Како лесно и брзо да 'ртат семето?

Поглед на семе од мандарина

Семето е, ако можам да го кажам така, Големото дело (на тој начин, со првата буква со големи букви) на природата. По милиони години еволуција, целата генетска информација на растението е компресирана во нешто толку мало што може да тежи од неколку грама до неколку килограми. Да се ​​биде во можност да ги држите е задоволство, а уште повеќе ако ги посеете и тие 'ртат. Но, тоа е проблемот: Како да добиете нова генерација да ја види сончевата светлина?

Има многу видови, а познати се и неколку методи на 'ртење, за да не се сомневаме -или да се обидеме да не се случи тоа- ќе објасниме како да се 'ртат семето.

Што е семе?

Делови од семе од авокадо

Делови од семе од авокадо.

Семе, исто така познато како семе или грутка, Тоа е дел од растението од кое ќе се појави примерок со карактеристики на двајцата родители. Се произведува кога созрева јајниците, што е присутно и кај двете гимнастици (растенија кои освен што немаат многу привлечни цвеќиња, произведуваат голи семиња, односно без заштита на школка или кожа) и ангиосперми (Растенија со впечатливи цвеќиња кои произведуваат овошје со лушпи или кожа кои служат како заштита за семето).

Внатре има ембрион и складиран извор на храна, што ќе ви биде од витално значење за да можете да 'ртат и да растат. Речената храна доаѓа од матичното растение и е богата со масло или скроб и протеини.

Која е вашата функција?

Функцијата на семе е да пропагирајте го вашиот вид и со тоа осигурете го неговиот опстанок. Но, тоа има сериозен проблем: за разлика од животните, растенијата не можат да се преместуваат од едно на друго место, туку наместо тоа, зависат од временските услови и нивните опрашувачи за да го најдат најдоброто место за да им се отвори патот на новата генерација.

Како да натерате да 'ртат?

Бидејќи има толку многу растенија и толку многу видови семе, постојат и различни методи на ртење. Значи, да видиме како да ги натераме да 'ртат во зависност од нивните главни карактеристики:

Директно сеење

Растенијата на домати може да се сеат директно во семето на семето или во земјата.

Директно сеење Тоа е чин на сеење семе директно во расад или на последно место. Обично се прави на пролет, или ако живееме во област со блага клима кон крајот на зимата.

Овие семиња се обично мали и имаат многу мала тежина (не повеќе од неколку грама), како што се оние на градинарски растенија (вклучувајќи овошни дрвја), како јакаранда или мандарина и цвеќиња. Начинот да се продолжи е како што следува:

Сеење во расад

 1. Првото нешто што треба да се направи е да се подготви семето на семе. Како такво, можете да користите саксии, контејнери за млеко, чаши со јогурт, садови за расад ... Без оглед на тоа што го користиме, мора да има дупки за дренажа на вода.
 2. Потоа го исполнуваме со тенџере.
 3. Следно, ние ги шириме семето на површината.
 4. Потоа ги покриваме со тенок слој на подлогата.
 5. Конечно, ние наводнуваме.

Сеење во земја

 1. Првото нешто е да се разграничи областа каде што ќе сееме, на пример со колци или железни прачки.
 2. Потоа ги отстрануваме тревата и камењата.
 3. Следно, копаме плитки ровови (помалку од 5 см), така што тие се паралелни, а ние напоиме.
 4. На крајот, ги ставаме семето во рововите и ги покриваме со тенок слој почва.

Термички шок

Семето на багремот 'ртат подобро откако е подложен на топлотен шок

Семиња од Багрем фарнезијана.

Термички шок тоа е предгерминативен третман кој се прави со цел да се скрши обвивката што го штити семето. Тоа е начин на имитирање на ненадејните промени во температурата што постојат во живеалиштата на растенијата што ги произведуваат овие семиња, кои се многу тврди. Тоа е идеален метод на ртење за Багремот, Албизија, Гледиција, Делоникс, и слично.

Чекорите што треба да се следат се оние:

 1. Ние вриеме малку вода и истурете ја во чаша.
 2. Ставаме чаша веднаш до неа со вода на собна температура.
 3. Воведуваме, со помош на цедилка, семето во чашата со врела вода 1 секунда.
 4. Потоа, ги ставаме во чаша со вода на собна температура 24 часа.

После тоа време, ќе ги посееме во семе како што е објаснето погоре.

Скарификација

Скарификација Тоа е метод кој се состои од малку изшкуркање на семето за да може побрзо да 'ртат. Можеме да го користиме на оние растенија кои исто така произведуваат семиња од дрвја кои се тврди, како оние на Делоникс.

Продолжете на следниов начин:

 1. Со шкурка, семето се лузни малку додека не видиме дека ја менува бојата.
 2. Потоа, го ставаме во чаша со вода на собна температура 24 часа.
 3. Конечно, ние го посееме во расад.

Стратификација

Постојат два вида:

Ладно

Семките од јавор треба да бидат ладни за да ртат.

Семиња од јавор.

Тоа е методот со кој на семето им е дозволено да ја поминат целата студ што им е потребна за да можат да 'ртат. Каде? Во фрижидер на 4-5 степени Целзиусови 2-3 месеци.

Ова е она што треба да го сториме ако сакаме да никнеме листопадни и иглолисни дрвја од умерена клима (јавори, бука, дабови, елки и др.) и ако живееме во област со благи температури во зима:

 1. Првото нешто е да се наполни јасен пластичен сандак со вермикулит.
 2. Потоа, добро го навлажнуваме обидувајќи се да не остане вода.
 3. Следно, ги ставаме семето и посипете бакар или сулфур за да спречиме габа.
 4. Потоа ги покриваме со повеќе вермикулит и го затвораме сандакот.
 5. На крај, го ставаме во фрижидер.

Еднаш неделно треба да запомниме да го отвораме за да се обнови воздухот и да провериме дали не ја изгубил влагата. Во случај тоа да се случи, би било доволно малку да се попрска подлогата.

По 2 или 3 месеци, време е да се посее семето во А. жариште.

Ешко

На семето од баобаб им треба топлина пред да 'ртат

Семиња од Адансонија дигитата (баобаб)

Тоа е метод со кој ќе добиете семето да помине многу топлина, неопходна за да може да 'ртат. Не се користи нашироко, бидејќи има навистина многу малку растенија на кои им е потребен овој третман, но ... има и такви. На пример, Адансонија (Баобаб) се дрвја кои го ценат тоа, бидејќи во нивното природно живеалиште тие остануваат во дигестивниот тракт на слоновите за краток временски период.

Како е направено? Многу лесно:

 1. Првото нешто е да се наполни шише со термос со многу, многу топла вода (без вриење).
 2. После тоа, ние ги воведуваме семето внатре.
 3. Конечно, ги оставаме таму 24 часа.

После тоа време, ќе ги засадиме во расад.

И со ова завршуваме. Се надевам дека ви беше корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ФРАНЦИСКО ГАБРИЕЛ РИУС dijo

  Многу интересно.

  1.    Моника Санчез dijo

   Ви благодарам многу, Франциско.