Нега на кротон

кротон

El кротон o Codaieum variegatum Тоа е многу популарна фабрика што ќе ја најдете во многу домови. Може да биде на отворено, иако тие исто така растат во саксии кои се наоѓаат покрај големите прозорци или многу добро осветлени места. Да се ​​има не е тешко, само одете во расадник и купете една, најкомплицирана работа е грижата за кротонот, бидејќи тоа е нешто нежно растение, па затоа не е лесно да се одржи здраво долго време.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè за грижата за кротонот и неговите главни карактеристики.

клучните карактеристики

Codaieum variegatum

Тоа е вид на растение кое припаѓа на семејството Euphorbiaceae. Широк спектар на украсни растенија може да се најде во овој род. Потеклото на Кротонот е од Малезија. Неговото научно име е Codaieum variegatum. Неговите лисја се од алтернативен тип, petiolate и тоа е повеќегодишно растение. Можеме да најдеме лисја од разни видови со нијанси кои се движат од зелена, бела, црвена, розова, жолта и кафеава боја. Не е растение кое се издвојува по своите цвеќиња бидејќи има мал декоративен интерес бидејќи се ситни.

Она што зачудува ова растение се лисјата. Треба да се спомене дека тоа не е растение чие одгледување ќе биде лесно. Може да се одгледува во затворено и надвор. Не е соодветно растение за оние почетници во светот на градинарството. Ако купите кротон во саксии Не треба да се менува најмалку 2 години по неговото купување. Она што мора да го имаме на ум е дека, ако видиме дека корените почнуваат да го кршат садот, мора да го преместиме во саксија поголема од една или две.

Нега на кротон

грижа за кротон дома

Ние ќе ја поделиме грижата за Кротонот од основните аспекти, бидејќи тој има доста сложени барања. Тоа е предизвик за сите ентузијасти на градинарството, затоа ќе го објасниме на делови.

Клима и изложеност

El кротон Тоа е предизвик за сите ентузијасти на градинарството, затоа денес ќе ги разгледаме вашите потреби со цел да се осигураме дека живеете со нас долго време.

Кротонот е растение кое му треба светлина за да расте во добри услови Иако не е добро што ги прима сончевите зраци директно, затоа мора секогаш да се наоѓа на место со добра светлина, но заштитено.

Покрај тоа, потребно е да се комбинира изложеноста со температурата на околината, бидејќи тоа е растение кое расте добро со средни до умерени температури, односно зими со минимум 15 степени и лета со максимални 27 степени. Сепак, еден од најважните аспекти е тоа што живеете на место каде што нема нагли промени во температурата и дека растението не е подложено на силни нацрти.

Наводнување и компост

На ова растение му треба влага, затоа наводнувањето е важно. Пресметано е дека наводнување 2 или 3 пати неделно во пролет и лето, и на секои 4 или 5 дена во зима ќе бидат доволни. Важно е дека растението никогаш не е во суви услови. Можете да го испрскате летото за да му дадете повеќе влага.

Најдоброто нешто за кротонот е да прима ѓубриво двапати месечно за да се фаворизира неговиот раст. Можете да нанесете течна и да ја додадете во наводнување.

Почва и сечење

Што се однесува до почвата, ако ја посееме на отворено, земјата треба да биде мешавина од еднакви делови на почва и тресет. Тоа е растение на кое можат да паднат лисјата, иако не сите во целост бидејќи е повеќегодишно растение. Ако сакате вашето растение скоро секогаш да ги има сите лисја, можете да се обидете да го исечете горното стебло во пролетното време. Така, добиваме раѓање на нови пука од основата и го освежуваме остатокот од растението. Ако го сториме ова, мора да имаме предвид дека му требаат високи температури и секаква можна влажност за да помогнат во растот на новите лисја. Затоа, се препорачува во доцната пролетна сезона.

Ако стеблото што го исечевме лачи еден вид латекс, мора да се користи топол восок за заздравување на раната на стеблото. Важно е да спречиме растението да не губи латекс долго време и секоја инфекција може да навлезе во неа.

Задачи за одржување на кротон

грижа за кротон

Ајде сега да анализираме кои се задачите за одржување што ги има кротонот. Ако сакаме растението да има добар раст, мора да ја почитуваме целата грижа спомената погоре. Ако го користиме ова растение во кондензиран, можеме да уживаме растение со скоро метар висина и многу малку време. Највпечатливо кај ова растение е хоризонталниот раст. Се додека растението е покриено со сите свои барања, тоа ќе претставува голема изобилство на лисја.

