Бука, величествено дрво

Лисјата на Fagus sylvatica се листопадни

El има, чие научно име е Fagus sylvatica, е едно од најпопуларните и најимпресивните дрвја кои ги населуваат умерените и континенталните шуми во Европа. Тој е еден од најважните протагонисти на есенската сезона, бидејќи нејзините лисја се обоени во црвена или портокалова боја во зависност од сортата.

Со висина од 40 метри, расте вертикално ако е во групи, или се разгранува на многу мала возраст ако е изолиран. Но, Како се грижите за себе? 

Потекло и карактеристики

Буката е типична за Европа

Слика - Викимедија / ovanовани Каудуло

Наш протагонист тоа е листопадно дрво по потекло од Европа. Во Шпанија можеме да го најдеме само на крајниот север на Пиринејскиот полуостров, и на изолиран начин повеќе кон центарот. Како што рековме, таа обично достигнува висина од 40 метри, но нормално е што во одгледувањето не надминува 15 или 20 метри.

Неговата круна е составена од едноставни лисјаВие се менувате ако примерокот е млад, зелен или виолетов, кои се менуваат во светло жолта или црвена есен пред да паднат. Гранките може да бидат малку наведнати или да бидат многу поклонети со некои лисја што ја допираат земјата во зависност од подвидот или сортата.

Тоа е монообразно; имено, има женски и машки стапала. Theенските цвеќиња се појавуваат во групи од еден до три, понекогаш четири, на сиво-кафеав пеперутка; а машките никнуваат во топчести соцвети. Овошјето, во форма на отворена купола, содржи едно до три семиња, исто така наречени буки.

Има бавен раст, но тоа е многу долговечен. Неговото мото се чини дека е: бавно, но сигурно. Всушност, нивниот животен век е 300 години.

Сорти

Постојат неколку што се многу интересни:

 • Fagus sylvatica „Атропурпуреа“: има пурпурни лисја цела сезона.
 • Fagus sylvatica „Албовариегата“: лисјата се зелени, со жолти маргини.
 • Fagus sylvatica 'Fastigiata': има колонозно лежиште и ретко надминува 20 метри висока и 3 метри ширина.
 • Fagus sylvatica „Пендула“: однесување што плаче. Гранките опаѓаат и не растат повеќе од 25м.

Кои се нивните грижи?

Лисјата на европската бука се со средна големина

Доколку сакате да имате копија, препорачуваме да ја обезбедите со следната грижа:

Клима

Одгледуваната бука е многу отпорен вид. Сепак, со цел да се развие правилно бара умерена или континентална клима со студени зими, висока влажност.

Локација

Fagus sylvatica мора да биде надвор, во полу-сенка. Ако се одгледува во Медитеранот, важно е исто така да биде заштитено од морскиот ветер, во спротивно лисјата ќе се расипат.

Поради неговите карактеристики, треба да се сади на минимално растојание од 10 метри од цевки, асфалтирани почви, големи растенија, итн.

Земјата

 • Градина: се бара почвата да нема тенденција на водено полнење (како што се случува со глината), плодна и кисела, со pH помеѓу 4 и 6.
 • Саксија за цвеќе:
  • Во умерено ладна клима: засади во подлога за кисели растенија или прекривка.
  • Во топла умерена клима: засади во вулкански песок, како што е акадама со 30% кирјузуна или слично.

Риего

Тоа е дрво што не поддржува суша или полнење со вода. Во текот на летото се потребни многу чести наводнување, обидувајќи се колку што е можно да се спречи целосно сушење на почвата или подлогата; Остатокот од годината, иако фреквенцијата на наводнување ќе мора да се намали, ќе треба да се даде умерено наводнување.

За да спречите гниење или сушење на корените, можете да ја проверите влажноста на почвата пред да продолжите со додавање вода. За да го направите ова, едноставно вметнете тенок дрвен стап: ако излезе практично чист кога ќе го извлечете, ќе мора да се напои.

Важно е да се користи дождовна вода, без вар или, доколку не се случи тоа, закиселена вода од чешма (овде имате информации за тоа како да ја намалите pH вредноста на водата).

Претплатник

Буковите дрвја често формираат шуми наречени букови дрвја.

Покрај вода, на буката и е потребна „храна“ за да биде совршено здрава. Ако не се оплоди, порано или подоцна ќе стане многу ранлив на инсекти кои предизвикуваат штетници и микроорганизми (вируси, бактерии, габи) кои предизвикуваат болести.

Но, се разбира, на пазарот наоѓаме голема разновидност на ѓубрива. Кое е најдобро за ова растение? Па, или е добро ако се користи правилно, иако органски Тие се несомнено безбеден облог бидејќи со нив ќе ја оплодиш, не само растението, туку и градината ако ја имаш засадена во земјата.

Друга опција е да се користат сложени (хемиски) ѓубрива, како ова што го продаваат овде за кисели растенија, следејќи ги индикациите наведени на пакувањето.

