Водич за купување електричен сулфат

Кога станува збор за грижа за нашата градина, овоштарник или култура, има многу аспекти што мора да ги земеме предвид. На растенијата им е потребна заштита од некои патогени микроорганизми, како што се габите или бактериите. Од оваа причина, од суштинско значење е да имаме електричен распрскувач меѓу нашите алатки. Со него можеме да се бориме и да спречиме штетници.

Со цел да ги разјасниме вашите сомнежи и да ви помогнеме да изберете електричен распрскувач, го напишавме овој напис. Во него ќе зборуваме за најдобрите на пазарот. Покрај тоа, ние вклучуваме водич за купување и неколку мали упатства за тоа како да ги користите електричните распрскувачи. Па сега знаете: продолжете да читате!

? Топ 1 - Најдобар електричен сулфат?

Меѓу најдобро оценетите електрични сулфатери е овој модел од PULMIC. Има пумпа со високи перформанси што ја подобрува удобноста и квалитетот на апликацијата. Исто така, има приклучок за одвод, држач за копче и филтер. Овој модел вклучува три различни млазници, продолжение за продолжување на копчето и епрувета за дозирање на машината. Литиумската батерија е 18 волти и може да трае до седум часа. Покрај тоа, таа има електронска регулација на притисокот на пумпата, нудејќи вкупно три типа на притисоци и три брзини на примена.

Добрите

Постојат неколку предности што ги нуди овој електричен сулфатер PULMIC. За почеток, неговото ракување е многу удобно благодарение на хомогената големина на капката и постојаниот притисок. Издржливоста на овој модел е многу практична, бидејќи батеријата има опсег до седум часа. Друг позитивен аспект што треба да се има предвид е тоа Можеме да избереме помеѓу три брзини на апликација: Нискиот притисок е индициран за хербициди, средното пулсирање се препорачува за инсектициди и хербициди според млазницата и потребите, а спрејот за висок притисок е погоден за третмани со инсектициди и култури чијшто лежиште е средно висок.

Contras

Што се однесува до недостатоците на овој производ, можеме да зборуваме за две. Прво е дека може да биде малку скапо во споредба со другите електрични сулфатори. Исто така, некои купувачи се пожалија на тоа Тој е голем и откако ќе се наполни може да тежи многу.

Избор на електрични машини за сулфатирање

Ако не сме убедени во топ 1 од електричните сулфатери, можеме да избереме од широк спектар на пазарот. Постојат многу различни модели со различни цени, капацитети и аспекти. Следно ќе зборуваме за шесте најдобри електрични сулфатори.

Брикофер BFOL0860

Списокот го започнавме со овој распрскувач на полнење од Bricoferr. Има голема автономија и капацитет од 16 литри. Неговата батерија од 12 волти е способна да издржи до десет часа работа. Прскањето е континуирано благодарение на постојаниот притисок. Големината на дијафрагматската пумпа е компактна.

Електричен распрскувач Keeper Forest 5

Електричен распрскувач Форест 5 од производителот Keeper е дизајниран специјално за градини. Има капацитет од пет литри и автономија приближно 120 минути. Тој е идеален производ за градини, тераси и простории на кои им е потребна примена на хербициди, фунгициди или инсектициди. Притисокот на овој електричен сулфатор е две прачки. Покрај тоа, таа вклучува пет волти литиумска батерија и микро USB кабел, што се користи за полнење. Има индикатор за светло за нивото на полнење. Исто така, треба да се напомене дека има ергономска рачка што во голема мера го олеснува користењето на електричниот сулфат и неговиот транспорт.

Преносен електричен распрскувач InLoveArts

Исто така, производителот InLoveArts има многу добар електричен сулфатер. Се издвојува по тоа што е моќен и квалитетен производ. Млазницата е изработена од херметички, водоотпорен и антикорозивен материјал. Бидејќи влезот на воздухот е многу голем, може да достигне до десет метри при прскање. Покрај тоа, тој нуди можност за прилагодување на опсегот и аголот. Што се однесува до брзината, таа е околу 150 до 260 милилитри во минута. Друг аспект што треба да се потенцира е ергономската рачка и екстра долгиот петметарски кабел за напојување, олеснувајќи ја подвижноста и пристапот до постројките. Бидејќи тежината на машината е само 3,2 килограми, таа е многу лесна за употреба. Лесно е да се наполни и овој електричен сулфатер, бидејќи има отвор во горниот дел. Треба само да одвртите, да го наполните и да го затворите капакот.

Електричен распрскувач Pulmic Fenix ​​35

Моделот Феникс 35 на Пулмиќ е особено погоден за ниски култури, уредување и зелени површини поради неговиот дизајн. Така, неговата употреба е исклучиво за хербициди. Има капацитет од пет литри и вклучува заменливи млазници. Има литиумска батерија која има автономија на работа од десет часа.

