Драго Икод де лос Винос

Тенерифско дрво

El Драго Икод де лос Винос Се наоѓа северозападно од Тенерифе, на Канарските Острови и е еден од најстарите живи организми во светот. Ова дрво има уникатни карактеристики и вреди да се запре за време на вашето патување во Тенерифе.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се карактеристиките на Драго Икод де лос Винос, неговото потекло, легенда и многу повеќе.

клучните карактеристики

змеј дрво икод на вина

Нејзината долговечност е непозната. но се проценува дека е стар околу 800 години. Без сомнение, тоа е најголемата и најстара билка дракаена во светот, поради што е прогласена за национален споменик во 1917 година.

Ова импресивно дрво се наоѓа на 3 хектари во Парк дел Драго, каде што можете да набљудувате и други автохтони растителни видови. Создаден е за да го заштити Millenary Drago од контаминација и вандализам.

Целата конзерваторска работа вредеше затоа што денес дрвото е во совршена состојба и може да продолжи да биде вистински симбол на Тенерифе веднаш до Теиде.

Дрвото змеј е растение слично на дрво кое припаѓа на еднокотиледоната флора со необичен секундарен раст. Затоа, тоа е дрвенести тревни растенија отколку „дрво“ во строга смисла. Во моментов е најголемиот и најдолговечниот од ваков вид познат во светот. Висок е околу 18 метри, а дијаметарот на круната е околу 20 метри, обем на основата на стеблото од 20 метри и повеќе од 300 главни гранки. Цветовите се мали и многубројни, со 6 ливчиња и исто толку крем-зелени или многу беж стомаци, а се групирани во видливи соцвети кои штрчат од агрегатите на листовите.

Се проценува дека дава до 1.500 гранки во добра цветна година. Стеблото има огромна шуплина до 6 m. Високо, достапно преку врата. Беше темелно исчистен во 1985 година и беше инсталиран вентилатор во багажникот за да се промовира циркулацијата на воздухот и да се спречи растот на габите. Во 1993 година, Градскиот совет на Icod de los Vinos, на предлог на победничкиот архитект на конкурсот за создавање во 1984 година, го пренасочи патот на неколку метри од дрвото Нагар. За среќа, денес ова растение не е во опасност.

како е формирана

милениумско дрво

Видот Dracaena Draco е роден во суптропската клима на Макаронезија., иако примероци се пронајдени и на брегот на Мароко. Иако може да расте на кој било од петте архипелази на Северен Атлантик, егзотичното дрво е повеќе концентрирано на Канарските Острови.

Дрвото на змејот Icod de los Vinos е најстарото од Islas de la Suerte. Се проценува дека е стар помеѓу 800 и 1000 години, иако некои велат дека можеби е стар над 3000 години.

Куриозитети на дрвото змеј Icod de los Vinos

змеј дрво icod de los vinos

До 1867 година во Ла Оротава имало змејско дрво, поголемо и постаро од илјада години старото змејско дрво на Икод де лос Винос, но било соборено од силните ветрови. Друга особеност на овој вид е тоа што неговиот сок е црвен, што е единствениот вид во светот со оваа карактеристика.

Затоа Гуанците, домородното население кое некогаш го населувало Тенерифе, велат дека таканаречената „змејска крв“ има лековити и чудотворни својства. Чудниот облик на врвот на дрвото и неговите десетици гранки кои личат на змеј ја додадоа неговата легенда и мистерија низ вековите.

Чудниот облик на дрвото змеј и мудрецот што расте на стеблото создале безброј легенди за змејското дрво. Еден од нив е поврзан со 100-те змејови задолжени за заштита на златните јаболка во градината на Хесперидите. Тој беше убиен од Титан атлас за да му помогне на Херкулес да го заврши единаесеттиот труд нарачан од Херодот.

Се вели дека кога крвта од раната на змејот паднала во градината, растело дрвото што сега го знаеме како змејово дрво. Друга легенда раскажува дека трговец се симнал во потрага по „змејска крв“ на плажата Ајкод, каде нашол неколку млади луѓе од Кансаи како се капеле. Почнал да ги брка и успеал да стигне до еден од нив.

Младата жена ја понудила највкусната храна на светот, мажот помислил дека тоа е плод од градината на Хесперидите и го изел, девојката ја искористила можноста да избега. Успеал да го прескокне кањонот и да се сокрие во шумата.

Трговецот отиде да го бара, но најде страшно дрво чии гранки се бранеа како мечеви и чие стебло се извиткуваше како змија.. Мажот се обидел да се одбрани и прободното оружје го фрлил во багажникот од кој почнала да се гледа црвена течност која личела на крв. Во тој момент трговецот преплашен побегнал кон својот чамец и без да погледне назад скокнал во морето.

Што да се види во паркот на змејови

Drago Icod de los Vinos е извонреден елемент на паркот Драго, создаден да придонесе за неговото зачувување. Висок е 16 метри и има обем на багажникот од 20 метри во основата и 60 метри на врвот.

Тежината исто така собори рекорди, околу 150 тони, а тоа не ги вклучува обемните корени. Внатре во багажникот има шуплина висока 6 метри во која е вграден систем за вентилација за да се спречи растот на габични штетници. Пред нејзините нозе е расадникот Драгош, одлична можност да се набљудува еволуцијата на новите примероци на Дракаена Драко.

Паркот има површина од 3 хектари, Покрај дрвото змеј, можете да видите и други автохтони видови на Канарските острови. Особено разновидноста на палми, како и канарскиот ловор, буки, табаиби итн. Парк дел Драго го преминува Barranco de Caforiño, а на неговите брегови можете да видите претставници на домородниот живот на островот.

Покрај пресите за вино и бункери за јаглен кои ги покажуваат најтрадиционалните начини на живот. Друга голема атракција е пештерата каде што можете да видите претстави на гробниците Гуанче. Продавница и кафетерија, како и градина со пеперутки го комплетираат комплексот.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за дрвото змеј Icod de los Vinos, неговите карактеристики и неговата легенда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.