Овие се една од причините зошто ова растение мора да се пресади од време на време. Како што споменавме претходно, интересно е да се прави тоа на секои две години, се додека можете да го пресадите во поголема саксија. Ако штотуку го купивме растението, препорачливо е да почекаме за да можеме да пресадиме кога на растението веќе не му е пријатно во тоа тенџере и треба да се замени со поголема саксија.

Ова растение Не е потребно драстично кастрење, но можеме да направиме мало кастрење ако сакаме да го намалиме обемот на лисјата. Мора да се има на ум дека кастрењето мора да се изврши без да влијае на вкупниот развој на растението. Единствената претпазливост што треба да ја преземете е во врска со неговиот сок кој е токсичен. Ако имаме домашни миленици со деца дома, важно е сокот да не остане надвор од растението и да може да дојде во контакт со некои. За да го направите ова, ние ќе нанесеме лековито средство за да бидеме заштитени. Ние исто така помагаме во заштитата на растението од инфекција.

Како што можете да видите, кротонот е доста комплицирано растение за грижа и не е погодно за почетници. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за грижата за кротонот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

82 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елизабет Гомез dijo

  бидејќи лисјата паѓаат

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Елизабета.
   Може да биде затоа што има вишок влажност или затоа што е под директна сончева светлина. Исто така, ако чума влијае на неа, нејзините лисја може да паднат.
   Ако не видите инсекти и растението изгледа добро, намалете ја фреквенцијата на наводнување. Препорачливо е да се остави почвата да се исуши пред повторно наводнување; на овој начин се избегнува полнење со вода, што може да ги оштети корените, а како последица и на растението.
   Честитка.

  2.    Надја dijo

   Здраво, имам кротон 4 години на истото место во куќата, мислам дека му дадов премногу вода и сите лисја паднаа, го сменив багажникот и Тера постои скоро два месеци и јас напојувај го еднаш на 10 дена и сè уште нема промени, што треба да направам за да го оживеам затоа што багажникот е толку убав што ми е многу жал, благодат

   1.    Моника Санчез dijo

    Здраво Надија.

    Како прво, дали имате чинија под неа? Дали тенџерето има дупки во својата основа? Многу е важно водата да може да излезе, инаку корените ќе изгниет.

    Исто така, се препорачува да се третира со фунгицид, односно со нешто што може да ги елиминира можните габи што влијаат врз него. За ова, идеалот е бакар или сулфур во прав, но исто така ќе ви служи и цимет (во прав). Истурате на површината и вода малку, вака еднаш на секои 15 или 20 дена.

    Со среќа!

 2.   Elубовта на Елза dijo

  МОНИКА, ВЕ МОЛИМЕ ДА ГО ЧУВАМ ТОГАШИОТ СО 2 ЛИСТА, МО CАМ ДА ГО ИЗБРЗАМ. ВИ БЛАГОДАРАМ МНОГУ.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Елса.
   Ако има само 2 лисја, не треба да има, освен ако има скапано стебло.
   Честитка.

 3.   Мони dijo

  Се чини како пајажина меѓу нејзините лисја и нејзините лисја многу паѓаат

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мони.
   Вашата фабрика има пајак. Можете да го третирате со акарицид, продаден во расадници, следејќи ги упатствата наведени на пакувањето.
   Честитка.

 4.   Лурдс Кор Велез dijo

  Поздрав Моника Санчез:
  Имам крутони пред мојата куќа. Еден од нив почина, а јас се обидов да засадам друг и не ми беа дадени. Јас имам посеано со кука, ги оставив во вода пред да ги засадам куките, го купив растението, повторно направив споредба и го оставам во садот некое време на местото каде што ќе го посеам и умира како што сакам. Останатите се во ред со мало одржување и не знам што се случува со просторот што го имам помеѓу другите.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лурдес.
   Дали се во право во истата област? Дали сите добиваат иста грижа? Дали сонцето им дава на сите исто?
   Многу е iousубопитно што е важно. Се чини дека тие живеат точно во таа област каде што ги засадувате новите црви од кротон или друг штетник што влијае на корените, или дека токму таа земја нема добра дренажа како онаа околу неа.
   Мој совет е да се третираат црвите со циперметрин и да се стави слој чакал околу 4-5 см во дупката за садење.
   На овој начин, не треба да се појавуваат никакви проблеми.
   Честитка.

