Како да сее боранија

боранија

Боранијата е позната и како грав и припаѓа на семејството на мешунките. Тие содржат голема количина на протеини, минерали и растителни влакна. Тие се познати низ целиот свет и се карактеризираат со тоа што имаат качувачки дел. Постојат многу сорти познати како грав со ниска грмушка или џуџест грав, кои имаат умерен раст и ги прават совршени за да можат да растат на мали простори, како на пример во домашни градини. Да може да учи како да сее боранија Прво мора да ги знаеме барањата и чекорите што треба да ги следиме.

Затоа, во оваа статија ќе се посветиме да ви кажеме како да садите боранија и што е потребно за да се одржуваат.

Барања за боранија

како да одгледувате боранија

Ајде да видиме кои се главните барања што им се потребни на боранија за одгледување:

 • Време: Гравот нема да порасне ако температурата е под 10ºC или ако фотопериодот (количината на светлина што ја прима во еден ден) е намален. Најдобро им е во топла и умерена клима. Ако ги засадиме во ветровити области, ќе ги заштитиме бидејќи тие се кревки растенија и не ги поддржуваат директните ефекти на силните ветрови.
 • Подлога: Не им оди добро на ладни и влажни почви, но не им оди ни ако се многу суви. Сакаат лабава почва, добро ископана, свежа и богата со хумус, но без трага од свежа органска материја. При изборот на парцелите сакаме тие да бидат изложени на сонце за да се загрее земјата.
 • Хранливи материи: Гравот не бара ѓубрење бидејќи, како и другите гравчиња, тие се способни да го фиксираат азот во атмосферата благодарение на бактериите кои нитрифицираат во корените. Ако почвата е многу лоша, може да биде интересно да се измеша многу распаднат органски компост (прекривка) со почвата еден месец пред садењето.
 • Наводнување: На боранија му е потребна почва што не се суши, бидејќи не може да толерира недостаток на вода. Најдобро е да не се наводнува премногу при првото цутење, бидејќи тоа може да предизвика паѓање на цвеќето. Тие се многу подложни на недостаток на влага, но вишокот на вода може да доведе до губење на жетвата. Оптималната релативна влажност за првата фаза на одгледување е 60%, проследена со 65% до 75%. При наводнување најважно е да се избегне стагнантна вода. Значи, идеалот е наводнување капка по капка.

Како да сее боранија

чекори за да научите како да одгледувате боранија

Откако ќе дознаеме кои се главните барања што треба да ги земеме предвид, ќе научиме како да садиме боранија. Гравот е ист како и другите мешунки и се препорачува директно да се сее бидејќи не ја поддржува добро пресадувањето. Сеидбата се врши кога температурата на почвата е над 8-10 ° C, така што во ладна клима ќе чекаме до почетокот на мај да сее, додека во умерените региони ќе може да сее во март.

 • Грав со ниска гранка: Најчесто се сеат во редови или редови од 40-50 см, се ставаат 4 до 5 семиња и се закопуваат во непрекинати дупчиња оддалечени 30 до 40 см околу 2 или 3 см.
 • Наведете грав: Ним им треба простор од 60 до 75 cm помеѓу линиите или браздите за да го промовираат нивниот раст и да одржуваат соодветна вентилација. Што се однесува до бројот на семиња и нивната дистрибуција, тој се совпаѓа со грмушкиот грав.

Боранија се кревки растенија, па затоа органската прекривка треба да се користи за контрола на плевелот и одржување на влажна и проветрена почва. Како што дискутиравме претходно, на грмушките не им требаат колци, туку на црните гравчиња затоа што растат така што се завиткуваат во крути елементи. За ова ќе поставиме неколку прачки или колци од околу 2 или 2,5 m така што тие се на врвот. Најчеста структура за поставување на колците е пирамида, за ова ќе поврземе два реда трски, ќе ги наведнеме и ќе ги врземе во центарот.

Една од важните работи што треба да научите како да се засади боранија е асоцијацијата што може да се направи помеѓу другите култури. Ајде да видиме кои се главните асоцијации:

Најпозната комбинација е таканареченото предколумбиско здружение, каде се додаваат пченка, грав и тиква. Пченката е чувар на тиквата и го поправа азот. Тиквата го зазема просторот помеѓу растенијата пченка. Покрај тоа, тие совршено се комбинираат со растенија од морков, зелка, краставица, јагода, магдонос, компир и домати. Но, тие не се погодни за лук, кромид, анасон или праз.

Што се однесува до плодоредот, тие не се многу напорни за растенијата, па и покрај тоа, за да се избегнат болести или паразити, подобро е да се остави разлика од две или три години пред да расте во истиот простор.

Чини и болести

Една од работите што треба да ги имате на ум кога учите како да одгледувате боранија се можните штетници и болести кои можат да влијаат на земјоделските култури. Ајде да видиме кои се главните:

 • Зелена и црна вошка: Ако растението е нападнато на време, доволно е да се искорени. Ако проблемот е широко распространет, се препорачува да се користи калиум сапун со масло од ним.
 • Пајак и други грини: Напаѓаат ако недостига наводнување, затоа ја одржуваме влагата на почвата, се препорачува дури и прекривка. За нормални епидемии нанесуваме калиум сапун и масло од ним, а екстрактот од лук ни помага да го спречиме тоа.
 • Антракоза: ова е болест која развива темни дамки на листовите и мешунките ако времето е многу влажно. Затоа, ако времето е многу влажно, ќе се обидеме да не допираме или да жнееме. Можеме да прскаме конска опашка ако ги одгледуваме во влажни области. Ако нападот е генерализиран, ќе избереме да ги искорнеме и запалиме погодените растенија.
 • Прашкаст мувла: Ова е габа која обично се јавува кога влажноста и топлината се високи. За да го избегнеме ова, ќе користиме конска опашка и ќе се обидеме да обезбедиме фабриката да има добра вентилација. Ако болеста е почеста, ќе користиме Bacillus thuringiensis за дезинсекција.

Бербата на гравот

Грав

По сеидбата се потребни околу два до три месеци за да се соберат, ако она што ќе го добиеме е сув грав, ќе чекаме четири месеци да биде зрел и сув.

Препорачливо е да се собираат мешунките додека се формираат, не ги оставајте во грмушките долго време бидејќи тие ќе станат жици и брзо ќе се формираат зрно. Растенијата се кревки, па затоа се трудиме да не ги оштетиме младите ластари, мешунките и цветовите за време на бербата. За да се одржи доброто производство, се препорачува обилно наводнување по бербата.

За жетвата на сув грав, можеме да избереме една од грмушките што ги гледаме зрелите гравчиња, или оставете ги сите мешунки да созреат и да ги соберете растенијата, нека се исушат на сонце една недела, а потоа протресете ги грмушките да се исушат. Мешунките се дробат и семките се слободни.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како да садите боранија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.