete (Taxodium mucronatum), чилеанска палма (Jubaea chilensis), Вирџинија гуајакан (Diospyros virginiana), дрво storax (Liquidambar orientalis) и хлебните (Platanus orientalis, P. occidentalis и P. occidentalis). Други видови од извонреден интерес се: жолто-цветен див костен (Aesculus flava), црвено-цветен див костен (Aesculus pavia), шеќерен хакер (Celtis laevigata), макасар (Chimonanthus praecox), шарлах глог (Crataegus St. Andrecelata's, Crataegus pedicelata's) дрво (Dyospyros lotus), Guilandine (Gymnocladus dioica), дрво од лале од Вирџинија (Liriodendron tulipifera), портокалова осаж (Maclura pomifera), магнолија (Magnolia stellata), метасеквоја (Metasequoia glyptostrobioides), железно дрво (Parrotiaounia) ), калабриски бор (Pinus brutia), сребрена липа (Tilia tomentosa), јапонска зелкова (Zelkova serrata) итн.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за градините Аранхуез и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.