Златен туш, прекрасно обесено цветно дрво

Постојат две дрвја наречени златен туш

Тоа е едно од оние дрвја од кои се чини дека секоја пролет врне злато. Нејзините прекрасни мали висечки жолти цвеќиња покријте го целото растение, правејќи да изгледа спектакуларно. Исто така, изгледа одлично како изолиран примерок, но може да се користи и во составот или во групи.

Знајте ја грижата за Златен дожд, идеален вид за да ја обоите вашата градина.

Потекло и карактеристики на златниот туш

Пред да започнеме, важно е да се каже дека постојат две многу популарни растенија познати како златен туш. Тие се многу слични, но доаѓаат од различни места и ниту нивното одгледување не е исто. Затоа, ќе ви кажам и за двете:

Лабурнум анагироиди (златен туш за умерена клима)

Laburnum anagyroides е дрво за умерена клима

Дрвото Лабурнум анагироиди, тоа е листопадно растение кое расте до висина од седум метри. Има стебло што обично расте директно или малку закосено, од кое никнуваат гранки кои формираат прилично разгранета круна. Нејзините лисја се светло зелени и трибојни.

Како што рековме, во пролетта цвеќињата се појавуваат групирани во обесени гроздови кои можат да измерат од 10 до 20 сантиметри и се со прекрасна жолта боја. Овошјето е мешункаст зеленчук, па затоа му припаѓа на ботаничкото семејство Fabaceae (мешунки) Содржи црномурести и многу тврди семиња и тие се токсични.

Фистула Касија (златен туш за клими без мраз)

Фистулата Касија е дрво за тропска клима

Слика - Фликр / 玥 視界

La Фистула Касија е листопадно дрво со потекло од Египет, Блискиот исток и делови од Азија кои достигнува висина од 6 до 20 метри. Неговата круна е многу разгранета и е составена од големи, наизменични и листопадни лисја. Цветовите се групирани во висечки јата долги меѓу 30 и 80 сантиметри, а исто така произведува мешунки кои содржат семе во темна боја.

Популарно е позната како фистула од трска или златен туш, но за разлика од Лабурнум анагироиди, воопшто не е токсичен. Всушност, се користи како лаксатив, адстрингентно и како лек за мали испакнатини.

Која е грижата што мора да им се пружи?

Златниот туш, и на умерената клима и на топлата клима, се растенија кои добро се грижат за себе и се лесни ако климата е соодветна за нив. Тоа е, Лабурнум анагироиди ќе изгледа убаво во умерените региони, каде што има мразови; напротив, Фистула Касија прекрасно ќе расте дали температурите се благи или топли во текот на целата година.

Ајде да знаеме кои се основните грижи што мора да им се дадат:

Локација

Двете дрвја тие треба да бидат поставени надвор. Препорачливо е да стапат на сонце, барем неколку часа на ден, но добро се одвиваат на места со делумна сенка.

Ако зборуваме за нивните корени, тие не се развиваат многу во споредба со другите растенија, но треба да се садат на растојание од најмалку 5 метри од асфалтирани цевки и подови.

Риего

Цветовите на фистулата Касија се жолти

Цвеќиња од Фистула Касија.

 

Овие дрвја бараат вода честоЗатоа, тие мора да се напојат веднаш штом земјата започне да се исуши. Ова ќе се случува почесто во лето отколку во зима, па дури и повеќе ако времето е суво и топло, па затоа мора да бидете будни.

Ако се сомневате кога треба да наводнете, ставете тенок дрвен стап: ако кога ќе го отстраните, ќе излезе со малку или без прицврстена почва, тогаш ќе мора да ја земете воденичката и да ја навлажнете.

Земјата

 • Градина: и двете растат во плодна почва и со добар капацитет за дренажа на вода.
 • Саксија за цвеќе: ова е контејнер кој мора да има дупки во својата основа. Како подлога можете да користите прекривка, универзална подлога или слично.

Претплатник

Освен вода, препорачливо е да го оплодиш својот златен туш за време на сезоната на растење, односно во пролет и лето. Постојат многу видови на ѓубрива на пазарот, но тие можат да се класифицираат во две големи групи: хемикалии, како на пр. оваа, и органските. И двете може да бидат многу корисни ако се користат добро, но препорачуваме да го користите второто бидејќи тоа помага да се грижите за фауната (и флората) во вашата градина.

Се разбира, ако користите хемикалии или органски многу концентрирани (екстракт од алги или гвано, на пример), следете ги упатствата што ќе ги најдете на пакувањето.

Множење

И Лабурнум и Касија множете се со семе во есен или пролет. За тоа, треба да ги воведете семето само 1 секунда во врела вода и 24 часа во вода на собна температура (помогнете си со цедалка). По ова време, ставете максимум по две во секоја расад, полевајте многу со вода, и за неколку дена ќе имате свои садници од Златниот дожд.

Овде објаснуваме како се сее лабурнумот:

Чини и болести

Обично немаат, освен оидиум ако им се испрскаат / испрскаат лисјата или некоја лесна треска.

Рустикалност

Тоа зависи од видот:

 • Лабурнум анагироиди: ќе можете да размислите за тоа во сета своја раскош ако температурите во вашата област не се екстремни, освен во зима бидејќи може да издржи до -18ºС. Тој не сака силна топлина премногу (30C или повеќе), и ова е нешто што може да му направи некој друг проблем во, на пример, градините лоцирани на неколку километри од бреговите на Средоземното море.
 • Фистула Касија: тоа е совршено растение за тропски градини, каде што температурите остануваат стабилни или без премногу варијации во текот на целата година. Дури и да е така, важно е да се каже дека го поддржува студот, па дури и повремениот краткотраен мраз до -1ºС.

Кои употреби се дадени?

Златниот туш е растение со жолти цветови

Златниот туш, и двата вида Лабурнум и Касија, се многу убави растенија што се одгледуваат во градините. Што повеќе, можете да изберете да ги имате во тенџере и да одите на кастрење за да го контролирате нивниот раст. И бидејќи имаат мали лисја, тие се исто така погодни видови за бонсаи.

Но, да, дозволете ми да ве потсетам дека Лабурнум анагироиди Има токсични плодови, па ако имате мали деца или домашни миленици, не е препорачливо да го засадувате во градината.

Во врска со Фистула Касија, тоа е интересно растение со лековити својства.

Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

183 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Каролина dijo

  Добар ден. колку е време на ртење?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Каролина.
   Општо земено, во максимум период од два месеци тие треба да почнат да 'ртат.
   Поздрав.

  2.    Луз Марија Де Фатима dijo

   Здраво Каролина, имам Златен туш веќе 5 години и сè уште не дава цвеќиња. Која може да биде причината?

