Тревни замени

Аптенија

Тревата е широко користена за покривање на градината, сепак е трева за која се потребни бројни грижа. Мора да се внимава плевелите да не растат, да трева не растат премногу, итн. Всушност, поради ова веројатно имаме потреба да купуваме рачна косилка за трева, косилка за бензин, меѓу другите видови што постојат.

Затоа, можеме да користиме и други видови на растенија кои замена до тревникот. Растенија кои не бараат толку многу грижа и кои исто така можат да дадат некој цвет и да остават многу убава градина, а не толку досадна како што е со тревникот.

Вистина е дека можеме да користиме друг вид на материјали да се користи во градината како алтернатива на тревата. Зборувам за елементи како чакал или кора од дрво. Можете исто така да користите вештачки материјали, дури и вештачка трева, но ова не изгледа толку добро како вистинските растенија.

Растенијата што можеме да ги користиме во градината се тапацир. Идентична замена за тревата е Зоисија јапоника. Ова растение ги има сите предности што ги нема тревата, бидејќи е многу отпорна, поддржува долги периоди на суша, расте многу бавно, па затоа не мора да се коси многу често. Единствениот проблем е репродукција, бидејќи тоа мора да биде преку сечи на ризом.

La Дихондра Репенс Таа е една од оние растенија што можат да се користат, бидејќи нејзините лисја се многу убави, кружни и мали. Се шири многу добро, што го прави идеален како замена за тревата. Неговата грижа е минимална, не бара постојано косење, едно напојување на секои четири дена и совршено издржува светло газење. Се размножува преку семиња.

La Аптенија Кордифолија o Фрост е уште една многу убава фабрика за тапацир, бидејќи произведува розови цвеќиња. Има брз развој и е ниско растение, идеално за покривање на мали градини. Наводнувањето е оскудно и сака директно сонце. Неговата репродукција, како Дихондра, е со семе.

Повеќе информации - Ниско полевање тревници, избор за еколозите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хуан Едо dijo

    Јас ја одгледував дихондра репенс во нормалната градина со тревници, што можам да направам за да ја елиминирам?