Како да се засади луцерка: сите чекори што треба да се следат до нејзината берба

Како да се засади луцерка

Има се повеќе луѓе кои се охрабруваат да имаат сопствена градина во градината за да засадат зеленчук, зеленчук... Ако барате како да засадите луцерка и сакате водич кој ќе ви помогне да одговорите на главните прашања што може да ве нападнат , дојдовте на вистинското место.

Тогаш Ќе ви ги дадеме клучевите за да можете лесно да засадите луцерка и имајте добра жетва. Оди за тоа?

Кога и каде да се засади луцерка

цут на луцерка

Луцерката е мешункасто растение кое е распространето низ сите земји со умерена клима, така што нема да имате проблем да ја засадите во области каде климата е умерена во текот на целата година.

Ок сега најдобро време да го направите тоа е есен бидејќи во тоа време (есен и зима) растението 'ртат и расте за да го погоди скокот на раст за пролет.

Тоа не значи дека не можете да ги засадите во поладна клима. Можете, само наместо да сеете луцерка наесен, треба да ја чекате пролетта.

Всушност, Станува збор за растение кое воопшто не поднесува студ, но ниту екстремна топлина. Поради оваа причина, треба да се обидете да го засадите и да го натерате да расте брзо пред да пристигне големата топлина.

Ако сега се фокусираме на местото каде што треба да ја засадите, треба да ја знаете таа луцерка му треба директна сончева светлина, затоа секогаш избирајте локација каде што добива минимум 6 до 8 часа сончева светлина. Дополнително, треба да внимавате на температурата, на таков начин што таа секогаш е помеѓу 18 и 28 степени.

Дали значи дека ако е пониско не оди добро? Не навистина, се додека температурата не падне под 2ºC нема да имате проблем бидејќи ќе никне, само што тоа ќе го прави побавно отколку ако има повеќе степени Целзиусови. Всушност, постојат некои сорти кои можат да толерираат до -10ºC и во ова време на екстремен студ, она што го прават е да ја запрат нивната еволуција додека температурите не почнат да растат.

Се разбира, од 35ºC растението почнува да страда.

Како да се засади луцерка

растение луцерка

Сега одиме со чекорите што мора да ги контролирате за да засадите луцерка и да имате многу добра жетва.

Наша препорака е да обрнете внимание на овие клучеви за кои зборуваме:

изберете ги семињата

Како што ви кажавме претходно, постојат многу варијанти на луцерка и, според тоа, и на семиња.

Најдоброто е тоа обрнете внимание на времето што треба да го изберете едното или другото, бидејќи така ќе имате поголем успех со жетвата. Ако изберете многу нежен и не можете да му ги дадете сите потребни потреби, тогаш го изложувате растението на ризик и може да заминете разочарани.

Подгответе ја земјата

Иако луцерката е растение кое се прилагодува на што и да ѝ фрлите, вистината е дека ако и дадете многу лесна подлога (во смисла да има многу дренажа) и длабоки почви, ќе ви се заблагодари, и тоа многу.

Тоа значи дека треба да се уверите во тоа да биде длабока најмалку еден метар. Ако имате помалку, ќе биде тешко да засадите луцерка и да испадне добро.

Во однос на земјата, изберете еден со pH од 7,2, што е најпогодно за ова растение. Дополнително, мора да внимавате да не падне под 6,8 затоа што тогаш жетвата нема да излезе толку богата како да сте го земале ова во предвид.

Очигледно, ќе ви треба подлогата да биде хранлива за да ги задоволи неговите потреби.

Време е да се сее луцерка

Пред да ги ставите семките ви препорачуваме малку навлажнете ја почвата за водата да им помогне на семето полесно да никне.

Следно, ставете ги семките и покријте ги. Во принцип, ако почвата е тешка, ќе мора да го направите тоа на 1,25 сантиметри за да ртат добро; но ако е светло, длабочината на семето ќе биде добра на 3 сантиметри или помалку.

Ок сега не мора да ставате точна количина на семиња. Тоа се прави со фрлање на семките во воздух за да се рашират. Потоа се покрива со земја и ќе биде готова.

Некои експерти препорачуваат, покрај додавањето хранлива почва, да не е штетно да се додаде и некое ѓубриво при првото полевање што ќе го користите. Секако, тоа мора да биде ѓубриво со малку манган и алуминиум, но богато со фосфор и калиум, како и со калциум.

напојувајте ја земјата

Не станува збор за поплавување, туку ќе треба да го полевате бидејќи на семките ќе им треба околу една недела да никне.

Во принцип, Луцерка се наводнува еднаш неделно.

Пазете се од штетници и болести

Покрај тоа што ќе му ги обезбедите дневните сончеви часови и наводнување, друга грижа на која ќе треба да внимавате е штетниците и болестите да не го напаѓаат.

Луцерка често пати од вошки, луцерки (или луцерки), муви (луцерка), ларви, ѓубриња... Покрај болестите како гниење (поради прекумерно наводнување) и гревот од луцерка (исто така поради вишок вода).

Кога може да се собере родот на луцерка?

цвет на луцерка

Сега кога ги видовте сите чекори што треба да ги преземете за да имате повеќе среќа и голема веројатност за жетва на луцерка, време е да размислите кога ќе можете да уживате во вашата жетва.

Па, ако сè оди добро и му ја дадете сета грижа што му треба, жетвата ќе ја имате готова 3 месеци откако ќе ја засадите. Тоа значи дека:

  • Ако сте го засадиле во октомври или ноември, до јануари или февруари треба да го берете.
  • Ако сте го засадиле во февруари или март, тогаш ќе го имате до мај или јуни.

Како што можете да видите, ова се датуми пред најинтензивните летни горештини и не препорачуваме да ги достигнете тие датуми бидејќи може да го ослабне растението и на крајот да не жнеете ништо (особено затоа што топлината може да го изгори, особено имајќи предвид дека има од тоа што е на многу дневна сончева светлина).

За да знаете дали е подготвен за берење или не, треба да ги погледнете листовите и стеблата. Во првиот случај, листовите мора да бидат зелени и лиснати. Од своја страна, стеблата ќе бидат тенки и многу флексибилни.

Доколку ги следите препораките кои ви ги дадовме за засадување луцерка, можно е да добиете добра жетва. Дали имате други совети што сакате да ги споделите со нас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.