   1.    Моника Санчез dijo

    Здраво Луз Марија.
    Златниот туш понекогаш може да потрае некое време за да се произведат цвеќиња. Оплоди го редовно во пролет и лето, и сигурно ќе цвета за уште една или две години.
    Честитка.

  3.    Аделаида Абеледо dijo

   Каде можам да добијам златно семе од дожд во АРГЕНТИНА Имам 73 години и мојот сон е да го израснам ова дрво. Ви благодарам.

   1.    Моника Санчез dijo

    Здраво Аделаида.

    Ви благодариме што коментиравте, но не можам да ви кажам каде продаваат семе во вашата земја, бидејќи сме во Шпанија. Сепак, препорачувам да контактирате расадник во вашата област за да видите дали можат да ви помогнат.

    Поздрав.

    1.    olga dijo

     Hellooo… како да разликуваме кој вид е токсичен, а кој не?

     1.    Моника Санчез dijo

      Здраво Олга.

      Фистулата Касија е тропска и не се спротивставува на мразот. Е esta.
      Токсичен е оној во овој напис, неговото научно име е Laburnum anagyroides и може да живее само во умерена / студена клима.

      Поздрав.


   2.    Долче dijo

    Здраво, Аделаида! Имам златен дожд, живеам во Салта. Како да ви ги донесам? Се разбира, мојата понуда е Бесплатна!

 2.   Марија dijo

  На што мислите кога велите дека е многу токсичен? Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Марија.
   Тоа значи дека е отровно растение, па затоа се препорачува да се одгледува само во градини каде нема деца или домашни миленици. 🙂

 3.   Ненси Мартинез dijo

  Добра ноќ, имам грижа во мојата градина, пред 6 месеци, дрво, златен дожд, но до денес не процвета. Колку време трае оваа фаза, земајќи ги предвид k, имаме висока температура априкс. Помеѓу 28 до 32 степени ... го ценам вашиот вреден коментар.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Ненси.
   Понекогаш тие бавно цветаат. Златниот туш е дрво кое цвета со 7-10 години. Ако изгледа здраво, не грижете се. Продолжете да се грижите за тоа како порано и ќе видите колку брзо ќе се наполни со цвеќиња.

 4.   битриз dijo

  Имам деца и без да знам го засадив ова дрво. дали треба да се грижиш да се справат со твоите лисја? Или дека го ставаат во уста? Или е токсичен само заради фактот дека го имаат?

 5.   Моника Санчез dijo

  Хоила Беатриз.
  Не грижете се: токсично е само ако се проголтаат неговите лисја и / или овошје.

 6.   Даниел dijo

  Здраво, би го ценел ако ме извлечете од сомнеж, ве молам. Ги испратив негермираните семиња на земјата и нејзиниот никне излезе жив со врел звук, дали ќе биде можно да се изгори без резултат, т.е., неговото никне да не дава плод?

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Даниел.
   Во принцип, ништо не мора да му се случи. Нанесете фунгицид за да спречите габа и засадете го во порозна подлога (вермикулит, на пример), така што корените ќе се газираат и, според тоа, можат подобро да апсорбираат вода.
   Со среќа.

 7.   хаин dijo

  Моника, навистина ми се допаѓа ова дрво да се грижи за тоа, но освен што би сакала за сенка, моето прашање е дали ова дрво ги губи лисјата во некое време од годината?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Хаин.
   Да, нејзините лисја паѓаат, но на есен, така што ќе можете да уживате во нејзината сенка без проблеми во лето.
   Честитка.

 8.   винамиел dijo

  Ги видов L. anagyroides на Интернет како убави перголи. За да го сторам тоа вака, дали треба да му дадам поддршка и да го подигнам во пергола? Ако го сакам како дрво, дали треба да го оставам да расте, нема или две пука?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Винамиел.
   Мислам дека знам каква фотографија сте виделе, и да, навистина е убава. Но, ако забележите, тие ги засадија дрвјата од двете страни на конструкцијата, на таков начин што кога ќе цветаат, цвеќињата се појавуваат висени помеѓу перголата.
   Златниот туш е дрво, а не алпинист, па мора само да го оставите да расте нормално.
   Честитка.

 9.   Даниел пуга dijo

  Здраво Моника, добро попладне, имам 1 година златен туш откако го засадив, ви благодарам за информациите во вашата статија, тоа е многу корисно, сепак, поради моето незнаење, од време на време ставам вода на лисјата , и очигледно се здоби со габата што ја спомнавте, лисјата се зелени, но имаат кафени дамки, ги фотографирав, би сакал да ми кажете како можам да го искоренам, исто така, ако може да ми дадете е-пошта да ви испратам фотографиите да ги потврдат ако го имаат тоа, однапред многу благодарам Мони

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Даниел.
   Лисјата што се погодени повеќе нема да закрепнуваат. Но, можете да нанесете фунгицид со широк спектар за да спречите напредување на болеста. На овој начин, сите габи ќе бидат отстранети, а дрвото ќе може да го продолжи својот раст.
   Честитка.

 10.   Даниел пуга dijo

  Ви благодарам многу Мони, некое име на специјален антибиотик за тоа.

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Даниел.
   Или за лисјата (листовиден) и системски ќе сторат.
   Честитка.

   1.    Даниел пуга dijo

    Ви благодарам многу Мони

 11.   Алехандра dijo

  Здраво Моника! Ви благодарам за прекрасниот совет! Би сакал да знам кога е времето на кастрење, бидејќи сакам да го искористам и да го обликувам?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Алехандра.
   Ви благодариме за вашите зборови.
   За да го исечете мора да почекате или есен или доцна зима / рана пролет.
   Честитка.

 12.   Xavier dijo

  Кои препораки ми давате да го одгледувам ова дрво во Кордоба? Знаете особено топли лета. Дали имам шанса?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Хавиер.
   Многу ми е жал што ќе ти кажам дека тој не ја сака топлината многу. Во тенџере и со добра подлога (јас би препорачал 70% акадама измешана со 30% кирјузуна) можете да ја пробате. Јас самиот имам јапонски јавори (живеам на југ од Мајорка) со таа мешавина на подлоги и тие растат што е многу пријатно.
   Во градината, сепак тие не можеа да растат. Но ... секогаш можете да засадите фистула Касија, која многу личи на тоа, но многу подобро ги издржува високите температури. Во оваа статија зборуваме малку за неа, кликнете овде.
   Честитка.

