Дали знаете што се кисели растенија?

Киселите растенија имаат потекло од земјите во Азија

Квалификаторот што е одговорен за опишување на збир на растенија кои имаат карактеристики на одгледување, се слични и необични. Во рамките на содржината на ова ботаничко семејство можеме да го најдеме Azaleas, Hydrangea, Camellia или Рододендрон.

Секоја од специфичните потреби не е повеќе од обичен одраз на она што е реално, а тоа е дека повеќето кисели растенија што нормално можеме да ги уживаме во секоја од градините кои потекнуваат од оваа клима, но што овие имаат потекло од земјите во Азија, континент каде условите на почвата, како и климатолошките услови се значително различни и кои се одговорни за во голема мера одбележување на животот на оваа класа на растенија.

Карактеристики на кисели растенија

карактеристики кисели растенија

Суштинската разлика што ја имаат овие растенија во однос на другите е во тоа што е нивно побарувачка за киселост на почвата во кои се сеат.

Затоа, и со цел да се донесе оваа класа на растенија до одлично пристаниште, важно е да се земе предвид дека ацидофилните растенија имаат побарувачка за pH што е помеѓу броевите 4,5 и исто така 6,5 за да се добие количината на хранливи материи потребни од неа на вистински начин.

Многу е важно да можете да имате знаење дека ова е детерминирачки фактор за неговото добро здравје, како и за неговото цветање. Затоа што ако се повикаме на случај на растение кое е кисело, тоа е засадено во почва што е неутрална или во нејзината основна разлика нема да имаат шанса да напредуваат, корените нема да можат да го извлекуваат од почвата она што е потребно за да може да се излезе надвор, да процвета и тоа е нешто што ќе нè натера да забележиме кога нивните лисја ќе променат жолта боја, нешто што се нарекува хлороза.

Бојата што се јавува во лисјата на овие растенија не претставува ништо повеќе од знак дека неговите корени не апсорбираат железо на правилен начин, како магнезиумот што се наоѓа во почвата во која се засадени.

Автентичен знак дека ова е моментот да се направи промена на подлогата или дури и да се направи промена на локацијата на растението. Но, сепак, и да се биде далеку од подлогата, уште еден фактор што може да предизвика оваа хлороза е дека има вишок вар.

Како да се грижиме за кисели растенија

Како што веќе споменавме, потекло на кисели растенија тоа во голема мерка ја означува секоја од потребите за одгледување.

кисела грижа за растенијата

Многу е важно да имаме предвид дека во климатските земји на Азија тие имаат карактеристика да имаат сезони што се разликуваат едни од други и дека се јавуваат на помалку екстремен начин отколку во оние на нашата земја. Ова е нешто на што мора да додадемеВнесете ја количината на влажност што е постојана во текот на целата година, нешто што е од голема важност за сите растенија кои се кисели.

Од секоја од овие причини е многу важно да се земе предвид тоа кисели растенија не сакаат директна сончева светлинаЗатоа, тие растат подобро кога се во полу-сенка или во област со целосна сенка.

На ист начин и поради секоја од карактеристиките на нејзината клима за потекло, бараат одреден степен на влажност колку и самата билка, како и околината каде што се наоѓа.

Исто така, важно е да се има предвид дека овој вид растение нема многу отпорност на температури кои се ниски во зима. Ова е една од причините зошто мора да ги одгледуваме во саксии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.