Како да компостирате чекор по чекор

компост

Сакам зелено градинарство и сакам уште повеќе да заштедувам колку што можам и повеќе пари, особено ако и околината има корист. Еден од начините да се добие градина на која не и недостасува ништо е да имате оплодена почва. И како се прави тоа? Многу лесно: ставање на целиот органски материјал на едно место дека одиме заедно.

Сакам да знаеш како се прави домашен компост? Па, не чекајте повеќе и продолжете да читате.

Сува трева

Свежо исечена трева, како и остатоци од кастрење може да се фрлат во грамадата на компост.

Содржина на статијата

Компост во грамада

Ако имате голема површина, идеалот е да го направите тоа компост во купишта направени во слоеви од околу 20 см максимум. На овој начин, може да се каже дека природата и вие ќе работите поблиску. Совршено место ќе биде оној што има мал наклон, бидејќи на овој начин ќе се избегне вишок влажност.

 • На прво место, во контакт со земјата, на гранчиња y суви кора.
 • Второ, зелени остатоци, кои се богати со јаглехидрати.
 • Трето, додадете слој на пример оној ѓубриво, кој е богат со азот.
 • Четврто, тој е покриен со a слој од околу 4 см земја.
 • На крај, можете да додадете материјали богати со карбонат за да ја намалите киселоста, како на пр лушпи од јајца.

Важно е дека, пред да поставите друг слој, водаш претходно оној што веќе го поставивте. Откако ќе заврши купот, треба да го покриете со нечистотија или струготини. Водете го од време на време за да го задржите влажниот и правилно компостирање.

Компост црви

Компост црви

Како да компостирате во компостер

Ако не сакате да биде видливо, можете да ги поставите, како што е објаснето во чекор по чекор, сите слоеви во рамките на компостер. За неколку месеци ќе имате компост подготвен за употреба.

За понатамошно забрзување на процесот, можете да купите a забрзувач на компост во расадници и градинарски центри и користете ги следејќи ги препораките наведени на пакувањето.

Што мислиш? Ако се сомневате, пиши ни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.