 13.   Ricardo dijo

  Здраво Моника, имајќи предвид дека рудникот цвета на крајот на декември, тоа е младо дрво и би сакал да го направам првото кроење на формацијата, во кое време треба да го сторам тоа за да има што помалку цветање? - Ви благодарам .-

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Рикардо.
   Сечењето за обука можете да го извршите на есен, но ако го претпочитате на крајот на зимата, кога ризикот од мраз ќе помине. На овој начин, цветањето на вашето дрво нема да биде многу погодено.
   Честитка.

 14.   Федерико Де Ла Хоз Луна dijo

  Здраво, добро попладне! Мојот златен туш имаше чума на листот, не можам да го идентификувам, тие се мали жолти кругови, наспроти светлината изгледа потенок од остатокот на листот и го има на сите лисја. Што може да биде тоа?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Федерико.
   Од она што го сметате, се чини дека 'рѓата влијае врз него.
   Однесувајте се кон него со фунгицид кој содржи Оксикарбозин и вашето дрво наскоро ќе биде повторно здраво.
   Честитка.

 15.   ricardo dijo

  Здраво, добро попладне, колку е дрвото отпорно на студ, засадете го на место кое во текот на денот има топла температура, но во текот на раните утрински часови температурата паѓа многу. Лисјата се како црни и збрчкани. што предлагаш

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Рикардо.
   Лабурнумот поддржува до -18ºС. Овие симптоми може да се должат на недостаток на минерал, тој се напои прекумерно, денот на трансплантацијата некои корени се скршиле или има трипс.
   Мој совет е да го оплодиш со органски компост, како што е фрлање коњско ѓубриво или црви, додавајќи една или две грста (во зависност од големината на растението) и да го третираш со инсектицид кој содржи 5% Луфенурон.
   Честитка.

 16.   Tania dijo

  Здраво, мојот златен туш има многу лисја сега во пролет, но нема цвеќиња, тој е веќе стар 4 години и никогаш не процветал, дали треба да платам со нешто специјално и кога? Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Танија.
   Понекогаш им треба малку повеќе да цветаат. Препорачувам да го платите со органски ѓубрива, еден месец на пример со гуано, а следниот месец со хумус, следејќи ги упатствата наведени на пакувањето.
   Поздрав

 17.   освалдо амбриз dijo

  Добро утро, едно прашање, имам 2 златни дождовни дрвја, пред околу 10 месеци почнав да ставам мали цвеќиња, но не во форма на дожд, туку напротив, во мали количини и платени на дршката, и исто така направив многу баинити, како 10 сантиметри долги и веќе е втор пат да ги фрла своите мешунки и цвеќиња ,,,, ми рекоа дека не е златен туш, ..?
  Може да биде слично мало дрво.
  Се надевам дека некои коментари од вас, ви благодарам многу и поздрав

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Освалдо.
   Без фотографија тешко е да се знае за која станува збор, но дали е можно тоа да е фистула Касија? Тие исто така го нарекуваат златен туш.
   Честитка.

 18.   Адалберто dijo

  Кои се симптомите или што предизвикува труење на ова дрво

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Адалберто.
   Семето на ова дрво содржи цитизин, што може да предизвика гадење доколку се проголта.
   Честитка.

 19.   Даниел Лопез dijo

  Здраво, имам загриженост; Имаме дрво старо приближно 1 година и е високо околу 2.6 метри, црни топчиња излегуваат на стеблото и во некои лисја, ако ги притиснам, се отвораат и одвнатре изгледаат суви. Ова е чума или е нормално пред 6 месеци ја исеков заради оваа ситуација и сега кога порасна повторно ми се појавуваат. Дали може да ми помогнете?

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Даниел.
   Тоа е чума од она што го сметаш. Однесувајте се кон него со инсектицид со тројно дејство и доколку не се подобри, пишете ни повторно и ќе најдеме друго решение.
   Честитка.

 20.   Фернандо dijo

  Здраво, во климатски услови како на северот од земјата, дали би ви било тешко да се прилагодите? Летни температури над 35 степени и зими понекогаш помеѓу 5 и 15 степени. Ви благодарам-

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Фернандо.
   За жал не. Потребна е блага клима, со мраз (и снежни врнежи) во зима за да може да расте и да се развива добро.
   Меѓутоа, во таа клима може да имате фистула Касија, што е многу слично дрво. Ви ја оставам врската во случај да сакате да дознаете повеќе за тоа: CLIC.
   Честитка.

 21.   Алехандра dijo

  Здраво добро утро, прашање, може ли златното дрво за туширање да никне од сечење или лакт?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Алехандра.
   Навистина. Може да се репродуцира со исечоци или со слоеви на воздухот во пролет.
   Во случај на сечење, тоа мора да биде полу-дрвена или дрвена гранка, долга околу 40 см. Основата е импрегнирана со хормони за искоренување во прав и се сади во саксија со подлога за универзално одгледување или со црн тресет измешан со перлит. Почвата секогаш мора да се чува малку влажна, така што ќе се вкорени за два или три месеци.

   Во случај на слоевитост на воздух, со рачна пила треба да ја „излупите“ гранката, долга околу 20 см, отстранувајќи ја кората. После тоа, навлажнете го со вода и внесете го со хормони за искоренување. Сега, земете парче црна пластика и покријте го тој дел каде што сте ги ставиле хормоните, ставајќи навлажнета подлога (со вода) помеѓу гранката и вреќата. Со шприц мора да ја наводнувате почвата 2 или 3 пати неделно. Beе можете да го исечете слојот по 2 месеци или така.
   Честитка.

 22.   Марија ривера dijo

  Здраво Мони, добро утро, посеај семе од златен дожд и тие веќе никнаа, сепак се сомневам во начинот на кој треба да ги полевам и мора да се грижам и да не им ги полевам лисјата, бидејќи се само бебиња и кога можам да ги посеам во градината. Го ценам одговорот на моите прашања Поздрав Магда

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Марија.
   Честитки за тие ртења.
   Тие треба да се напојат со навлажнување на подлогата, оставајќи ја добро натопена. Не полевајте ги лисјата, бидејќи може да изгорат.
   Вода секој пат кога подлогата почнува да се суши, на секои 3 до 4 дена.
   Можете да го пренесете во градината кога се високи околу 20 см.
   Честитка.

 23.   НИТЗИН АЛВАРЕЗ dijo

  Здраво: Јас го засадив мојот златен туш пред една година. Оттогаш тој порасна многу висок и слаб. Почетоците гранчиња во центарот паднаа и останаа од центарот нагоре. Лав на кој му требаат неколку добри години да цвета, нели? и нејзините гранки? Кога е тоа што тие се шират? Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Ницин.
   Да, може да потрае неколку години да цвета, 5-7, понекогаш и подолго. Сè ќе зависи од тоа колку плаќате (препорачливо е да плаќате еднаш месечно со органски ѓубрива, како што е течно гуано).
   Задебелување на гранките ќе зависи и од ѓубривото. Како што расте и добива сила, тоа ќе се шири.
   Честитка.

