Каде ги ставате новогодишните растенија?

каде ги ставате новогодишните растенија

За време на Божиќ, домот обично го украсуваме со класични новогодишни украси од ова време. Ние не само што можеме да украсуваме со орнаменти, туку и со растенија. Има некои растенија кои се позастапени на овие датуми, но може да имате и други украсни растенија ако добро ги поставиме стратешки. Еден од сомнежите што го имаат многу луѓе е каде ги ставате новогодишните растенија.

Поради оваа причина, во оваа статија ќе ви покажеме каде да ставите новогодишни растенија и како можете да го извлечете максимумот од украсувањето на овие датуми во вашиот дом.

Растенијата како новогодишна декорација

каде ставате новогодишни растенија дома

Растенијата се одлични придружници за божиќните украси, особено ако имаат шарени цветови или лисја (невозможно е да не помислите на пунсетии) и додаваат празничен шмек на околината, но и природен. Меѓу типичните видови од овој период Не можете да го пропуштите гореспоменатиот цвет на боцки или традиционалното мало дрво, но посебно место имаат и розата или божиќниот кактус, пурпурната златна прачка, па дури и рододендронот. Овие идеи за украсување ќе ви помогнат да ги интегрирате во вашата околина и да најдете идеално место за одмор.

Речиси исто толку важно како и изборот на вистинските растенија е изборот на идеалниот сад. Во зависност од стилот на божиќното украсување што го сакате, можете да изберете златни или црвени саксии, две типични нијанси ќе му дадат допир на софистицираност. Стаклена кутија за бонбони за украсување на божиќната трпеза, торбичка со природна средина, плетена корпа, лименка и сл. Опциите се исто толку украсни колку и разновидни.

Еден начин да додадете празничен шмек на растенијата што веќе ги имате, па дури и на типичните видови на сезоната, е да ги замислите како мали новогодишни елки и да ги украсите, премостувајќи го јазот како што го прават, иако со помалку украси и цвета. Така можете да ставите прстен од светла на нив. Фикусите изгледаат ефектно и елегантно. Можете исто така да закачите мали топчиња и украси кои се во контраст со бојата на нивните лисја, да внесете златни гранки или да си играте со сенките и дизајнот на саксиите.

Каде ги ставате новогодишните растенија?

Божиќна декорација

Иако растенијата се одлични сојузници за „украсување“, важно е да го балансирате и да го усогласите расположливото броило остатокот од вашите новогодишни украси за да не бидат бездушни или премногу. Затоа, во зависност од големината и локацијата, масичката не е иста како просторот за живеење, можете да изберете да ставите само една што изгледа осамена, мора да биде многу посебна или доволно голема и лиснато, или да комбинирате неколку. Прозорците се полни со различни видови кактуси, вклучувајќи ги и божиќните кактуси.

Иако може да се постават во речиси секој агол, запомнете дека треба да се чуваат подалеку од директни извори на топлина, како што се радијатори или камини, бидејќи можеби нема да ја преживеат целата божиќна сезона. Во овие случаи, подобро е да се одлучите за сушено или дури и вештачко цвеќе. Откако ќе се преземе оваа мерка на претпазливост, куќата е ваша. Тие можат да се стават на трпезариска или масичка за кафе, конзола во ходникот, комода за спална соба или агол на кујнски пулт. Да навистина, секој има своја потреба од светлина, така што ќе мора да му дадете директно или индиректно природно светло.

Покрај мебелот, мора да го имате и просторот што ви го дава подот. Можете да закачите растенија на таванот за да не одземаат метри и да ги сместат новогодишните украси со лежерен воздух, или да ја искористите вертикалноста на тројните саксии за да можете да соберете неколку новогодишни растенија со иста грижа и да создадете еден вид Новогодишна елка.

Растенија во спалната и кујната

Ако сакате да го донесете Божиќ во секој агол од куќата, вклучувајќи ги и спалните соби, Растенијата се вашиот најдобар сојузник за поставување на сцената без да ве фати лудило од топки и украси. Секако, бидејќи не се работи за претворање во тропска џунгла во средината на декември, обидете се да го ограничите бројот на два или три (во зависност од големината) и да ги поставите стратешки. Можете да ги ставите на комода, на прозорец, на подот во подножјето на вашиот кревет... Покрај типичните сорти за ова време, запомнете дека растенијата како лаванда, сансевиерија или алое можат да го прочистат воздухот и ја намалува количината на формалдехид и бензен во околината и помага за подобар сон благодарение на неговата арома.

Кујната е срцето на куќата. Затоа важно е да се облечете за таа пригода и да му дадете убав божиќен дух, внесувајќи го во вообичаените саксии (билки, потоси, панделки или шпатули) нешто потипично за овој период од годината, на пример, пунсетија, чемпрес или божиќен кактус. Многу од нив ќе останат со вас неколку месеци, носејќи ја својата божиќна магија во средината на август.

Цветовите и растенијата се од суштинско значење при украсувањето на божиќната трпеза, додавајќи празничен и украсен шмек на сезоната. Изберете една или друга и специфична боја во зависност од ефектот и стилот што сакате да ги создадете. Напротив, ако преферирате потрадиционален стил, црвената е подобра, а за нешто пософистицирано, розовата е совршена. Важно е тие да се мали растенија со мала висина или централни парчиња кои не ги спречуваат гостите да се гледаат и да разговараат меѓу себе и да не заземаат премногу површина на масата, која обично е полна со јадења. , садови и стаклени садови.

Влезот во домот секогаш треба да го нуди најдоброто можно добредојде на жителите и гостите. Понекогаш не е потребна дополнителна декорација бидејќи родните црвени лози ве покануваат внатре да уживате во топло чоколадо покрај каминот и на свеќи. Ако ја немате таа среќа, во зависност од расположливиот простор, поставете ела, зеленика од саксии или божиќна роза и ставете венец над вратата со лампиони.

Какво растение се става над вратата на Божиќ?

имела

Растението кое за тоа време се поставува над вратата е имелата. Растението е симбол на Божиќ во многу земји, иако потеклото на една од најромантичните традиции во овој период од годината е обвиткано со разни легенди.

Разговорот за имела буди романса, особено на Божиќ. Вградувањето како дел од дизајнот на божиќниот венец на вашата влезна врата ќе даде прилично јасна изјава за намерата, но има повеќе. Придружени со топчиња како дел од декорацијата на дрвото, заедно со неколку шишарки и зеленика заедно со неколку свеќи.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа каде се поставени новогодишните растенија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.