 5.   освалдо dijo

  Многу добар совет.

  Бидејќи новите лисја на повеќебоен кротон се само зелени.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Освалдо.
   Драго ни е што ве интересираат.
   Во врска со вашето прашање, можеби е дека му недостасува светлина. Дали неодамна сте го имале?
   Честитка.

 6.   Моника алварез dijo

  Здраво Моника. Имам кротон во истото тенџере околу 10 години. Багажникот растеше додека лисјата паднаа и сега е многу долг и има еден куп лисја на врвот што ја губат различноста на боите (останува само жолтата боја). Што можам да направам со растението? Може ли да се репродуцира или трансплантира? Однапред благодарам што ме прочита. Поздрав

  1.    Моника Санчез dijo

   Еј.
   Ја избришав претходната порака за повторување.
   Мој совет е да го смените садот и да ставите нова подлога на неа. Најверојатно, повеќе нема да најдете хранливи материи за да продолжите да растете.
   Најдобро време да го направите тоа е во пролет.
   Честитка.

   1.    Miriam dijo

    Здраво Мони! Ти благодарам за твоето време. Утре ќе преместам 4 крутони со завртки затоа што ги боли директното сонце, но сакам да знам која е најдобрата почва или подлога за крутони со завртки. Благодарам

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво Миријам.
     Можете да користите универзален медиум за одгледување без проблеми.
     Честитка.

 7.   Мајо dijo

  Здраво, татко ми и јас сакаме да засадиме кротон, досега во расадници најдовме само некои што не надминуваат 30 см, колку време е потребно за да се достигне најмалку 1 метар во висина? Ви благодарам многу

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мајо.
   Ако климата е топла и нема мраз, може да порасне еден метар за 2 години без проблеми.
   Честитка.

 8.   Владимир dijo

  Здраво! Ми дадоа еден, но сега е само багажникот и го преместив со ново земјиште и повеќе простор. Исто така е на место каде што не го прима целото сонце и наводнувањето е умерено, но сепак не можам да го зачувам. Што можам да направам?
  Ви благодариме за вниманието.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Владимир.
   Колку често го полевате? Важно е да не се напои, инаку корените лесно скапуваат. Најдобро е да се напои два или три пати неделно. Ако имате чинија под, отстранете го вишокот вода во рок од 10 минути по наводнување.
   Честитка.

 9.   Елза валде dijo

  Здраво Моника, само што купив фабрика за кротон за училиште, ќе биде добро згрижена. Но, бидејќи е во училница, не знам каква грижа можам да му дадам конкретно, би го ценел вашиот совет, благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Елса.
   Треба да го полевате два или три пати неделно. Ако имате чинија под, отстранете го вишокот вода 10 минути по наводнување.
   За време на најжешките месеци, препорачливо е да се оплоди со течни органски ѓубрива, како што е гуано, следејќи ги упатствата наведени на пакувањето.
   Честитка.

 10.   Владимир dijo

  Ви благодариме за вашиот одговор!
  Јас го полевам секој пат кога ќе забележам дека земјата е сува, нема чинија под неа. Може ли да го водам помалку?
  Поздрав.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Владимир.
   Мора да го полевате кога почвата е сува, но за да се опорави треба да бидете трпеливи.
   Можете да го напоите со хормони за искоренување, така што растението произведува нови корени. Ова ќе ви даде сила.
   Честитка.

 11.   Дајана dijo

  Здраво, добро попладне!
  Денес ми дадоа кротон и барав информации за да можам да се грижам за тоа, живеам во стан мм размислував да го пресадам во друго тенџере но прочитав дека е подобро да го сторам тоа во март, е тоа е точно?
  Друго прашање што го имам е со прашањето за наводнување на вода, колку често треба да го давам?
  Последна консултација имам витамини да ги ставам на земја, дали е во ред да ги ставам на неа?
  Од веќе многу благодарам, поздрав!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Дајана.
   Може да го смените садот во пролет, кога времето е убаво.
   Фреквенцијата на наводнување ќе варира во зависност од времето, но генерално треба да се напои двапати неделно.
   Од пролет до лето може да ви даде витамини.
   Честитка.

   1.    Орнела dijo

    Здраво! Ако сите лисја паднале, дали тоа значи дека починало? Или, пак, можат да излезат!?