 24.   Мафе dijo

  Сакам да знам дали го засадувам во близина на ограда или тротоар може да скрши бетон

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мафе.
   Да, можеше.
   Честитка.

 25.   JORGE dijo

  Здраво, дали може да ми кажете моментот да продолжам да го пресадувам? Јас го имам во тенџере пред 2 години. Ви благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Хорхе.
   Без разлика дали сакате да го преместите во поголема саксија или ако сакате да ја засадите во градината, мора да почекате за пролет.
   Ако е во тенџере, идеално време за тоа е кога корените ќе почнат да се гледаат со голо око низ дренажните дупки.
   Честитка.

 26.   Карлос Јаник dijo

  Здраво како се случува
  Сакам да ставам вакво дрво во мојата градина, но тоа е мала работа. Загрижен сум за коренот, ако може да го подигне подот или да ја помести оградата?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Карлос.
   Лабурнумот нема инвазивни корени, но ако е над 1м над земјата, може да го подигне со текот на времето.
   Честитка.

 27.   сузета dijo

  Мојот златен дожд има црви и жици висат со нешто кафеаво и црви, а неговите очи и цвеќиња паѓаат од ткајачки црв што може да се направи или има многу дожд, .. моето дрво е старо 25 години и живеам во Хермосило Сонора и беше убава

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Сузет.
   Препорачувам да го третирате со инсектициди кои содржат перметрин или циперметрин, добро наводнување и прскање колку што можете (носете ракавици).
   Честитка.

 28.   Johanna dijo

  Liveивеам во Вилахермоса и вчера му дадоа едно од ова на ќерка ми

  1.    Моника Санчез dijo

   Ајде да уживаме. Разубавете ја градината на спектакуларен начин.

 29.   Карлос dijo

  здраво, извинете, можете ли да ми помогнете со ова прашање ... колку трае грижата за дрвјата?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Карлос.
   Тоа зависи од видот на дрвото. На пример, ако е роден, тој е засаден во градината и се чува една година, но ако е егзотичен, ќе му треба друга грижа во текот на целиот живот.
   Честитка.

 30.   Алехандро Лопез dijo

  Здраво, јас засадив златно дрво за туширање, не е старо ниту една недела и лисјата веќе се сушат, што можам да направам?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Алехандро.
   Нормално е некои лисја да паѓаат во текот на првите денови.
   Како и да е, ако е Лабурнум, ако сте во есен сега ќе ги изгубите сите.
   Вода 2 или 3 пати неделно, и малку по малку ќе се навикне на својата нова локација.
   Честитка.

 31.   Хуан Насар Албамонте dijo

  ЗДРАВО МÓНИЦА I .БАКО ДА ЗНАМ КАКО Е, ВО КОЈА ФОРМА Е ПРЕТСТАВЕНО СЕМЕТО НА ЗЛАТНОТО ДР RAАВО дрво.
  ВАШАТА СТРАНИЦА МНОГУ ИНСТРУКТИВНО, ОД ВЕADЕ Благодат, поздрави

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Хуан.
   Бидејќи една слика вреди илјада зборови, еве еден 🙂:
   Семиња лабурнум
   Драго ми е што блогот ти се допаѓа.
   Честитка.

 32.   olga dijo

  Здраво Добро утро, прашање колку растат корените зошто би сакал да го ставам во мојата куќа, но јас сум загрижен дека корените ќе навлезат во цевките?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Олга.
   Корените можат да се протегаат до 6 метри, затоа се препорачува да се засади подалеку од цевките.
   Честитка.

   1.    olga dijo

    Ви благодарам многу Моника ... кое дрво препорачувате да го засадите надвор од куќата што не нанесува многу штета на тротоарот и цевките?
    Ви благодарам многу .. поздрав од Мексико.

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво Олга.
     Може да ставите:

     -Сиринга вулгарис
     -Callistemon viminalis
     - Лагерстроемија индика
     -Ligustrum lucidum

     Честитка.

    2.    Клаудија dijo

     Јас живеам во Еквадор. Во гусијаквил со многу топлина и тоа е огромно и лиснато дрво. Почнувам да одгледувам новороденче околу 4 метри. Затоа, обидете се да го извадите за да го засадите на друго место! Сфативме дека потекнува од корен од дрво.

     1.    Моника Санчез dijo

      Здраво, Клаудија.
      Ако направите некои ровови околу дрвото, длабоко околу 40 см, ќе можете добро да го отстраните, дури и ако треба да го исечете коренот што доаѓа од »мајчиното дрво».
      Честитка.


 33.   АНГЕЛИЦА ГОМЕЗ dijo

  Здраво, моето прашање е ако можам да го засадам на работ на мојата клупа, не знам ако неговиот корен е премногу голем за да го оштети !! ВИ БЛАГОДАРАМ

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Ангелика.
   Коренот може да го уништи. Најдобро е да се засади на минимално растојание од 6m од која било конструкција или цевки.
   Честитка.

 34.   Мартин dijo

  КАДЕ МО CАМ ДА НАБАВАМ РАСТЕНИЈА ОВОЈ ДРВО ИЛИ СЕМЕ?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мартин.
   На eBay ќе ги најдете семето што го барате.
   Честитка.

 35.   Арацели dijo

  Здраво! Која е постапката да се засади касија во урбаните области? После ртење, како продолжувате?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Арацели.
   Оставете го во тенџере најмалку една година, а следната година можете да го преместите во поголема саксија или во градината.
   Честитка.

 36.   Јанина Браво dijo

  Здраво, вашата страница и коментарите се многу корисни, ви благодарам многу однапред! Имам неколку растенија од ова дрво што неодамна ги ставив во тенџере, но не знам дали можат да се развијат добро таму. Дали ќе ми треба широк саксија? или поточно долг и длабок? Би сакал да го чувам во тенџере затоа што немам патио ... Ви благодарам you

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Јанина.
   Колку е поголем (широк и висок) садот, толку подобро. Ако можете да ги набавите оние големи, со дијаметар од 60 см (или повеќе), тие сигурно ќе растат многу и ќе изгледаат многу убаво.
   Честитка.

