Дизајн на градина чекор по чекор (VI) - Изградба на жардиниера со блокови

Росалес

Здраво на сите! Како се чувствувате во вашиот дизајн на градина? Се сеќавате ли дека споменав минатата недела дека денес ќе ви донесе изненадување? Па, тоа изненадување има врска со овие розови грмушки што можете да ги видите на сликата што ја води статијата.

Ние ќе научиме да изгради жардиниера со блокови каде што можете да имате агол на ароматични растенија или цвеќиња. Се осмелуваш?

За да биде полесно, да одиме чекор по чекор. Ајде да почнеме:

Чекор еден - Подготовка на земјата

Terreno

За да го подготвиме теренот, мораме отстранете ја тревата, ниво малку земја, и ако имаш кучиња ... почекај да ти дадат зелено светло (ќе ти покажат ако легнат на неа) ... Па, оваа последната е мала анегдота што сакав да споделам со вас. Конечно има и такви кои советуваат навлажнете ја земјата, но ова е опционално.

Втор чекор - Земете ги блоковите и видете како ќе изгледа нашиот жардиниер

блокови

Useе користиме колку блокови ќе ни требаат. Во овој случај, користени се четири блока од приближно 50х15 см, бидејќи беше потребна прилично мала жардиниера.

Трет чекор - Направете го бетонот

 

Изработката на добар бетон е нај »комплицираниот» дел, но важно е да се направи тоа ако сакаме блоковите да бидат добро фиксирани на земја. Продолжете на следниов начин (земајќи ја предвид големината на садот, ќе додадеме повеќе или помалку материјал):

  • Во количка Addе додадеме вреќа пикадин и четвртина вреќа цемент.
  • Lo ќе се мешаме добро, совесно.
  • Тогаш ајде да истуриме вода, и продолжуваме со мешање, така што сè е добро навлажнето.
  • Ако видиме дека е потребна повеќе вода, ќе додадеме уште малку по малку за да избегнете да имате паста премногу водена (ако ви се случи ова, можете едноставно да го отстраните вишокот со кофа).

Чекор четири - Изградете го жардиниерот

Градинар

И сега да, допрете го изградба правилно Ние ќе го сториме тоа со ставање блок по блок, односно додека не завршиме со ставање на еден, нема да го ставиме следниот. Се препорачува да биде што е можно порамномерно и затоа можеме да користиме ниво се користи за изградба. Сега, морам да признаам дека не сум го користел. Она што го направив е да ги ставам сите блокови на иста висина повеќе или помалку, да ја ставам потребната количина бетон на земјата и да го поставам блокот на таков начин што е повеќе или помалку исправен.

Откако ќе се наместат, ќе ги пополниме дупките со бетон. Ако видиме дека нема да имаме доволно материјал или ако планираме да направиме повеќе градежни работи во градината или дома, Можеме да ги наполниме со земја или чакал, а потоа да ставиме тенок слој бетон на врвот. Следно, ќе поминеме мистрија преку површината за да го отстраниме вишокот паста.

Чекор пет - засади ги растенијата

Подлога

Да преминеме на делот за градинарството: да засадиме растенијата. Ова ќе го сториме како да е сад за пластика: отстранување на растенијата од претходниот сад и засадување на нивното ново место.

Розови грмушки во жардиниерот

Тие се веќе засадени! Ако направивме драстично кастрење на коренот (на пример, ако отстранивме половина топче од корен), треба да го сториме истото со воздушниот дел. За да го направите ова, со помош на ножици за чистење, ќе ја намалиме висината на стеблата помеѓу 5 и 10 см според големината на растението.

Наводнување на грмушките од роза

Конечно, ќе напоиме великодушно, добро навлажнувајќи ја целата подлога.

Чекор шест (по избор) - Заштитете ги растенијата од животни

Прачки

Ако имате животни (мачки, кучиња) кои сакаат да копаат во нечистотија, тогаш ќе мора да го заштитиме вашиот жардиниер барем привремено. Е ни требаат само четири прачки или долги стапови, метална ткаенина и жица.

Прачки во блокови

Треба да ставиме две прачки во дупката на блоковите што се наоѓаат покрај wallидот, и уште две во оној што се наоѓа на средината на блоковите пред нас. Бетонот, кога ќе заврши со сушењето, ќе спречи нивно движење.

Wireична мрежа во жардињерот

Ние ја ставаме жичаната мрежа, и ја прицврстуваме на прачките со жица. И подготвени! Точно е дека не изгледа многу добро, но со ова ќе им дадеме на растенијата време да се искорени и да го окупираат целиот саден сад. Откако ќе го сторат тоа, можеме да ја отстраниме нивната заштита.

Сепак, овој жардиниер не е завршен. Подоцна ќе видиме како можеш да сликаш да ги направат растенијата да изгледаат уште поубави отколку што веќе се.

И тоа е сè. Што мислиш? Следната недела ќе научиме како да ја оплодиме нашата градина. До следниот понеделник!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.