Електричен распрскувач Matabi 830452 Evolution 15 LTC

Друг забележителен електричен сулфастер е овој модел Evolution 15 од Матаби. Работи со батерија од 18 волти и има вкупно две работни позиции: фунгицид и инсектицид. Благодарение на прилагодливите и подвижни ленти, овој распрскувач е прилично удобен за носење. Овој електричен распрскувач вклучува комплет млазници и армирано црево. Покрај тоа, лентата е изработена од фиберглас, а млазницата е конусна и прилагодлива.

Пренослив електричен распрскувач PULMIC Pegasus 35

Конечно, останува да се потенцира преносливиот електричен распрскувач Pegasus 35 од шпанскиот производител PULMIC. Оваа има 18-волтна литиумска батерија која трае помеѓу четири и седум часа. Тој е способен да прска повеќе од 200 литри на растојание од девет метри за секое полнење на батеријата. Покрај тоа, тој има нов систем за регулирање на притисокот од една до четири решетки. Електричниот распрскувач „Пегасус 35“ вклучува батерија, полнач, армирано црево со должина од шест метри, лента од не'рѓосувачки челик вкупно 50 сантиметри, градуиран цилиндар, три различни млазници, мерна чаша и продолжеток за продолжението на копјето. Покрај тоа, таа има три различни брзини на примена што може да се искористат за да се задоволат одредени потреби. Исто така, треба да се напомене дека транспортот на оваа машина за електричен сулфат е многу едноставен, бидејќи има две тркала.

Водич за купување електричен сулфат

Вкупно има три исклучително важни фактори кои мора да ги земеме предвид пред да набавиме електричен распрскувач: Неговиот капацитет, квалитет и цена. Themе ги коментираме подолу.

Капацитет

Важно е да се погледне капацитетот на електричниот сулфатер. Таа мора да биде во можност да ја покрие областа на нашата градина или овоштарник така што неговата употреба е поудобна за нас. Нормално, во листот со производот тие го означуваат капацитетот, а понекогаш дури и површината што може да ја покрие.

Квалитет и цена

Во однос на цената, ова е поврзано и со квалитетот на производот и со неговиот капацитет. Колку е повисок овој втор и колку се подобри материјалите што се користат за производство на сулфат, толку поскап ќе биде. Сепак, не е секогаш потребно да се има најголемата и најмоќната машина на пазарот. Ние мора да се фокусираме на големината на нашата градина или овоштарник и да побараме соодветен електричен распрскувач за тоа.

Како да се користи електричен сулфатер?

Електричниот распрскувач што го купуваме мора да ги задоволи нашите потреби

Електричните сулфатери се прилично едноставни за употреба. Тие обично доаѓаат со упатство за корисник што ги објаснува различните опции што ги имаме за да го примениме производот. Важно е машината да се полни пред да ја користите и ние мора да ја воведеме течноста што сакаме да ја сулфатираме. Што повеќе, мора да земеме предвид некои безбедносни мерки, бидејќи се занимаваме со токсични производи. Поради оваа причина, се препорачува употреба на ракавици за да се избегне контакт со течноста, како и маска што ги штити очите, устата и носот.

Каде да купите

Денес имаме многу опции при купување на кој било производ, било да е тоа алатки, облека или дури и храна. Можеме да избереме од разни опции на Интернет или да одиме директно во физичка продавница што го нуди она што го бараме. Во случај да сакаме да набавиме електричен сулфатер, работите воопшто не се менуваат. Belowе разговараме подолу за некои места каде што можеме да купиме распрскувачи.

Амазон

Интернет купувањата стануваат сè почести. Од оваа причина, одличната онлајн платформа Амазон е добра опција за наоѓање на сите видови производи, како што е електричен сулфасер. На овој начин можеме да избереме од широк спектар на производи и додатоци без да заминеме од дома. Покрај тоа, ако сме дел од Amazon Prime можеме да уживаме во многу предности на цената и нивото на испорака.

Лерој Мерлин

Можеме да ја посетиме и Лерој Мерлин каде може да нè советуваат професионалци. Таму тие имаат широк спектар на сулфати и распрскувачи од сите големини. 

Втора рака

Друга опција е да се купи половен електричен сулфатер. Иако може да биде поевтино, ризикуваме и да не работи добро. Мора да имаме предвид дека во овие случаи, машината нема гаранција и многу ретко прифаќаат враќање. Некои онлајн платформи што постојат за продажба и купување на втора рака би биле, на пример, Wallapop и milanuncios.

Со сите овие информации веќе можеме да избереме електричен сулфатер кој одговара на нашите потреби. Се надевам дека овој напис ви помогна да изберете или ви даде груба идеја за тоа што да барате. Постојат многу опции!