 37.   Лусија dijo

  Здраво Мони! какви корисни информации ни давате. Ви пишувам затоа што засадив златен туш на тротоарот ... но го забележувам болен ... го засадив пред околу 6 месеци, одамна е што и стеблото и лисјата изгледаат суви , лисјата изгледаат суви и како да се изгорени наоколу и црни дамки исто како да се изгорени, јас само го проверив и гледам дека на дното на лисјата има неколку мали животни кои личат на бели дамки… може ли да се опорави ???? Важно е да се спомене дека во близина на него има уште едно многу големо дрво кое е оштетено од имела.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Луција.
   Се додека багажникот е зелен, постои можност тој да се опорави.
   Може да го третирате со инсектициди чија активна состојка е Диметоат или Хлорпирифос, следејќи ги упатствата наведени на пакувањето.
   Честитка.

 38.   Јанина dijo

  Здраво, ова е моето второ прашање. Имам ова дрво високо околу 10 см, а на лисјата се појавија бели точки, на нив нема прашина. Може ли лисјата да се навлажни и да ги предизвикаа точките? Во случај да станува збор за болест, што може да се стави на неа?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Јанина.
   Не, водата не е штетна за растенијата; сосема спротивното сè додека тие ја добиваат потребната сума.
   Белите глави можат да бидат резултат на напад на габи преку вишок на влага или напад на црвен пајак. Во првиот случај, би било потребно да се намалат ризиците и да се третира со системски фунгицид; а во втората, со акарицид.
   Честитка.

   1.    Јанина dijo

    Ви благодарам ! за вашиот одговор

    1.    Моника Санчез dijo

     Поздрав до тебе

 39.   Синтија Кун dijo

  Здраво, би сакал да знам дали треба да го отстранам семето од мешунката за да ја направам постапката со врела вода. Ви благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Синтија.
   Да, треба да го отстраните за да биде поефикасно.
   Честитка.

 40.   Miriam dijo

  Здраво Моника, имам златно дрво од дожд, загрижена сум затоа што гледам како се суши, го имам на мојот тротоар и ја поправија водоводната цевка и отсекоа дел од коренот, дрвото ми е пред да се исуши?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Миријам.
   Ако некој дел од корените беше отсечен, можеби ви е тешко поради тоа. Може да го напоите две недели со течни хормони за искоренување. Ова ќе му помогне да произведе нови корени.
   Честитка.

 41.   Лилјана dijo

  Здраво, сакам да знам дали се користи за цветно лежиште со други растенија или неговиот корен е инвазивен

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лилијана.
   Корените на лабурнумот се инвазивни. Од каде си? Ако вашата клима е топла или без мраз, можете да ставите Cassia corymbosa, што е многу слично на Лабурнум, но чии корени не се штетни.
   Честитка.

 42.   Мајк анаја dijo

  Здраво! Имам примерок од златен туш во мало тенџере, прашањето ми е за корените, сакам да го засадам многу близу до надворешниот wallид на куќата, но не сакам корените да влијаат на темелите на куќата над време. куќата, нема проблем да го сторам ова или подобро ја засадувам на место каде што влијае на кој било вид структура?
  Ви благодариме!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мајк.
   Корените на ова дрво се инвазивни. Сепак, можете да направите дупка од 1м x 1м и да ставите мрежа против ризом (ќе ја најдете во расадници). На овој начин тие ќе се развиваат надолу, а не странично.
   Честитка.

 43.   Xavier dijo

  Каков вид ѓубриво препорачувате? Моето дрво почна да ги добива рабовите на црните лисја и другите паднаа, останав без лисја. Би сакал да го вратам бидејќи стеблото е сè уште зелено. Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Хавиер.
   Кога растението е болно, не треба да се оплоди или оплоди, бидејќи во спротивно може да се влоши.
   Каква е климата во вашата област? Прашувам затоа што Лабурнумот не може да напредува во топла клима, дури и во затворен Медитеран, честопати има проблеми.
   За сега, препорачувам да го полевате со домашни хормони за искоренување (овде објаснува како да ги набавиме). Ова ќе го стимулира растот на коренот.
   Честитка.

   1.    Xavier dijo

    Ви благодариме за навремениот одговор, бидејќи климата се смета за умерена потсивна, каде на сончев ден достигнува 28 степени континуирано, а ноќе паѓа на 6 степени.

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво Хавиер.
     Така, проблемот не е во температурата.
     Дали плативте за тоа? Дрвото може да остане без лисја ако не е оплодено или ако почвата во која расте е сиромашна со хранливи материи.
     Честитка.

 44.   Moises dijo

  Здраво, ќе пресадам еден, но не знам каде да го поставам
  Каде на друго место сонцето ви дава сенка? ... или каде ви дава сенката повеќе? … И, колку често мора да биде авонарна? Во случај на мој, тој е висок приближно половина метар. Однапред го чекам вашиот пријатен одговор, многу ви благодарам!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мојсее.
   Од каде си? Ако живеете во област со умерено ладна клима, можете да ја ставите таму каде што ќе добие повеќе сонце отколку сенка; во спротивно, подобро е да му дадете малку повеќе сенка од сонцето (но не мора да биде во целосна сенка).
   Честитка.

 45.   тешки dijo

  Здраво Имам мало дрво што малку цвета, тоа ќе биде топлината над 27 степени, ќе ја сменам во саксија ... каква почва, ѓубриво и сл., Дали ме советувате да имам на располагање за промената да помине добро? затоа што, од друга страна ... има некои црвени мравки што ја направија нејзината куќа во корените и јас сум загрижен дека ако ги иселам ќе му наштети ... и кога ќе цвета некои светло жолти и лимонозелени орогази заврши со неколку лисја и цвеќиња? ???
  Ви благодарам. за ваше водство ...

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лурдес.
   Ако го имате на земја и е болен, подобро е да го оставите таму, затоа што ако го смените садот кога е слаб, може да не преживее од трансплантацијата.
   Мој совет е да се третира со инсектицид наречен Хлорпирифос 48%, што ќе убие и гасеници и мравки.
   Честитка.

 46.   тешки dijo

  мммм Јас го имам во близина на некои дрвја гуава и манго, дали ќе има проблем ако го оставам таму ???

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лурдес.
   Не, не треба да имате проблеми.
   Честитка.

 47.   Фернандо dijo

  Моника би сакала да поставам 2 прашања
  1.- Навистина ми се допаѓаат овие дрвја, но зошто тие велат дека се токсични?
  2.- И кога или во која сезона го исекувам мешунчето, за да ги отстранам семињата?
  Ви благодариме за вашите коментари.
  Фернандо Дијаз

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Фернандо.
   Сите делови на дрвото, особено семето, содржат отров познат како цитизин, што предизвикува повраќање, дијареја и непријатност доколку се проголта.
   Мешките се сечат на есен, кога ќе бидат веќе суви и ќе се отворат.
   Честитка.

