Како да се грижиме за вертикална градина

Plaид на растенијата

Вертикалните градини целосно го трансформираа градинарството на внатрешните простори, бидејќи прицврстени на wallsидовите заземаат многу простор. Покрај тоа, можете да го имате и во вашиот дом, и надвор.

Откријте како да се грижи за вертикална градина, давајќи свеж шмек на вашиот дом.

Вертикална градина со пластични шишиња

За да имате вертикална градина во совршена состојба, пред да го сторите тоа, од суштинско значење е да изберете структура што не е корозивна и да издржи на влијанието на сончевата светлина без 'рѓосање. Најчесто се користат метални конструкции, но можете да користите и дрвени конструкции, па дури и нешто многу поевтино: конзерви за боја или пластични шишиња, што ќе се закачи на различна висина како што можете да видите на сликата.

Откако ја избравме структурата, мора да ја избереме локацијата. Како и обично, треба да се стави во многу светла област, но ако ставиме растенија за кои е потребна сенка или делумна нијанса како гербери, колеус или аспидистра, ќе го заштитиме од зраците на kingвездениот крал за да избегнеме оштетување.

вертикална градина

Кога ги засадуваме вашите растенија во вертикалната градина, ние ќе користиме подлога што нема тенденција да се компактира, но истовремено може да се чува влажна за потребното време за да може корените да ја апсорбираат скапоцената вода. А) Да, ќе измешаме 70% црн тресет со 30% перлит. Друга опција е да се користи црн тресет сам, но додавање на прв слој на вулканска глина во садот за садење.

Што се однесува до наводнување, фреквенцијата на ова ќе зависи од избраните растенија. Трик за да знаете кога да им дадете на вашите убави растенија да пијат повторно е овој: вметнете тенок дрвен стап внатре, а потоа отстранете го. Ако излезе со многу прицврстена подлога, тоа е затоа што засега не му треба ново наводнување; во спротивно, ќе напоиме со садот за наводнување.

Иако овие видови градини се неконвенционални, не плашете се да имате. Само помислете дека тие се како нормални жардиниери и ќе видите дека полесно ќе се грижат. 😉


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Камен dijo

  Колку е роман градината? Во шишињата какви растенија ставам Металки не затоа што се алпинисти

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Кармен.
   Можете да ставите мали цветни растенија, како што се: каранфили, петунии, гербери. Исто така, луковични растенија, како што се лилјани, лилјани или зумбули.
   Друга опција се сочни растенија или мали кактуси, како што се: Лапидарија, Фенестрарија, Мамилјарија, Литопс.
   Ако преферирате, можете да одберете да насадите мента, нане, магдонос или зелена салата.
   Поздрав и убав викенд! 🙂