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво Орнела.
     Ако паднат сите лисја, може да ви се чини дека ви е тешко поради вишокот вода (овде имате информации за оваа тема), и / или да бидете во просторија со нацрти на пример.

     Препорачувам малку да го гребете багажникот за да видам дали е зелен. Ако е така, тогаш има надеж. Простор на наводнување и избегнувајте да го изложувате на воздух од греење и климатизација.

     Среќа.

 12.   Силвија dijo

  Здраво, неодамна купив кротон и имаше црвени лисја на дното и зелена одозгора, тој е мал. Кога го преместував во поголема саксија, забележав дека и зелените лисја стануваат црвени .. дали е нормално? тоа е, сè станува црвено и зелено и нема скоро ништо, јас сум загрижен дека се суши или има некој проблем

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Силвија.
   Да, тоа е нормално. Растенијата малку се „менуваат“ кога се селат од расадник во дом.
   Честитка.

 13.   Лисет Вивиана Абреу Дуарте dijo

  Здраво госпоѓо Моника, купив кротон, неговите лисја беа распределени на неговото стебло на растојание од приближно 1.5 см, сепак лисјата почнаа да паѓаат, сега останаа малку и стеблото на 10 см измерено од основата е кафеаво (откако е зелено со вино) веќе се развија лузни каде што беа неговите лисја. Моето прашање е: дали од таа патека на стеблото ќе никнат нови лисја? Може ли да направам исечоци на таа матична патека за да го мотивирам да даде нови лисја? Или, растението ќе продолжи да расте, а лисјата ќе излезат само на ново стебло? ви благодарам за вашето време и честитки, страницата е многу едукативна. Лисет Вивиана ..

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лисет.
   Драго ни е што ви се допаѓа блогот.
   Колку често го полевате? Прашувам затоа што ако почвата е многу влажна подолго време, корените изгниет.
   Мој совет е ова: исечете го она што изгледа лошо и третирајте го растението со фунгицид за габите да не му наштетат. Исто така, важно е да се остави почвата малку да се исуши пред повторно да се напои.
   Честитка.

 14.   clau dijo

  Здраво добро утро, купив кротон и кратко време откако го купив, го пресадив и сега направив мали и зелени лисја и го имам близу прозорец и дава многу светлина, исто така го ставив во компостот за ѓубре и го правам не знам дека лисјата излегуваат сами зелени или кога ќе пораснат ја менуваат бојата. Навистина ми се допаѓа ова растение единственото нешто што ако не сум го ставила во садот е за дренажа ќе биде x тоа и ако можам да се движам вратете се од садот за да го поставите одводот или чекам уште неколку месеци: многу ви благодарам, воодушевен што го слушнав вашиот совет

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Клау.
   Смешно е што зборуваш. Ви препорачувам да почекате малку, за да видите како се развива растението.
   Доколку е изложено на директна светлина во кое било време, преместете го на друго место каде што нема, бидејќи лисјата може да изгорат.
   Оплодете го во пролет и лето со универзален компост, и наводнете го кога почвата е сува.
   Честитка.

 15.   Mildred dijo

  Здраво имам кротон. Факт е дека отидов на одмор и некој остана да се грижи за тоа, кога се вратив тој ми рече дека растението било изгорено од сонцето. Во моментов нема лисја и пукањата секнаа така да се каже. Тоа се случи една недела. Се прашувам дали моето растение е мртво и дали можам да направам нешто за да се опорави?
  Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Милдред.
   За да дознаете дали е жив, можете да го изгребате главното стебло со ноктот: ако е зелен, има надеж.
   Вода еднаш или двапати неделно, и извадете ја водата од садот - ако имате една од нив - десет минути по наводнување.
   Честитка.

 16.   Gaby dijo

  Здраво Јас сум очаен, поминаа околу 4 недели лисјата да паднат на моето кротон, и тие почнаа да се сушат и сега лисјата што останаа сите паднаа, некој ми предложи да го извадам за да му дадам воздух, мислам дека беше полошо, никогаш не сум ставала ѓубриво, вистината е дека ме растажува затоа што не знам како да се грижам за тоа и не сакам да умре, секогаш кога ќе допрам лист паѓа надолу затоа што колку е слаб, што можам да направам?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Габи.
   Колку често го полевате? Дали сте во лето или во зима? Важно е да се провери влажноста на почвата пред наводнување, бидејќи ако е влажна и ако напоиме, корените може да изгниет.
   За ова, можете да вметнете, на пример, тенок дрвен стап до дното (ако тој излезе практично чист, тоа ќе значи дека земјата е сува и затоа може да се напои).
   Ако имате чинија под, отстранете го вишокот вода во рок од десет минути по наводнување.
   Честитка.