 48.   Ricardo dijo

  Здраво Моника, тажна сум што долго време го барав ова дрво. Го најдов и го купив во расадник со димензии околу еден метар. Г-дин Дел Виверо ми рече да го засадам 20 сантиметри повеќе од стеблото. Старо е три дена и гледам како се суши. Мислам дека не е климата каде што живеам, бидејќи во мојот град има неколку. помогнете, ве молам, што да правам? Поздрав од Гвадалахара Халиско Мексико

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Рикардо.
   Извини, не те разбрав добро. Дали тој ти рече да го засадиш за да бидат закопани 20 сантиметри стебло? Ако е така, затоа станува лошо. Никогаш не мора да го закопате багажникот толку многу, само еден или два сантиметри.
   Во случај да не е тоа, нормално е да се чувствувате малку тажни по трансплантацијата. Можете да го полеете со хормони за искоренување, така што испушта нови корени.
   Честитка.

 49.   Германски васкез dijo

  Здраво Моника, во мојот град ги имам видено овие дрвја и секогаш ми се допаѓале. Во тоа време, тие имаат свои мешунки полни со семе и сакам да засадам некои паркови во близина на мојата куќа, каде што луѓето одат да играат фудбал на централниот терен и околу него има патека за трчање.

  Спомнувате дека растението е токсично, и ве прашувам, дали ќе има ризик ако засадам ваков вид дрво во паркот?

  Изгледаат убаво, но не сакам несреќа порано или подоцна, поздрав.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво германски.
   Од каде си? Те прашувам затоа што лабурнум анагироидите се токсични, но Фистула Касија (исто така познат како Златен туш), тоа не е. Првиот расте добро во студена умерена клима, додека втората претпочита топла умерена од тропска клима.
   Ако Лабурнум е засаден во парк, постои ризик да се појават проблеми.
   Честитка.

 50.   Ricardo dijo

  Благодарам многу Мони, така е денес отидов во расадникот и му ја зедов фотографијата од дрвото што е скоро без лисја, тој го повтори истото како да го закопав стеблото од 20 см и рече да. дека ако ги ставам витамините во земја, неколку сини топчиња и исто така одговорив да, човекот од расадникот ми рече да го изгребам стеблото малку со ноктот и да му се јавам да видам дали е зелено (живо) така беше и ми рече Дај му уште една недела, ништо не се случува, дури и да остане без лисја, тој е огорчен и за неколку дена ќе биде добро
  Што ме советуваш, Мони? Би сакал да го спасам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Рикардо.
   Јас би ве советувал да ги ископате тие 20 см. Веројатно е дека се гуши.
   Честитка.

 51.   Оскар dijo

  Здраво, може да ми помогнете, имав 2 недели кога видов легнато дрво од златен дожд од 2.5 метри и го видов уште зелено и силно, решив да го однесам за да го пресадам во мојата градина, но го видов со мали недопрени корени, само голем скршен корен скоро отцепен Јас само ја исеков таа мала врска што ја имав со земјата, но кога ја донесов и ја засадив во мојата куќа гледам дека лисјата станаа многу тажни, се плашам да не се исушат но можам да направам нешто дури и за да го спасам, би го ценел многу ако може итно да ми помогнете!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Оскар.
   Можете да го полеете со хормони за искоренување, така што ќе испушти нови корени, што ќе му даде сила.
   Честитка.

 52.   Смирна Моја dijo

  Здраво. Ми дадоа семе од ова дрво во мало тенџере, две никнаа заедно. Тие се стари еден месец и се високи околу 8 см. Садот е мал на 5 см. Кога можам да ги преместам во друго тенџере? И, дали е добро да се одделат?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Смирна.
   Поради нивната големина и земајќи предвид дека растат во многу мало тенџере, се препорачува да ги одделите што е можно поскоро.
   За да го направите ова, треба да ги извлечете од контејнерот и внимателно да ја отстраните подлогата за да можете подоцна да ги отплеткате корените.
   Откако ќе се одделат, тие треба да бидат засадени во саксии со дијаметар од најмалку 10,5 см.
   Честитка.

 53.   Броеница dijo

  Здраво Моника, надвор од мојата куќа на камелонот има ороме дождовно дрво на кое пристапив да ги исечам мешунките за да ги засадам како што ми препорача и сфатив дека е полна со смола. Дали е тоа еден вид на болест? Што можам да направам за него? Дали мешунките се уште се соодветни да ги 'ртат семето или се веќе заразени? Може ли да ме извадите од сомнеж, благодарам однапред.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Росарио.
   Можете да го третирате со инсектицид со широк спектар за да го направите подобро.
   Семето може да 'ртат без проблеми. Треба само добро да ги исчистите
   Честитка.

 54.   Ромел dijo

  Здраво Моника, сè што коментирате на овој форум е многу интересно,
  Еј, според тебе, кое е лиснато и пожолтено? Tree Златниот дожд или дрвото Пролет?… Сакам да го засадам надвор од куќата на клупа во топло суво време. Поздрав од Мексико и благодарам за зборовите.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Ронмел.
   Ако живеете во Мексико, веројатно е дека ја познавате фистулата Касија како златен туш, а не Лабурнум анагироиди, што е од студена клима.
   Во врска со вашето прашање, обајцата се многу жолти, но скоро би ти кажал дека Касиа е малку повеќе, но не многу.
   Честитка.

 55.   Хектор Гомез dijo

  Добро утро, имам златно дрво за туширање, беше многу добро, но одеднаш се чини дека има мали животни во целиот свој цвет, исто така лачи леплива течност, не знам како да му помогнам. Беше навистина жешко, над 30'С, па не знам дали ова го прави тоа. Ви благодарам многу за вашиот одговор.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Хектор.
   Веројатно имате лисна вошка. Можете да ги елиминирате со маслено масло, или со инсектициди како што е Хлорпирифос.
   Честитка.

 56.   Норберто dijo

  Здраво Моника
  Извинете прашање

  Златното дрво од дожд

  Се вели дека водата не може да ги допре лисјата

  Моето прашање
  Како можам без вода да ги допира?

  Пример:
  кога сум далеку од дома и одеднаш врне и дрвото го имам надвор

  Ви благодарам многу за вашиот одговор

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Норберто.
   Дождовната вода нема да ве повреди; што повеќе, тоа е најкорисен вид вода за растенијата.
   Честитка.

 57.   Ана dijo

  Здраво Моника,
  Пред повеќе од една година ставив мало златно дрво на дожд, тоа беше стап и сега веќе има многу гранки, сепак многу лисја се сушат на бреговите, а другите се жолти. Јас го наводнувам дрвото секој втор ден или секој ден. Тие веќе го фумигираа и јас го компостирам исто така.
  Однапред ви благодариме.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Ана.
   Нормално е старите лисја да пожолтуваат и да завршат да паѓаат, но ако ова е нешто што ви се случува воопшто, проблемот е во наводнувањето. Мој совет е да го полевате помалку, на секои два-три дена во лето и секоја недела во остатокот од годината.
   Честитка.

