Како да се засади коска од мушмула

како да се засади коска од мушмула

Локатот е овошно дрво кое потекнува од Кина, од каде што се проширило во Јапонија, а подоцна и во поголемиот дел од светот. Тоа е дрво високо до 10 метри и е популарно по својата отпорност и вкусните плодови. Во моментов е натурализиран вид во земји како Индија, Аргентина и Пакистан, како и на Канарските острови и медитеранскиот басен. Многу луѓе кои се љубители на градинарството се прашуваат како да се подигне семе од локва така што едно дрво расте од почеток.

Поради оваа причина, во оваа статија ќе ви кажеме кои чекори треба да ги следите за да научите како да засадите семе од локва и да направите дрво да расте.

Кога треба да се садат мушмули?

како да се засади коска од мушмула во саксија

Климата што преовладува во регионот го одредува најдоброто време за засадување на ова дрво и неговите вкусни плодови. Ако живеете во област со тропска или умерена клима преку целата година, можете да одгледувате мушмули во секое време без грижа. Во оваа смисла, тоа е непобарувачко овошно дрво и се додека новороденото расад не е изложено на многу ниски температури или силна сончева светлина, нема да има проблеми во кое време од годината.

Од друга страна, ако живеете во клима со четири различни сезони, важно е да го засадите семето откако ќе помине најлошото студено, а истовремено да му дадете доволно време да расте и да стекне енергија и сила пред да се соочите со суровите зими. Поради оваа причина, најдобро е да се сее јамата од мушмули на крајот на зимата, дозволувајќи им на новоизникнатите растенија да уживаат во пролетното време, што е побенигно во оваа смисла. Мушмулата можете да ја засадите и подоцна, но обидете се да ја засадите на темно место бидејќи може да дехидрираат или изгорат.

Како да се засади коска од мушмула

ртење на локвата

Додека мушмулите често се накалемени за да се забрза времето на поставување на плодовите, тие исто така може да се одгледуваат од семе без проблем. Но, ова дрво не е добро за сечи, а тешко е да се одгледуваат гранки или гранчиња засадени директно во земјата. Следете ги овие чекори за да одгледувате локвати од дупка:

За да научите како да засадите коска од мушмула, тоа може да се направи директно во земјата, но секогаш се препорачува да се 'ртат посебно пред пресадување. Измијте ги коските и проверете дали нема остаток од пулпа. Потоа завиткајте ги во влажна кујнска хартија и ставете ги во сад, како на пример чаша, која треба да се покрие со проѕирна фолија за да се спречи губење на влагата. За денови или недели, семето ќе никне. Ако кујнската хартија се исуши, задолжително повторно навлажнете ја. Откако ластарите или садниците ќе развијат лисја, тие можат да бидат засадени во земја.

Како да се засади коска од мушмула чекор по чекор

одгледани мушмули

Следно, ќе видиме кои чекори треба да се следат и по кој редослед, така што процесот на ртење работи правилно.

 • Го земаме тенџерето (или садот) и го миеме со сапун во случај да има габични спори или други микроорганизми кои можат да ги заразат семките.
 • Откако ќе се измие, а исто така и капакот, го затвораме да не дува. Ако не, можете да употребите парче алуминиумска фолија и да го свиткате неколку пати за добро да се запечати содржината.
 • Ја вадиме коската од мушмулата и ја миеме со вода додека не биде многу чиста. Знаеме дека е чист кога не се гледаат остатоци од пулпа и дека повеќе не е лизгав на допир.
 • Земаме одредена количина впивачка хартија за да го покриеме дното на садот со неколку слоеви (најмалку 3) и го ставаме на тоа место.
 • Малку по малку ја истураме водата врз хартијата поставена на дното на таперот додека не видиме дека е целосно влажна но без да се формира.
 • Ставете ја коската од мушмула на влажна хартија, во центарот на хартијата, внимавајќи да се во добар контакт со хартијата. Понекогаш, поради природната кривина на семињата, можеби ќе треба да ги превртиме за подобар пристап.
 • Земаме уште најмалку три слоја хартија и ги ставаме врз семките. Можеме да го намокриме пред да го ставиме на семката или да го прелиеме со малку вода откако ќе се стави на место. Ако хартијата е силна, полесно е прво да ја навлажнете.
 • Семето мора да биде помеѓу слојот хартија долу и оној што го ставаме одозгора, а контактот помеѓу семето и влажната хартија треба да биде што поголем за да може хартијата да се смести со врвовите на прстите.
 • Покријте го садот и однесете го на топло место, по можност помеѓу 20 и 25°C. Важно е светлината да не допре до коската бидејќи првото нешто што се појавува при 'ртење е коренот, кој не се развива добро во присуство на светлина.
 • По овој процес, ни останува само на секои 2 или 3 дена да го проверуваме статусот на семињата.

За да го направите ова, ќе ги отвориме контејнерите - или алуминиумска фолија - и внимателно ќе ја подигнеме впивачката хартија што ги покрива. Ќе ги набљудуваме семките за да видиме дали почнале да никнуваат; ќе испуштаат бели додатоци, корени додека никнуваат. Доколку не никнале или штотуку почнуваат, ќе ги оставиме уште малку додека корените не се долги најмалку 1 cm, па тогаш ќе треба да размислиме да ги преместиме во саксија со подлога или на земја за да ги одржуваме. .

Грижа за дрвото Loquat

Како практичен водич за нега на мушмула, ви ги нудиме следниве совети:

 • Почва и наводнување: Најважно кога се грижите за овие дрвја е да се обидете да им дадете добро исцедена почва, бидејќи ова дрво, иако добро се спротивставува на сушата, има потреба од постојана влажност и често наводнување за да му се развие правилно плодот.
 • Температура: Во однос на температурата, дрвото може да издржи мразови до -10ºC, но неговите плодови и цветови не поднесуваат толку ниски температури.
 • Оплодување: Оплодете го секој месец или на секои 15 дена во месецот на производство за да му помогнете да цвета и да вроди со плод.
 • Сечење: Кастрете го ова дрво во раните години за да го обликувате, а потоа одржувајте го, но имајте на ум дека кастрењето треба да се направи кон крајот на летото поради неговото рано време на производство.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да одгледувате семе од локва и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.