Множење

Репродуцира прилично лесно со семе, ако овие се свежи (само одбрани од дрвото). Ако зимата е студена, тие можат да се сеат директно во семето на семе, а во пролет ќе ртат; Ако не е така, за да гарантираме поголем процент на ртење, ние мора да ги раслоеме два-три месеци во фрижидер на околу 6 °, а во пролет да ги посееме во саксии чекор по чекор:

 1. Прво, сандакот е исполнет со претходно навлажнет вермикулит.
 2. Потоа, семето се сее и се покрива со вермикулит (или се закопа малку со постојниот).
 3. После тоа, посипете со бакар или сулфур. Ова ќе спречи габи да ги оштетат семето.
 4. Следниот чекор е да го затворите сандакот и да го ставите во фрижидер, во делот за филета, млеко итн.
 5. Еднаш неделно за три месеци, сандакот треба да се извади и да се отвори за да може да се обнови воздухот.
 6. Во пролет, семето се полни, како што се послужавници или саксии, со подлога за кисели растенија.
 7. Семето потоа се става на површината и се покрива со тенок слој на подлогата.
 8. Конечно, семето на семето се напои и се става надвор, во полу-сенка.

Тие ќе 'ртат во текот на целата пролет.

Време на садење или пресадување

Во пролет, кога ризикот од мраз помина.

Рустикалност

Се спротивставува на мразови до -18ºC, но не живее во тропска клима. Неговиот идеален температурен опсег е 30ºC максимум и -18ºC минимум.

Може ли да се одгледува во топла клима? Моето искуство

Поглед на Fagus sylvatica 'Atropurpurea'

Fagus sylvatica „Атропурпуреа“, од мојата колекција. Фотографија од 2 август 2018 година.

Рековме дека тоа не е дрво за клими без мраз, но вистината е дека со минимална грижа може да живее добро на медитеранскиот брег. Во мојата област, минималната температура е -1,5 ° C и максималната е 38 ° C, и иако е точно дека расте бавно, еве го и таму. Секоја година станува сè поубаво.

Ако живеете во област со слична клима, Препорачувам да го садите во акадама, многу да го полевате во лето, а нешто помалку во есен-зима и да не заборавајте да го плаќате во текот на целата сезоната на растење.. На овој начин, тоа ќе земе лисја и ќе стане убаво. Се разбира, веројатно никогаш нема да можете да го засадите во земја, но за среќа во расадници наоѓаме огромни саксии со дијаметар до 1 метар за скоро иста длабочина.

Се разбира, саксија никогаш нема да биде иста со земјата, но ... кога сакате да направите ваков вид експеримент и се покаже добро, на крајот нема друга опција освен да го засадите во контејнери, бидејќи друга опција (дајте ја на ботанички градини), едноставно Понекогаш тие не се опција заради наклонетоста што ја добиваат; и очигледно, ниту тие нема да се исушат.

За што служи бука?

Декоративни

Тоа е дрво со голема убавина кое обезбедува добра сенка додека расте. Интересно е да се има како изолиран примерок да може да ужива во тоа подобро.

Храна

Кокошките се користат како храна за добиток.

Медицински

 • ЗаминуваТие се користат за лекување на настинка, бронхитис, грип, фарингитис и запирање на дијарејата.
 • Креозот: се добива од сува дестилација на гранките, што е адстрингентно, аналгетско, антитусивно, антипиретично и експекторантно.

Буката во зима нема лисја

Тоа е убаво дрво дури и во зима, не мислите? Можете ли да замислите да имате еден во вашата градина? Не е премногу тешка. Иако, да, му треба доволно простор за правилно да расте.

Буката е едно од оние дрвја што тие можат да ве натераат да се заубите само со нивно гледање еднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jenny dijo

  Прекрасно дрво, но каде можам да купам семе

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Jени.
   На страниците како Ebay ќе ги најдете семето што го барате.
   Поздрав

 2.   Алехандра dijo

  Здраво Моника, јас сум заинтересирана да знам за коренот на буковото дрво, бидејќи сум за inубен во ова дрво и би сакал да го засадам на мојот тротоар, она што не би сакал е дека неговите корени подоцна кршат сè како и другите видови .
  Со почит
  Алехандра

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Алехандра.
   Корените на бука се моќни и можат да распаднат почва и така натаму.
   Честитка.

 3.   Едуардо Бонели dijo

  Добро утро, среќен сум што ја примив оваа публикација од Јардонеријаон, многу е корисна. Toе ве прашам дали можете да ми кажете каде да купам бука и Acer Opalus. Однапред благодарам што редовно ми ја испраќав оваа висококвалитетна поддршка. Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Едуардо.
   Драго ни е што слушнавме дека блогот ви се допаѓа.
   Во врска со вашето прашање, препорачувам да ги барате тие дрвја во расадници преку Интернет или на eBay.
   Честитка.

 4.   Винсент dijo

  Здраво, имам семе од бука во чаша вода, би сакал да знам колку пати неделно треба да ги полеам, поздрав.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Винсент.

   Ви препорачувам да ги засадите во сандак, на пример со вермикулит и да ги чувате во фрижидер 3 месеци. На овој начин, тие ќе можат подобро да 'ртат. Тука објаснува како да се направи тоа чекор по чекор.

   Сега, ако зимите во вашата област се ладни, со мразови, можете да ги засадите во одделни саксии и да let дозволите на природата да го следи својот тек.

   Откако ќе ртат, подлогата мора да се чува влажна, но да не се поплавува.

   Честитки!

 5.   Синухе dijo

  Се за inубив во ова дрво штом го видов. Ви благодариме за информацијата што се погрижи за тоа. Имам сегашност. Тоа е на земја, изолирано и далеку од куќиште или подови. Внуците ќе седат во нејзината сенка.
  Синухе

  1.    Моника Санчез dijo

   Сигурно многу ќе уживате / уживате во тоа. Неверојатно е дрво