 58.   Росарио Гарсија dijo

  Здраво Моника, дали можеш да ме водиш за карактеристиките на дрвото наречено висина на пролетта? Дијаметарот на неговото стебло од каква боја цвеќиња и колку долго сакам да го ставам на работ на тротоарот. Како и црвено дрво, ти благодарам за твоето водство, поздрав

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Росарио.
   Мислиш на Табебуја? Тоа е дрво кое достигнува висина од 15-20 метри, чие стебло може да се згусне и до 40-50 см.
   Ако климата е блага и дождовите (или наводнувањата) изобилни, и ако исто така се плаќа редовно, може да цвета наскоро, четири години по сеидбата.

   Во врска со пало тинто, чие научно име е Хематоксилум кампехианум, е дрво кое расте до 6 метри во висина. Неговото стебло се згуснува додека не измери 50 см повеќе или помалку. Истото, ако условите се соодветни, може да цвета наскоро, на 6-7 години.

   Честитка.

 59.   Рафаел Нушо Вега dijo

  Добра ноќ Моника, живеам во Гвадалахара Мексико година и пол. Засадив надвор од мојата куќа златен туш пред околу два месеци излегоа само еден куп цвеќиња и таму веќе не беше расцветано и сето тоа е полно со зелени лисја и многу лиснато моето прашање е зошто не цветам повеќе и кога е сезоната на кастрење

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Рафаел.
   Можеби е сè уште многу млад и / или, поради еколошки причини, немаше доволно сила да го заврши развојот на цвеќето.
   Ви препорачувам да го оплодувате во пролет и лето со органски ѓубрива, како што е ѓубриво од кози или пилешко месо (ако се одлучите за второто и го добиете свеж, оставете го да се исуши најмалку една недела на сонце). Ставате слој дебел околу 3 сантиметри еднаш месечно околу трупот, и тоа ќе расте добро.
   Сезоната на кастрење е доцна зима.
   Честитка.

 60.   АНА dijo

  Тој вели дека е многу токсично во деталите на дрвото, па кои се препораките да се справите со него, како за садење, кастрење и други? Јас би го ценел вашиот брз одговор, бидејќи прашањата обично не одговараат на нив. Поздрав

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Ана.
   Семето на дрвото Лабурнум анагироиди тие се токсични ако се проголтаат. Остатокот од растението може да се манипулира без проблем.
   Честитка.

 61.   Марко Антонио Варела Руиз dijo

  Здраво, ми беше препорачано да контролирам дијабетес да зовривам лисја и да го пијам чајот, нема да имам проблеми?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Марко Антонио.
   Дрвото Лабурнум анагироиди (оној опишан во статијата) е токсичен, но Фистула Касија се користи медицински. Двете дрвја се познати како златен туш.
   Честитка.

 62.   Марија dijo

  Здраво… благодарам за вашите препораки моето прашање е… Купив грмушка за која ми рекоа дека се вика златен дожд, го имам внатре покрај прозорец може да остане таму… за што се грижи… благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Марија.
   Веројатно е Фистула Касија.
   Најдобро е што е надвор, бидејќи растенијата генерално не растат добро во затворен простор, со неколку исклучоци (орхидеи и папрати, на пример).
   Честитка.

 63.   Gloria ines orozco dijo

  златниот дожд може да се сади во саксија за да се чува дома

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Глорија.
   Ако мислите на Laburnum anagyroides (дрвото што е опишано во статијата) поради неговата големина, не се препорачува да го имате во тенџере. Но Фистула Касија, исто така познат како Златен туш, може да биде во саксија, но надвор.
   Честитка.

 64.   Габриела галиција dijo

  Здраво, вашите коментари ми беа корисни, дали може да ми кажете дали нивните корени им штетат на тротоарите, засадив 2 надвор од мојата куќа, многу близу до идот.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Габриела.
   Ви благодариме за вашите зборови.
   Лабурнум ангироидите навистина имаат инвазивни корени и можат да кршат цевки. На Фистула Касија сепак бр.
   Честитка.

 65.   Лизбет глаз dijo

  Здраво, семе од баријас на ова прекрасно дрво до буквата, семето е од семето и како што треба, но ми дадоа 3 прекрасни ситни грмушки, само мали копчиња никнуваат, но изгледаат виолетови и не жолти.
  Убеден сум дека не може да биде уште една грмушка затоа што директно ја исеков мешунката на златното дрво и ги следев сите упатства со првоквалитетна и девствена почва без други семки... знаете ли зошто? Супер сум изненаден што двете најзрели имаат пурпурни пупки?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Лизбет.
   Дали ги имате на директно сонце? Можеби малку горат.
   Ако можете, испратете слика на типичен или слики, или во нашата телеграма група, и јас ти велам.
   Честитка.

 66.   ale dijo

  Здраво! Многу сум загрижен дека моето дрво умира, го донесов од Сан Луис Потоси во државата Мексико, сè одеше глатко, но некои мали црни точки почнаа да излегуваат лист по лист, баба ми рече дека тоа е чума што ја ставав течност сапун на неа. но… .. лисјата се исушија: ´ (скоро целосно. Што да правам?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Але.
   Препорачувам малку да го гребете багажникот. Ако е сè уште зелено, има надеж.
   Наводнете го со домашни хормони за искоренување (овде објаснува како да ги набавите), околу три пати неделно.
   Честитка.

 67.   Дејанира dijo

  Здраво! Јас би сакал да знам како ги разликувам двете сорти што ги опишувате за златното дрво за туширање? Бидејќи не знам дали мојот е тој што има инвазивни корени или не; или ако можам да го имам во тенџере
  Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Дејанира.
   Како Златен дожд, познато е дрвото Laburnum anagyroides, што е оној опишан во овој напис, што е дрво за умерена клима и Фистула Касија, што може да живее само во клима без мраз.
   Честитка.

  2.    ale dijo

   Ви благодарам многу, ќе се обидам и ќе кажам како ми е

 68.   Сара ортиз dijo

  Здраво! Трансплантирајте златен дожд со многу малку оригинална почва од вашиот сад, дури и ако наполнете со земја што останува да го наполните новиот сад и 1 недела петнаесет дена лисјата пожолтуваат, што се случува? Што можеш да направиш?

