Како да ги изберам растенијата за мојот балкон

Балкон

Балконите се места каде што можете да имате рај за зеленчук. Прашање е само на малку имагинација, малку боја и… растенија! Но, не премногу. Сите крајности се лоши и во овој случај, покрај тоа, тие можат да спречат овој агол од вашиот дом да изгледа хармонично и избалансирано.

Ова, ако се прашувате како да изберам растенија за мојот балкон, дојдовте на вистинското место. Забележете ги овие совети за да имате чудесен.

Бонсаи

Бонсаите се спектакуларни во кој било агол

Клима и изложеност

Една од работите што треба да се има предвид при изборот на растенија за балкон се временски услови и часови светлина што ги добивате секој ден, бидејќи во зависност од ова можете да ставите некои видови или други. На пример, ако живеете во умерена клима со мразови, најпрепорачаните растенија за вас се здравец, бонсаи од иглолистен или јавор, или растенија за качување како што е бугенвила; во спротивно, односно ако живеете во прилично блага клима, можете да ставите на пример јасмин, папрати (заштитени од сонце) и / или сите видови кактуси и сочни растенија.

Поставување на растенија

Откако ќе ги имате сите растенија што ќе го украсуваат вашиот балкон, важно е да знаете како да ги поставите. Бидејќи не сакам да се комплицирам и или да ги комплицирам другите, јас едноставно оние што се повисоки мора да ги оставиш зад нив… Откако ќе ги пресадите. Да, навистина: кога купуваме растение, без оглед на видот, многу се препорачува да се смени садотосвен ако е есен или зима. Така, можете да добиете идеја за просторот што тие навистина го зафаќаат и подобро да ги дистрибуирате. Можете да ја искористите сенката на најголемите да ги ставите под оние на кои им треба заштита од сончева светлина.

Гераниуми

Гераниумите се едно од цвеќињата кои најмногу украсуваат балкони: комбинирајте ги како што сакате и уживајте во нивните бои!

А ти, како го украсуваш твојот балкон?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.