Како да се грижите за јаворите

Јапонски јавор

Acer palmatum 

Јаворите се листопадни дрвја или грмушки кои имаат особеност да станат уште поубави отколку што се веќе за време на есента. Нејзините палмати лисја стануваат црвеникави, портокалови или жолтеникави бои во зависност од видот, што ги прави една од најинтересните растенија што може да ги имаат во градините.

Ако не сте биле во можност да избегнете да добиете некои копии, тогаш ќе ви објаснам како да се грижиме за јаворите.

Содржина на статијата

Што им е потребно на јаворите?

Acer CAMPESTRE

Сакам јавори. Па, навистина ми се допаѓаат сите дрвја, но јаворите многу повеќе ми се допаѓаат. Тие се многу украсни растенија, со лисјата од палмати. Дури и нејзините стебла и гранки се убави, дури и во зима. Но, грижата за нив не е многу едноставна задача. За да не се појават неочекувани проблеми, тие треба да бидат во област со умерена клима, со благи лета и студени есенски зими. И тоа не е да се спомене почвата, која мора да биде неутрална или малку кисела.

Доколку ги немате овие услови, ќе мора да ги чувате во тенџере и редовно да ги кастрирате наесен за да можат да продолжат со животот. Значи, да видиме како да се грижиме за тоа.

Како се грижат за нив?

Acer saccharum

Acer saccharum

 • Локација: тие се дрвја што мора да бидат поставени надвор, во полу-сенка (тие мора да имаат повеќе светлина отколку сенка).
 • Почва или подлога: мора да има добра дренажа и ниска pH вредност (помеѓу 4 и 6).
 • Риего: чести во текот на летото, малку оскудни во остатокот од годината. Генерално ќе се напои на секои 2-3 дена во текот на потоплите месеци, и на секои 5-6 дена во остатокот од годината со вода без вар. Ако се двоумите, проверете ја влажноста на почвата со вметнување тенок дрвен стап и проверете колку се прилепил на неа. Ако излезе чист, ќе продолжиме со вода.
 • Претплатник: во пролет и лето се препорачува да се оплоди со органски ѓубрива, течни ако се во саксии или во прав ако се засадени во градината.
 • Време на садење или пресадување: во пролет.
 • Сечење: во есен.
 • Рустикалност: издржете ги температурите под нулата без проблем. Повеќето видови се спротивставуваат на мразови до -10ºС.

Уживајте во вашите јавори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.