 69.   Маркос Монтес Гарај dijo

  Моето дрво дава ѓубре околу четириесет см, дебело околу еден и пол см, каква разновидност е златен туш

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво марко.
   Тоа ќе зависи од видот на листот. Бидејќи две дрвја се познати под името златен туш, Laburnum anagyroides, што е оној во овој напис, и фистулата Касија, препорачувам да го прочитате објавувањето на второто со тоа што кликнете овде.
   Честитка.

 70.   Адриана dijo

  Здраво Моника,
  Може ли да ми кажете колку време е потребно за да цвета златното дрво за прв пат?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Адријана.
   Ако мислите на лабурнум анагироиди, тоа може да трае 4-7 години.
   Ако е фистула Касија, на 2-3 години.
   Честитка.

 71.   Андреа dijo

  Здраво, имам златен туш во тенџере, оваа година го сменив подлогата и започнаа некои корени. Така ги засадив овие корени оставајќи го горниот крај надвор, поминаа два месеци и сите никнаа. Среќно среќно!

  1.    Моника Санчез dijo

   Кул Честитки

 72.   Луис Карлос dijo

  Може ли ова дрво да цвета во Колумбија? Благо време?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Луис Карлос.
   На Laburnum anagyroides точно му треба умерена клима, со мразови есен-зима, така што веројатно ќе цвета.
   Честитка.

 73.   Самоил dijo

  Здраво, баба ми засади дрво кое исто така ослободуваше „златен дожд“ на тротоарот многу години, но има чуден облик, се чини дека зеленилото е поделено на 2 височини, најнискиот е како секое дрво, а горниот дел се гранки кои растат како sterвездичка дијагонално нагоре, тип конус, дали знаете дали е за дрвото за кое се зборува во овој напис? Ако цвета и не знам дали дала некаква чума затоа што тука државата обично поминува со камиони прскајќи ги дрвјата низ градот

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Самуил.
   Веројатно фистулата Касија. Имате повеќе информации овде.
   Како и да е, ако сакате, испратете ни фотографија на нашата Фејсбук и ние ти кажуваме.
   Честитка.

 74.   Joel dijo

  Мојот златен туш има оштетени лисја (се чини дека биле изгорени), не сум сигурен дали станува збор за наезда од габи или оштетување на сонце или за некој друг проблем.

  Може ли да ме поддржите или како можам да ја споделам мојата фотографија со вас?

  *** Би сакал да го ставам тука, но не ми дава опција.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво elоел.
   Прво, потребно е да се знае за кое дрво станува збор, бидејќи има две што популарно се нарекуваат вака: едниот е лабурнумот анагироиди, на кој му треба умерена клима; а другата е фистула Касија, која расте само во врела клима. Написот зборува за првиот, но во овој другиот тие зборуваат за второто.

   Изгорени или изгорени лисја се симптом на разни работи како што се вишок светлина или габи. Колку често го полевате? А каде го имаш? Важно е да не се наводнува повеќе од потребното и да се избегнува ставање под директна сонце кога е силен степенот на инсолација.

   Доколку имате сомнежи, контактирајте не.

   Поздрав.

   1.    Joel dijo

    Ви благодариме за вашиот одговор.
    Искрено, не сум баш сигурен за кое дрво станува збор, бидејќи никогаш не процветало.
    - Нормално го наводнувам секој ден, со малку вода.
    - Го имам во големо тенџере,

    Јас веќе го преместив на место каде само сончева светлина го погодува наутро, ги исекува оштетените лисја и се чини дека се подобрува, бидејќи растат нови лисја.

    Можете ли да споделите фотографија?

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво elоел.
     Веројатно е Фистула Касија, како и да е, можете да испратите неколку фотографии од растението на пошта контакт@jardineriaon.com

     Одлична вест е што ставате нови лисја. Тоа е затоа што сигурно ќе излезе напред

     Честитки!

 75.   Јован dijo

  Здраво, живеам во Аргентина, на југот на Санта Фе. Умерено Климо расте тука добро?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво, Хуан.

   El Лабурнум анагироиди живее добро во умерена клима со мраз.
   Но, на Фистула Касија тоа е повеќе за топла, тропска или суптропска клима.

   Јас ти кажувам затоа што и двете дрвја се познати како златен туш. Во зависност од ниските температури во вашата област, едното или другото ќе биде подобро.

   Поздрав.

 76.   Антонио Санчез dijo

  Ви благодарам многу за написот. Многу интересно. Каде можам да набавам семе или саден материјал од Касија?

 77.   Артуро сликар dijo

  Одличен извештај, едноставен и многу илустративен.
  Поздрав.
  Артуро сликар

  1.    Моника Санчез dijo

   Благодарам, Артуро

 78.   Куахтемок Рентерија Монтеро dijo

  Одлична многу комплетна статија, ги најдов сите информации што ми требаат, многу добар опис, ви благодарам многу честитки

  1.    Моника Санчез dijo

   Ви благодарам многу

 79.   Ангел dijo

  Одлична информација благодарам!

  1.    Моника Санчез dijo

   Благодарение на тебе, Ангел!

 80.   Ефраин Ангуло Наварете dijo

  Ви благодариме за толку мудар совет

  1.    Моника Санчез dijo

   Ви благодариме за вашиот коментар, Ефраин.

 81.   Геремиас Нуњез Мартинез dijo

  Благодарам е она што ми требаше за да моите растенија растат добро

  1.    Моника Санчез dijo

   Ви благодарам многу што го оставивте коментарот, Геремиас. Поздрав!

 82.   Франси Елена dijo

  precioso

  1.    Моника Санчез dijo

   Да навистина. Е многу убава

 83.   Мечи Милах dijo

  Здраво. Многу убава статија. Разликата меѓу двете не е јасна. Се чини дека лабурнумот, ако фотографијата на неговата мешунка е точна, е многу помал од онаа на Касија, која е тврда црна и има 20 см. Покрај круг. Се надеваме дека тоа е разликата xq никој друг не е именуван. Мислам дека една госпоѓа побара фабриката да биде Абеледо. Јас го направив од семе. И ако можеш да ја контактираш, кажи и дека имам повеќе семки. Ја донесов од Клоринда има многу дрвја. Мислам дека сите се Касија.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мечи.

   Да, мешунките на Cassia fistula се многу подолги од оние на Laburnum; всушност, тие се меѓу 30 и 60 сантиметри, додека оние на Лабурнум не достигнуваат 20 сантиметри.

   Поздрав од Шпанија.

 84.   Мери Роуз dijo

  Мислам дека описот и грижата се многу добри. Го имам на тротоарот од мојата куќа и сега го препознавам како ангироиди. Прво цвета и прекрасно е!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Марија Роса.
   Драго ни е што знаеме дека ви беше корисно 🙂
   Честитка.