Како да сее семе од стрелеција?

Семето на Стрелиција се сее во пролет

Слика - Фликер / тетер

Strelitzia или Рајската птица е една од растенијата со кои може да имате убаво украсена градина или двор. Неговото одгледување и одржување е многу едноставно, толку многу што треба да биде само во област изложена на директно сонце и една или две неделни наводнувања за да расте и да се развива без проблеми.

Можеби поради оваа причина, многу луѓе се прашуваат како да сеат семе од стрелеција. Ако сте еден од нив, откријте како можете да добиете неколку копии по многу ниска цена.

Како се сеат?

Strelitzia е растение кое се сее на топло време

Strelitzia се прекрасни растенија, кои даваат светли цветови. Иако нивниот раст е многу бавен, интересно е да се види како тие ртат и растат. Значи, ако имате можност, не двоумете се да посеете семе од овие растенија. Овде ги објаснуваме сите чекори што треба да ги следите:

Земете ги семињата

За да добиете неколку мали растенија од стрелеција, идеално е да ги набавите свежите семиња, директно од растението, во лето или рана есен. Но, ова е честопати многу тешко, така Нема да имаме друг избор освен да го купиме пликот со семе на пролет, кој се продава во градинарски продавници, расадници, па дури и на веб-локации каде што продаваат само растенија и/или семиња се додека продавачот и/или бизнисот добиле позитивни мислења од други купувачи.

Не препорачувам да ги купувате на сувенири или слични места, бидејќи овие места се несигурни за нивно купување.

Проверете дали се остварливи или не

Еднаш дома, Ние ги ставаме семето во чаша вода два дена, менување на скапоцената течност и чистење на садот секој ден со цел да се избегне размножување на бактерии. Така ќе знаеме кои ќе ни служат, а кои не. Првите ќе бидат оние што тонат, додека оние што остануваат да лебдат најверојатно не се остварливи. Како и да е, ако не сакате да ги фрлите, можете да ги засадите во посебно семиња. Иако не е нормално, понекогаш никнува некои од оние за кои на почетокот мислевме дека не се корисни.

Подгответе го семето

После тоа време, ќе дојде време да се подготви семето. Како такво, можеме да користиме скоро што било: саксии, садови за садници како на пр esta, садови за млеко, чаши за јогурт... Единствено што треба да се знае е дека мора да има барем една дупка за одводнување; Ако го немате, ќе го направиме со назабен нож или со ножици; и ако се одлучиме за сад за храна, тој мора да биде чист пред да го сее семето.

Сее семе

Послужавник со подлога, идеален за сеење семе

После го пополнуваме семенското корито со универзален културен супстрат (се продава овде), прекријте го или компостирајте и наводнете го темелно, така што целата земја е добро навлажнета. Сега треба да ги посееш, но во зависност од семето ќе треба да ставиме максимален број семиња. На пример:

 • Садници за садници: 1 или 2 во секој штекер.
 • Чаши за јогурт, садови за млеко: 1 или 2.
 • Саксија за цвеќе:
  • Од 5,5 до 6,5 cm во дијаметар: 1 или 2.
  • Од 8,5 до 13 cm во дијаметар: 2 или 3.
  • Од 14 до 20 см: од 2 до 4.

Y во сите случаи тие мора да бидат одвоени, колку што е можно повеќе. Ова е многу важно, бидејќи ако тие се блиску еден до друг и сите ртат, тогаш ќе биде потешко да се разделат и двата садници да продолжат да растат.

Од друга страна, и бидејќи не можат да 'ртат ако се директно изложени на сонце, Ќе ги покриеме со слој од 1 сантиметар или помалку подлога.

Со цел да се спречи појавата на печурки, повторно ќе додадеме бакар или сулфур и вода. На овој начин, семето ќе биде во најдоброто расад, бидејќи не само што ќе има вода, туку нема да се грижи ниту за ништо.

Така што сè продолжува да оди добро, потребно е да се постави семето на многу светло место надвор и да не се исуши почвата. Така, тие ќе 'ртат по максимум два месеци.

Кога се сее семето Strelitzia?

Ова се растенија од тропско и суптропско потекло, поради оваа причина, потребна им е топлина за да 'ртат. А) Да, идеално време е пролет или дури и почетокот на летото. Температурите мора да бидат високи, минимум 20ºC и максимални 30ºC. На овој начин, доколку се остварливи, за кратко време ќе никнат.

Потоа, откако ќе ртат, ќе имаат можност да продолжат да растат во текот на остатокот од летото и додека не се врати студот. Кога тоа ќе се случи, ако има мразови, ќе ги заштитиме внатре во куќата, но ако нема мразови или се многу слаби (до -1 или -2ºC) и точни, можеме да ги оставиме надвор во област заштитена од ветер.

Какви видови на Strelitzia може да се одгледуваат?

La Strelitzia reginae Тоа е најчестата сорта, но има и други видови кои исто така прават фантастични градинарски или терасни растенија. Проверете:

Стрелеција алба (порано Strelitzia augusta)

Strelitzia alba е многу голема

La Стрелеција албаили Strelitzia augusta, е растение што достигнува 10 метри во висина. Листовите се долги 2 метри, а неговите цветови се бели. Лесно може да се помеша со S. nicolai, особено кога е млад, но се разликува од него по тоа што е многу повисок. Издржува мразови до -2ºC.

Strelitzia juncea

Цветот на Strelitzia juncea е портокалов

Слика - Фликр / Вахе Мартиросијан

La Strelitzia juncea е растение кое има листови во облик на игла, и е висок 1,20 метри најмногу. Нејзините цветови се слични на оние на S. reginae, но можеби со потемна портокалова боја. Несомнено, тој е најљубопитниот вид од сите оние од родот, но и оној кој најмалку се спротивставува на студот: само до -1ºC и само ако е за кратко време.

Стрелиција Николај

Strelitzia nicolai има бели цветови

Слика - Фликр / енкодемен број

La Стрелиција Николај е растение кое може да биде висок 4-5 метри, и развива главно стебло и крупни зелени листови со долга петилка со иста боја. Нејзините цвеќиња потсетуваат на егзотични птици, а тие се сино-бели. Од рана возраст произведува неколку цицачи. Се разбира, потребни се години за да процвета.

Имам еден од 2015 година и во моментот на пишување на оваа статија сè уште не процвета ниту еднаш, не го разви своето лажно стебло иако веќе е високо над 2 метри. Но, живее многу добро во тропските и суптропските градини, издржувајќи повремени мразови до -2ºC без да претрпи никаква штета.

Strelitzia reginae

Strelitzia reginae е тревно растение

Најчест е. На Strelitzia reginae достигнува висина од 1 метар, и развива ланцетни темнозелени листови. Цветовите им се портокалови и никнуваат на пролет, а и ако времето е доволно топло, тоа можат да го направат и во зима. Издржува до -2ºC.

Уживајте во вашите мали растенија!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.