Дизајн на мала градина

Цвеќиња собрани од карпи

Кога ќе дојде време да создадеме нова градина или да ја измениме постоечката, мора да бидеме јасни што сакаме да направиме. Ако имаме не многу голема земја, мораме план Па, како ќе го организираме подот за да не изгледа дека е премногу натоварен, но ниту да се чини дека е празен.

Растенијата ароматичниОд моја гледна точка, тие се успех во градината, бидејќи не само што и даваат некаков допир на боја, туку и ја оживуваат околината. Можеби босилек или мента би бил добар избор.

За влез, рози тие изгледаат многу добро, бидејќи нивното цветање достигнува идеална висина, така што само со поминување, не воодушевува со својата арома.

Според мое мислење, лалиња или друга луковична сезоната тие исто така се успех. Кога ќе престанат да произведуваат цвеќе, тие можат да бидат заменети со flowидни цвеќиња кои ни нудат толку многу боја во студената зима.

Ниту, пак, се состојат од полнење на градината со цвеќиња што даваат мирис, бидејќи нивната мешавина може да предизвика лошо чувство, од таа причина Зиниас Тие се други растенија што не треба да недостасуваат, бидејќи се убави, но немаат мирис. Кинескиот каранфил е идеален за градини.

Растенијата за тапацир не се лош избор, бидејќи некои произведуваат цвеќиња освен што не испуштаат плевел.

Од друга страна, не мора целата градина да биде полна со растенија, но има други елементи кои го прават тоа совршено место. На пример, камењата можат да ни помогнат да ја дефинираме распределбата на растенијата, односно ако ги поставиме растенијата во кругови или правоаголници, можеме да користиме камења за да ги потенцираме овие форми.

Имајте на ум дека е многу важно што подот е добро исцедена. Едноставен начин да го направите ова е да отворите дупки во градината, токму таму каде што ќе се одржи садењето, и да додадете чакал, да ја покриете дупката и, на врвот, да ги засадите нашите растенија.

Повеќе информации - Совети за добар дизајн на градината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   вера dijo

  Ми се допадна добра фотографија и ми дава идеја со градината што ја правам

  1.    Моника Санчез dijo

   Генијален.

 2.   Едит dijo

  Ја сакав сликата, камењата даваат посебен шмек на креветите или другите простори во градината.

 3.   педрито dijo

  Одлично

 4.   Gardenубители на градината dijo

  Одлично, јас исто така сум обожавател на оваа страница

  1.    Моника Санчез dijo

   Драго ни е што знаеме дека