Избор на тип на почва за мала градина

Ако сте размислувале за тоа дизајнирајте мала градина На простор надвор од вашата куќа, време е да се фатите за работа, бидејќи денес, ние ќе ви помогнеме да го изберете подот, односно видот на покриеност што ќе го користите. Немојте да мислите дека ова е одлука да се земе лесно, напротив, изборот на почва е многу важна одлука што во голема мера ќе го одреди карактерот на просторот и ќе биде основата на која ќе се засади секое од вашите растенија.

Помеѓу почва што можете да ја изберете за вашата градина, е тревникот и иако е еден од најкористените, не препорачувам да го користите ако вашата градина е многу мала, бидејќи ќе има потреба од поголема грижа отколку што мислите и нема да поддржува каков било мебел или додаток. Од друга страна, ако сте убедени дека ова е почвата што сакате да ја користите, сигурно ќе уживате да газите на тревата со голи нозе.

Друга од опциите што ги имате, се плочките, што може да се најде во различни големини. На пример, можете да изберете неколку големи плочки по случаен избор кои ќе изгледаат одлично во вашата мала градина. На ист начин, можете да се одлучите за цигли, да создадете некој вид патека низ вашата градина, иако е многу важно да бидете внимателни со овој материјал бидејќи вишокот на влага може да донесе алги, предизвикувајќи површината на овие да стане многу лизгава.

Прилично одржлива опција, е чакал, што е прилично удобна површина за одење, нема да имате проблем со алгите и нејзината лизгава карактеристика, и напротив, можете да наполните било кој агол од градината со овој материјал. Покрај тоа, најдоброто нешто во врска со оваа опција е тоа што е доста лесно да се најде и тие доаѓаат во различни текстури и бои, па можете да додадете допир со боја на подот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.