 17.   Марта Мартинез dijo

  Здраво Моника!
  Ти пишувам од Мексико!
  Новодојден сум во ова растение ...
  Пред 4 дена купив 2 крутони.
  Тие се со димензии 50-60 см. Ивеам во Монтереј, НД ЦД. северо-источно од Мексико, а летото е многу многу топло !!
  Колку често треба да ги водам?
  Колку често?
  Да се ​​биде толку жешко (и сè уште да биде во топлина на топлина), мислам дека 3 пати не е доволно?
  Некои долни лисја паднаа, а други изгледаат донекаде исушени (изгорени пубти); Забележувам дека и двете растенија негодуваа за промената од расадник во нивниот нов дом.
  Што ми препорачуваш?

  Ги ставив во гаража. Имаат доволно светлина.

  Многу поздрави !!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Марта.
   Во текот на летото треба да се наводнувате многу често, на секои 2-3 дена. Мора да избегнете полнење со вода и треба да го отстраните вишокот вода од садот десет минути по наводнување.
   Честитка.

 18.   Круз Гил dijo

  Добро утро, имам кротон во тенџере, тој е во многу добра состојба, но одеднаш забележав во послужавникот под него дека има неколку мали суви црви, почнав повнимателно да проверувам и исто така забележав дека има црви во него .. Како ги елиминирам, што правам за да не се оштети?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Круз.
   Можете да ги елиминирате со циперметрин 10%, следејќи ги упатствата наведени на пакувањето.
   Поздрав

 19.   Перла Ајала dijo

  Здраво, секогаш сакав кротон и конечно го имам !, Само што лисјата се претвориле многу жолти, тие се наоѓаат во мојот двор и мина низ многу дожд благодарение на ураган, дали тоа може да биде причина промена на бојата? Покрај тоа што сонцето сјае цел ден, ние сме од Хјустон tx. И, исто така, забележав дека има 3 гранки во истиот кластер, дали може да се одделат секоја гранка, односно да се трансплантираат гранка по гранка? Или, тоа е единечно растение и не се одделува?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Бисер.
   Да, ураганот е огромен
   Ставете го кротонот во полу-сенка, на сонце станува грдо бидејќи не му одолева добро.
   Во врска со тоа што барате од гранките, имате ли фотографии? Може да го поставите на типичен, слики или да го споделите во нашата телеграма група. Во принцип, би ти кажал дека тоа е единствено растение, но без да го видам не знам.
   Честитка.

 20.   НЕХЕМИАС МУÑОЗ dijo

  ЗДРАВО ТОА ПА .. ГЛЕДАВ МНОГУ ОБРАЗОВНИЧКА ТЕМА ГРИА ЗА .. КРОТИН .. МО BEЕ ДА СЕ РАСТЕТИРА РАСТЕНИЈА ВО ГОТ И Внатре во ХОТЕЛ, ШТО СЕ СЛУЧИЛО ОНИЕ ОД КОИ ПОБЕДУВААТ ЛИСТА ОД ЕДЕН. 🙁

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Неемија.
   Да, се разбира дека може да биде во тенџере. Едноставно ви треба заштита од директна сончева светлина и нацрти.
   Честитка.

 21.   Грасиела Мариоти dijo

  Здраво!!! Јас сум Грасиела. Ивеам на југот на Аргентина.
  На Денот на мајката (во октомври) ми дадоа кретон и кога ми го дадоа ми рекоа да го пресадам. Ја однесов во расадник да го сторам тоа, но таа е со тажни и паднати лисја. Лисјата паѓаат. Не сакам да го изгубам, бидејќи ми го даде мојот брат кој само што почина. Ми треба помош. Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Грациела.
   Како прво, многу ми е жал за загубата на вашиот брат. 🙁 Многу охрабрување.
   Toе се обидеме да ја вратиме вашата фабрика. Колку често го полевате? Во принцип, нормално е малку да се разболи по трансплантацијата, но по една или две недели треба да го продолжи својот раст.
   Затоа, важно е да се напои не повеќе од два-три пати неделно за време на најжешките месеци, и еднаш неделно во остатокот од годината. Користете вода за наводнување без вар, како што е дождовната вода. Ако не можете да го набавите, наполнете сад со вода, оставете го да отстои преку ноќ, а следниот ден искористете ја таа вода за наводнување.
   Ако имате чинија под неа, отстранете го вишокот вода десет минути по наводнување, бидејќи не сака локва.
   Честитка.

