Вермикомпостирање во домаќинствата: создавање на наши лимови за црви

домашни вермикомпостери

El вермикомпостирање е алтернатива на домашно компостирање зборувавме за вчера. Да немаме доволно простор за да лоцираме компостер или не создаваме доволно отпад за него, можеме да се определиме за домашно вермикомпостирање, со што ќе создадеме хумус од дождовен црв, високо квалитетно ѓубриво.

Важно е да имате предвид дека и двата процеса тие се хигиенски и не создаваат лоши мириси. Со нив, ние го рециклираме „не-рециклирачкиот“ дел од нашиот отпад, исто така генерирајќи a природно, еколошко ѓубриво и тотално економично за нашето саксија за цвеќе.

El вермикомпостирање е трансформација на органска материја во високо квалитетно природно ѓубриво што го нарекуваме вермикомпост или кастинг на црви. Се состои од биоксидација и стабилизација на органска материја, со главно дејство на црви, заедно со микроорганизми, во аеробен процес, не произведувајќи зголемување на температурата или создавајќи лоши мириси.

Што ни треба?

За правилен развој на овој процес, потребни ни се кокосово влакно да се започне процесот (некои брендови го снабдуваат со вемикомпостер), црвени црви и вермикомпостер, кој има неколку ленти кои се наредени едни врз други, овозможувајќи им на црвите да поминат од долниот до горниот дел преку дупки.

На овој начин, црвите ја варат храната што ја ставаме на тацните и кога ќе истече, тие се искачуваат на горните тави каде ќе поставиме повеќе свежа храна. Послужавниците што ги оставаат црвите ќе содржат материјал што го вареле, јаделе и излачувале, а има исклучителни својства како органски компост.

Црвите кои најдобро ја извршуваат оваа акција се Калифорниски црвени црви, кои имаат голема непостојаност и се способни да варат голема количина храна. Тие се купуваат во специјализирани продавници или градинарски центри.

Вермикомпостерот мора да се стави во a зона на сенка, бидејќи црвите не сакаат светлина и одржуваат добро ниво на влажност. Ние мора да ги вклучиме остатоци што е можно исецкано, ова ќе го олесни дејството на црвите.

Течноста што се произведува за време на процесот се собира во плехот за исцедок што го има вермикомпостерот. Оваа течност може да се користи (разредена во вода) како ѓубриво за нашите култури.

Која храна можеме да ја користиме?

 • Остатоци од овошје и зеленчук: овошна кожа, остатоци од салата, итн.
 • Остатоци од кафе, чај и инфузии.
 • Картонот за јајца е влажен, а весникот е влажен и се сече на парчиња на депонираната храна.
 • Мелени лушпи од јајца.
 • Јагоди, дињи и воопшто слатко овошје се неговата омилена деликатес. Напротив, не сакаат премногу агруми и банани, но ќе ги јадат и кога ќе завршат со она што најмногу им се допаѓа.

 Општо, колку е поразновидна храната што ја внесуваме, толку подобро.

Која храна не треба да ја користиме?

 • Нема да користиме тврди остатоци од кастрење (суви гранки и лисја), бидејќи црвите јадат само меки органски остатоци.
 • Тие не сакаат месо и риба, а произведуваат и лоши мириси.
 • Млечна храна, коски и масна храна.

El конечен резултат од вермикомпостирање, тоа е фин материјал со темно кафеава боја, без лоши мириси, што ќе биде многу стабилно, високо квалитетно ѓубриво, со важен придонес на хранливи материи за нашите култури и што значително ќе го подобри функционирањето на микроорганизмите во почвата.

Fuente: планетауерто.е.

Повеќе информации - Домашно компостирање: правење компост домаКако да направите леење на црви?, Список на органски ѓубрива


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.