Како да се елиминира црвениот пајак во грмушките од рози?

пајакот грини на грмушки од рози

Грмушките од рози се широко користени во светот на градинарството за украсување градини. Сепак, овие растенија се склони кон различни штетници и болести типични за градините. Еден од штетниците што најмногу ги погодува грмушките од роза е црвениот пајак. Многу луѓе се прашуваат како да го отстранат пајакот грини на грмушки од рози ефикасно и без употреба на премногу хемикалии кои можат да го оштетат подот.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме како да го елиминирате црвениот пајак во грмушките од рози и кои аспекти треба да ги земете предвид.

Како да знам дали моите грмушки од рози се заразени?

заразени лисја од роза

Познавањето на симптомите на пајаковите грини во грмушките од рози е од суштинско значење за нивно откривање и брзо дејствување. Овие ситни инсекти се хранат со лисјата и произведуваат мали дамки на површината на растенијата со бели или жолти дамки и одредена промена на бојата.

Жолтите дамки се концентрирани во подебелите жили и во централниот дел на листовите. Ако поминат неколку дена и тие се уште се присутни, пајаковите грини можат целосно да ги пожолтат растенијата, намалувајќи го нивниот фотосинтетички капацитет бидејќи им недостасува хлорофил.

Во овој момент, лисјата ќе паднат и растението ќе стане толку слабо што на крајот ќе умреа. Поради оваа причина, мора да се преземе акција во исто време кога ќе се открие црвениот пајак, бидејќи жолтите дамки што ги предизвикува се размножуваат со исклучително брза брзина.

Се разбира, ќе видите и мали црвени точки, можеби дури и ќе ги видите како малку се движат наоколу, а со текот на времето ќе видите поголеми, а можеби и некои мали пајажини, што значи дека има повеќе од овие паразити.

Најчести симптоми се:

Меѓу симптомите на црвениот пајак кај растенијата, често се следниве:

 • На чаршафите се забележуваат мали хлоротични дамки со жолт изглед. Во раните фази на овие наезда, штетниците се речиси невидливи за нас, и потребно е да се обрне внимание на овие точки на листовите.
 • Како што се размножуваат пајачните грини, на растението почнуваат да се појавуваат фини мрежи, а овие мрежи брзо растат и покриваат поголем дел од растението.
 • Во овој момент, тие формираат високо видлив слој во нивната точка на концентрација и ги користат пајажините, ветер или гравитација да се прошири на други растенија.
 • Во тешки случаи, грмушката од роза може да ги изгуби сите свои лисја.

Како да се ослободите од пајаковите грини во грмушки од рози

 

Некои фунгициди содржат сулфур, хемиски елемент ефикасен за искоренување на пајаковите грини. Некои користат сулфур во прав, можете да користите метод на прскање во прав, т.е. користете сулфур во прав. Употребата на сулфур за борба против пајаковите грини е вообичаена кај многу култури, вклучувајќи домати, пиперки, винова лоза и јагоди.

Можете исто така да се одлучите за производ како што е калиумовиот сапун за да го убиете црвениот пајак. Овој ресурс содржи својства кои ги ослабуваат паразитите и на крајот умираат. Примената на калиумовиот сапун има многу придобивки, како што се:

 • Не труе други инсекти како што се пеперутките и пчелите.
 • Заштитете ги грмушките од рози од токсичен отпад.
 • Сосема е безопасен за другите животни и за луѓето. Не го загрозува здравјето на поединецот што го применува, ниту здравјето на домашните миленици, децата или луѓето во околината.
 • Лесен е за ракување и биоразградлив, така што нема негативно влијание врз животната средина.

За правилно нанесување на калиумовиот сапун, протресете го пред употреба. Не нанесувајте директно на цвеќето.

Како да се елиминира црвениот пајак во грмушки од рози дома

црвен пајак чума

Маслото од Neem е одлично за ослободување од црвените цути грини по нанесувањето на калиумовиот сапун. Тоа е природен инсектицид извлечен од плодот на дрвото Neem. Покрај борбата против овој грини, ги уништува и другите штетници како што се бубачки, вошки и вошки.

Нанесете масло од ним на пајаковите грини еден час по употребата на калиумовиот сапун. Оваа комбинација резултира со многу ефикасен третман за елиминирање на црвените пајакови грини и други можни паразити од грмушките од рози кои можеби сè уште не сте ги виделе, но кои можеби се појавиле искористувајќи го фактот дека растенијата се покревки.

Можете исто така да ги заштитите вашите грмушки од рози природно со обични производи за домаќинството. Еден од овие производи е лукот. Тоа е многу достапен и ефикасен производ против црвените пајакови грини. Едноставно го дробите лукот и го разредувате во вода за да го раширите низ растението. Затоа е многу добар против габи, бактерии и инсекти. За удобно користење. За да го направите ова, внесете го растворот од лук во аеросол или спреј и секогаш користете го кога сонцето заоѓа, бидејќи листовите и стеблата може да изгорат ако се навлажни на сонце.

Тутун за елиминирање на црвениот пајак

Друг домашен лек за пајаковите грини на растенијата е тутунот. Мора правилно да го користите тутунот за да се ослободите од црвените пајаци во грмушките од рози, следејќи ги овие упатства:

 • Измешајте тутун (60 g) со 1 литар вода. Доколку сакате да користите помала количина, имајте ги предвид пропорциите, па ако сакате да употребите 1/2 литар вода, треба да додадете 30 грама тутун.
 • Додадете природен сапун (10 грама ако подготвувате литар вода) до смесата и промешајте да се соедини се.
 • Оставете го да отстои 14 часа, потоа смесата можете да ја нанесете со спреј. Доколку наездата е тешка или има повеќекратни зарази, се препорачува да се користи еднаш неделно околу два месеци.

Како да се спречи

Дури и ако знаете како да се ослободите од пајачните грини во грмушките од рози, сепак можете да ги спречите. Следете ги овие совети за да го спречите тоа:

 • Намалете го нивото на азот во ѓубривата, бидејќи вишокот привлекува штетници како што е црвениот пајак.
 • Набљудувајте ги вашите грмушки од рози секојдневно во потрага по можни штетници.
 • Одржувајте ја правилната фреквенција на наводнување на растенијата. Овој штетник шета по плантажата ослабен и гладен за вода.
 • Секогаш кога е можно и според карактеристиките на секое растение, ставете ги во области со висока влажност, бидејќи овој инсект нема да напредува во овие средини, но внимавајте да не претерате, бидејќи некои растенија не поднесуваат добро висока влажност и може да се појават габи.

Се надевам дека со оваа информација можете да научите како да го елиминирате црвениот пајак во грмушките од рози.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.