 22.   Луис dijo

  Здраво Моника, имам меѓуножје, оној со тенок и издолжен лист, зелен со жолти дамки, на кој лисјата почнаа да паѓаат. Се наоѓа веднаш до прозорецот и се напои еднаш или двапати неделно. Кога го купив пред два месеци беше во многу добра состојба. Ви благодарам.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Луис
   Дали сте во нацрт просторија? Ако е така, препорачувам да го чувате што е можно подалеку од нив.
   Од друга страна, ако сте во северната хемисфера, погодно е да се вода помалку. Еднаш неделно или на секои десет дена. Користете млака вода (што е околу 37С) за нејзините корени да не „настинат“.
   Честитка.

 23.   Salvatore dijo

  Здраво добро утро, имам Кротон што го купив пред два дена и вистината е дека знам малку за тоа, моето прашање е дали можам да го оставам во дел од куќата каде што наутро му дава малку сонце, тоа период на сонце е многу краток околу 40-50 минути.
  Претходно ви благодарам многу!
  Поздрав од Мексико.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Салваторе.
   Подобро е да не го осветлувате сонцето директно.
   Во написот имате повеќе информации.
   Честитка.

 24.   Пакет dijo

  Читам дека не мора да му давате нацрт, дали ветерот од вентилаторот може да влијае на тоа?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лиа.
   Да, може да влијае на вас. Подобро е да се чува подалеку од нацрти.
   Честитка.

 25.   Mayra dijo

  Здраво добар ден! Причината за моето прашање е за следново, моето куче штотуку умре и решив да ја закопам, бидејќи сум многу тажен, би сакал да ставам растение близу до каде што е и денес купив кротон, па затоа прочитај не треба да му дава сонце И добро, местото каде што го засадив го дава сонцето, што да направам ??? Сакам моето растение да расте и да расте убаво бидејќи тоа ќе биде за мене како да го имам моето куче таму… совет ве молам !!!… благодарам !!!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мајра.
   Како чадор можете да ставите четири тутори и мрежа за црно засенчување. На овој начин тој ќе биде заштитен од сонцето и нема да мора да го поместувате наоколу.
   Поздрав и жал ми е за загубата на вашето куче. Многу охрабрување.

 26.   Isabel dijo

  Добра Моника,
  Купив кротон пред околу три месеци, изгледаше многу убаво. Решив да го сменам лонецот затоа што оној што го имав беше многу мал и од таму ги следев сите совети за грижа што ги посочивте погоре. Факт е дека умира, лисјата губат висина и изгледаат овенето, а двете нови што излегоа престанаа да растат додека не паднат. Не знам што друго да направам. Како што реков, ги следам сите совети за светло, наводнување, чистење или нацрти итн ... Кој волшебен рецепт го применувам за да не умре? Не можам да го вратам.
  Ви благодарам многу однапред.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Исаиел.
   Од каде си? Јас ве прашувам за климата: кротонот е растение кое не поддржува температури под 10ºC, а ако сте, на пример, во Шпанија понекогаш дури и ако добро се грижиме за растенијата бидејќи се тропски тие ослабуваат многу
   Но, не губи надеж.
   Ви препорачувам малку да го полевате. Не повеќе од двапати неделно. Ако имате чинија под неа, отстранете го вишокот вода десет минути по наводнување. Користете вода без вар (ако не можете да ја набавите, наполнете сад со вода од чешма и оставете го да отстои преку ноќ).
   И почекајте да видите. Со среќа.

 27.   Електра dijo

  Здраво Моника.

  Имам кротон во тенџере околу две години (или две и пол) и расте многу бавно !!! Не знам што да правам. Лисјата паѓаат многу. Јас го полевам доволно, но не доволно за да мислам дека тоа е тоа. А што се однесува до Ла Луз, таа е веднаш до прозорецот, што е сè што можам да направам затоа што живеам во стан и на балконот би му дал ветер и сонце.

  Не е како видовите на фотографијата. Местото е неправилно ... Не можам да најдам никаква слика за овој вид на Интернет ...

