Како да декорирате со висечки воздушен каранфил за да изгледа убаво

Како да декорирате со висечки воздушен каранфилче

Доколку сакате растенија, можно е во некоја прилика да сте налетале на воздушни каранфили. Тие се познати и како таландсии или воздушни растенија, а има илјадници различни видови. Ако имате, ќе знаете дека најдобро е да ги закачите за украсување. Но, како да го обесите каранфилот во воздух за да изгледа убаво?

Тогаш Ќе ви дадеме неколку идеи кои можете да ги направите во вашиот дом или кои нема да ве чинат премногу пари да уживате во каранфилче од воздух (или неколку). Да почнеме?

Зошто каранфилот треба да се закачи во воздух?

воздушен каранфил кој излегува од багажникот

Како што ви кажавме претходно, воздушниот каранфил е познат и како тиландзија и се карактеризира со тоа што не им треба саксија за да живеат, но едвај развиваат корени и можат добро да се одржуваат само живејќи на воздух и влажност во околината. Сепак, постои фундаментален елемент што треба правилно да го развијат: светлината.

Не велиме дека им треба директно сонце, туку им треба осветлување за да можат да се хранат од него. А проблемот е што, кога го имаш во контејнер, може да се случи да добие светлина само од еден дел, но ако не се посветиш на менување или вртење, секогаш ќе биде така.

Зошто најдобра опција е да ги закачите бидејќи на овој начин светлината би допрела до сите агли (Дури и кога го обесувате на една област, секогаш можете да го промените за да му дадете светлина на целото растение).

Но, како да го обесиме за украсување? Ако се земе предвид дека немаат корени, немаат стебло и се само лисја, може да биде тешко да се направи. Затоа, предлагаме неколку опции.

со жица

Замислете дека имате тиландзија која е мала испакнатост од која растат многу долги лисја. Совршено можете да го ставите на едно место, лежејќи или стоејќи, но кога виси, можно е, што и да правите, да падне.

Освен ако не користите жица. Целта е растението да биде добро земено и она што го прават многу експерти за воздушни каранфили е опкружување на целото растение со жица на тој начин да биде добро прицврстен и во исто време да имаме потпора каде да ја обесиме. Всушност, во долниот дел на растението се прави еден вид „кревет“, подлога за таложење на растението внатре и потоа, со истата жица, се витка (не е премногу мала заедно) за да се смести растението, барем доволно за да му даде конзистентност.

Точно е тоа ова може да одземе дел од убавината на растението, поради оваа причина се препорачува да се користи жица со боја слична на онаа на растението. Стандардно, тоа е зелено. На овој начин на некој начин ќе се споите со зеленилото на растението.

Со волна

Друга опција која треба да ја обесите каранфилот во воздух е со волна. Можно е да го имате дома, или пак да го купите затоа што не е премногу скапо. Се разбира, препорачуваме да биде малку густа и со боја слична на онаа на тиландзијата.

Начинот на работа со волната може да биде ист како што го видовме со жицата, но и, и во зависност од таландзијата, со неа би можеле да покриете дел од растението (на пример, во случајот што ви го дадовме претходно, завиткувајќи дел од тоа пакување) што изгледа дека има еден вид „волнена лонец“ и врзувајќи неколку ленти од истата волна на овој дел, можете безбедно да го закачите за да одите до отпад.

Всушност, тоа е сосема оригинално, и ретко се прави така, но резултатот е доста љубопитен и некако го заштитувате растението додека дозволувате светлината да помине низ волнените влакна.

Се разбира, само за некои затоа што не можат сите да бидат такви.

гранка украсена со тиландсии

користејќи чаши за јајца

Tillandsias имаат способност да се прилагодат каде и да ги ставите. А вистината е тоа не им требаат специфични сврзувачки елементи за нив. Значи она што ни паѓа на памет (и што сме го примениле) е да купиме чаши за јајца. Да, оние што се направени од жица и кои оставаат простор меѓу линиите.

Закачувањето каранфилче од воздух со оваа техника не е тешко. За почеток, земете ја чашката со јајца и со жица, волна, конец или што и да мислите, направете еден вид лулашка. каде што чашката за јајца е седиштето, а остатокот јажињата што ќе ги врзете на гранка или каде сакате.

Сега, поставете ја тиландзијата. Ако видите дека се движи или нема многу конзистентност, може да се обидете да ставите повеќе жица (да направите еден вид кафез) на таков начин што, дури и да се движи, ќе остане на тоа место.

Ова ви овозможува малку да си поиграте со бојата. затоа што можеше ставете ги јажињата или жиците со бојата на цветовите на таа тиландсија на таков начин што кога ќе процвета, сè ќе се спои и навистина ќе изгледа суспендирано во воздухот.

Користење на стаклени садови

Ако имате стаклени контејнери, тие ќе бидат идеални за помали таландсии или за оние кои потешко се врзуваат.

На пример, тие типови мов или грмушка.

Како би се направило тоа? Прво мора добро да го исчистите стаклениот сад. Проверете дали сте ги отстраниле етикетите доколку сте ги носеле така што светлината ќе влезе во целата област. Сега, можете да користите малку силикон однадвор и да залепите јаже за да го врзете садот или, ако има рачка, направете го тоа полесно таму.

Не плашете се дека останува на едната страна, всушност подобро е и изгледа поубаво отколку ако го ставите чамецот право со отворот свртен нагоре.

Единственото нешто што би останало е да го ставите воздушниот каранфил внатре и да го закачите.

Бидејќи се наоѓа во кристал, светлината ќе се рефлектира и тоа ќе предизвика да ги прими сите точки.

на стара гранка

стебло со две тиландсии

Ако имате стара гранка, стебло или нешто слично, со оглед на тоа дека овие растенија се епифити, можете да ги поставите и да ги заврзете со жица за да изгледаат како да се родени од таа гранка или стебло.

Секако, имајте на ум дека ќе тежи многу повеќе со тој предмет, па можеби ќе треба да го закачите со силно јаже или дебела жица, волната сигурно би се скршила.

Како што можете да видите, постојат многу начини за украсување со воздушни каранфили. Од вас ќе зависи како сакате да го ставите. Но, сигурен сум дека ќе биде одлично. Можете ли да смислите повеќе идеи за да ги направите да изгледаат убаво?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.