Здруженија на земјоделски култури

здруженија за одгледување на трпези

Вчера го видовме основни барања од најчестиот зеленчук во тенџерето, во врска со големината на садот, растојанието за садење, потребата за туторство итн. Денес ти донесов една табела за здруженија на земјоделски култури за урбана градина.

Важно е да се земе предвид со кој вид културата што ќе ја засадиме е компатибилна или неспоива, за да не сее два во ист контејнер некомпатибилни видови кои се оштетени за време на нивниот развој и бараат здружени видови кои заемна корист.

Генерално, видови од истите ботанички семејства тие не треба да се садат заедно. Ако и двајцата апсорбираат исти хранливи материи и имаат исти длабоки корени и бараат иста количина на вода, очигледно ќе се натпреваруваат едни со други да преживеат, штети на нивниот развој. За да ги познавате, можете да се консултирате со објавата на зеленчук, од семејства.

Сепак, постојат заемно корисни семејстваБидејќи едниот ја обезбедува почвата со хранливи материи што му се потребни на другиот или затоа што големиот ја обезбедува сенката што му е потребна на малиот, на пример.

Приложувам табела на Упатство за урбана градина de хортурба, што може да послужи како референца за вашите посеви. Сепак, препорачувам да погледнете и во нашата азил културата што ве интересира, бидејќи ако го објавивме вашето досие, секогаш ќе се повикуваат на здруженијата за одгледување.

Табела на здруженија за одгледување на цветни леи

Повеќе информации - Мерења на саксиите според културата, Зеленчук, по семејства


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.