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Електра.
   Нормално е дека расте полека 🙂 Но, тоа што лисјата паѓаат… е загрижувачко.
   Препорачувам да го оплодиш со течно ѓубриво, како што е гвано. Можеби ви недостасуваат хранливи материи.
   Како и да е, ако продолжи да се влошува, пишете ни повторно и ние ќе ви кажеме.
   Честитка.

 28.   Д-Р АЛБЕРТО КРУЗ ОДАНИК dijo

  ПОЗДРАВИ МОНИКА, БЛАГОДАРАМ ЗА ВНИМАНИЕТЕ И ПРЕПОРАКИТЕ.
  Имам круто круто и го имам во одделот, му дава многу мало светло, лисјата се убави, но не растат, му дадов плод за плодотворен во сестрата, но тоа не го прави МНОГУ е блиску до прозорецот, верувам повеќе во тебе како професионалец, што ме препорачуваш, благодарам.
  ДОБАР ВИКЕНД

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво д-р Алберто.
   Кротонот е прилично бавно растечко растение, и ако не му даде малку светло, сепак ќе расте побавно
   Иако може да биде на вакви места, идеално е тоа што е во просторија каде што влегува многу природна светлина (но не и директна). Исто така, многу се препорачува преместете го во поголема саксија во пролет за да може да го продолжи растот.
   Честитка.

 29.   ОСКАР РОЈАС dijo

  Здраво.ПРАШАВ КОГА КРОТО ЦВЕТИ, ЗАПИРАМ ДА ЈА РАСТЕ? ДАЛИ СЕ ПРИЈАВУВА ДА СЕ ИЗЕМЕ ЦВЕТО ЦВЕЕ? ГРЦИЈА

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Оскар.
   Во принцип, кога растенијата цветаат, тие престануваат да растат малку.
   Цветовите не смеат да се одземаат. 🙂
   Честитка.

 30.   Estrella dijo

  Здраво, јас живеам во Шпанија, поточно во Бланес (Girирона) минатата ноќ на Кралевите, ми дадоа Кротон со лист со ленти во разни бои, дојде во многу лоша состојба со сувата земја, ја напоив изобилно и ставам тоа каде што дава многу јасност, прашањето е дека садот е многу мал, ако ги видите корените и се прашував дали ќе го промените пред dqs да се навикнат на вашиот нов дом, честитки и среќна нова година

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Starвезда.
   Не, сега во зима е подобро да го оставиме таму каде што е. Она што можете да направите е да го ставите во поголема саксија без да го отстраните оној што го има, а потоа пролетта направете ја трансплантацијата по потреба (т.е. отстранување на стариот саксија).
   Поздрав, и среќна нова година и на тебе.

 31.   Хорхе atонатан Авалос dijo

  Здраво, САМО КУПУВАМ ОВАА РАСТЕНИЈА, АЛА ПОСТАВАЈ ЈА ИМАМ СВОЈА КАНЦЕЛАРИЈА КОГА СЕ КОРИСТА климатизацијата цел ден, тоа не го дава директен, а температурата се движи помеѓу 22-23 ° C и го имам до оној каде е индивидуално СВЕТЛИНАТА ГО ВЛЕЗУВА, АМА ПРОЧИТАМ ДЕКА БАРА ВИЛОСТ НА VИВОТНАТА СРЕДИНА, МИСЛИТЕ ЛИ НЕ Е АДЕКВАТНО ДА ЈА ИМАТЕ ВО КАНЦЕЛАРОТ ??
  ВО НОIGHОТ ВОЗДУХОТ СЕ ИСКЛУЧУВА И ОСТАНУВА СО АМБИЛЕНАТА ТЕМПЕРАТУРА КОЈА Е ОКОЛУ 30 ° C

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Хорхе.
   Ако го имате во канцеларија, со клима уред, подобро е да ставите неколку чаши вода околу него, или да купите овлажнител и да го ставите во близина.
   Значи, тоа ќе ве расте добро.
   Поздрав.

 32.   Мирта dijo

  Здраво Моника, би сакала да има некое домашно ѓубриво и како да се користи. Многу убав блог и ви благодарам што ни помогнавте да се грижиме за растенијата.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мирта.
   Драго ни е што блогот ви се допаѓа.
   Можете да го платите со гуано, што е ѓубриво од морска птица или лилјак. Тие го продаваат во расадници.
   Следете ги упатствата на производителот, бидејќи иако е природно, тој е многу концентриран и може да има ризик од предозирање.
   Поздрав.

 33.   Оскар dijo

  Здраво Моника,
  Имам кротон на кој забележав дека има еден вид суви гниди многу заглавени во ребрата, нешто како лисна вошка, но овие беа веќе суви и многу приврзани. Морав да ги избришам лисјата за да ги отстранам. Многу лисја беа мачени, а други веќе почнаа да се сушат, бидејќи лисјата се сушат на сонце. Ова само се случи пред околу 1 месец кога времето започна да се лади (15 степени) и влажно (95%)
  Исцрпува лисја и многумина се тепани, а други се сушат без да знаат што да прават.
  Што предлагате
  Благодарам однапред.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Оскар.

   Ви препорачувам да ги исчистите чаршафите со крпа, вода и благ сапун. Ова ќе ги елиминира сите штетници што може да ги имате.

   Ако не се подобри, третирајте го растението со инсектицид против меалибаш.

   Поздрав

 34.   Магали Гарсија dijo

  Здраво
  Имам неколку крото, но тие не пораснаа ништо за 2 години. Еден од нив се растажува, јас дури го ставив на сонце и половина се опоравив, но потоа тој почна да се растажува.
  Другото е нормално, но со иста големина. Земјиштето што го имаат е компост и наводнување бидејќи гледам дека нема вода или земјата почнува да губи вода.
  Се надевам дека можете да коментирате или да ми дадете е-пошта за да ви испратам фотографии и можете да ми помогнете.
  Вистината е дека патките се прават во расадникот каде што ги купив.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Магдали.

   Дали ги имате во тенџере? Ако е така, а контејнерот нема дупки или имате плоча под неа, препорачувам да ги засадите во оној што има дупки, без чинија.

   И, ако имаат дупки, тогаш е потребно поголемо тенџере што им треба. Промената може да се изврши на пролет.

   Ако не се подобрат, пишете ни.

   Со почит

 35.   Даниел Сарагоса dijo

  Кога се појавува стебло на врвот што се чини дека е цветот, дали може да се отстрани?

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Даниел.

   Ние не го советуваме. Помислете дека растенијата трошат многу енергија за производство на цветни стебленца и цвеќиња, тоа е дел од нив.

   Поздрав.

 36.   Марија dijo

  Здраво, мојата има жолти точки, но гледам дека некои лисја пожолтуваат, јас веќе отстранив две, не знам дали е нормално или не. Ви благодарам, добар ден.

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Марија.

   Yellowолтите лисја можат да бидат предизвикани од многу проблеми, како што се прекумерно наводнување или недостаток на хранливи материи.
   En Оваа статија разговаравме за тоа.

   Поздрав.

 37.   Суги Сандовал dijo

  Здраво Моника, се надевам дека си многу добро.

  Пред 3 месеци купив кротон, многу е убаво, кога пристигна кај мене дома имаше најголем дел од зелените лисја и сега малку по малку прават мали дамки и жолти линии. Мојот сомнеж е дека го гледам исто како кога пристигна, мал е, има околу 10 лисја (личи на мини дрво).

  Можеби ви недостасува компост?

  Со почит.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Сугеи.

   Како оди? Вистината е дека тоа може да биде проблем со наводнување, наместо недостаток на компост. Колку често го полевате?

   Ако сакате испратете ни слика до нашата Фејсбук и ние ти кажуваме.

   Поздрав.

 38.   Roxana dijo

  Здраво добра вечер. Се сомневам и се грижам, мојата фабрика е starвезда Кротон, ја купив неодамна, но една недела откако го купив, лисјата почнаа да паѓаат, не паднаа сите, но неколку од нив паѓаат секој ден. Мојата куќа има големи прозорци и обично е осветлена, ја ставив на некои места, но не успеав да ја подобрам. Може ли да ми помогнете со предлог за подобрување на состојбата на моето растение или нешто што ќе му помогне?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Роксана.

   Пред с, препорачуваме да го ставите на место и да не го поместувате од таму. Тоа е дека промените на локацијата можат многу да ги напнат растенијата.

   Тоа место треба да биде осветлено, но кротонот мора да биде малку подалеку од нацртите. Исто така, влажноста мора да биде висока, па ако живеете во место со сува клима, би било добро да ставите контејнери со вода околу тенџерето.

   Друга работа, дали тенџерето има чинија одоздола? Ако е така, размислете да го исцедите по секое наводнување, инаку неговите корени ќе изгниет.

   Во написот имате повеќе информации.

   Поздрав.