Како да се стратификуваат семето чекор по чекор

Ртено семе

За многу видови, ладноста за неколку месеци е од витално значење. Без него, тие тешко би можеле да 'ртат и, ако го направеле тоа, нивната стапка на ртење би била многу мала. Кога живеете во област со умерена клима, каде што температурите во зима остануваат помеѓу максимум 10 и минимум -6ºC (или пониски), можете да изберете да ги посеете семето директно во семето и да го оставите на отворено да дозволиме самата природа да биде надлежна за „нивно будење“; Сепак ситуацијата е комплицирана кога времето е топло или благо во текот на целата година.

Од оваа причина, ќе ви објаснам како да се стратификуваат семето чекор по чекор. Не губете детали.

Што ми треба?

Семиња од гинко билоба

Семиња од гинко билоба

Првото нешто што треба да направиме е да подготвиме сè што ќе се користи. Кога семето треба да се раслои вештачки, односно во фрижидер, ви требаат:

 • Tupperware со капак: се препорачува да биде транспарентен за да има подобра контрола на семето.
 • Етикета: каде што ќе го ставите името на видот и датумот на кој тие продолжиле да ги раслојуваат.
 • Фунгицид- Без разлика дали е природно или хемиско, фунгицидот ќе спречи габите да ги оштетат нашите идни растенија.
 • Подлога: Јас советувам да користите порозна, како што е перлит или вермикулит. Самото семе ќе биде задолжено за хранење на расадот сè додека не паднат котиледоните (првите две лисја), така што подлогата во оваа фаза ќе се користи само како сидро.
 • Семиња: се разбира, тие не можат да бидат отсутни. За да знаете дали се одржливи, препорачливо е да ги ставате во чаша 24 часа, па следниот ден ќе можете да знаете кои веројатно ќе 'ртат, отфрлајќи ги оние што остануваат да лебдат.

Чекор по чекор: Стратифицирајте семе

Сега, кога имаме сè, време е да започнеме со стратификација на семето. За тоа, ние ќе го наполниме сандакот со избраната подлога. Избрав да направам мал експеримент: го наполнив скоро целосно со вулканска глина (во форма на чакал) и додадов тенок слој црн тресет.

Тупервер со вулканска глина

Овде можете подобро да видите:

volcanic_clay_in_tupperware

И сега, толпата:

Семиња напои

Конечно, имаме засади семе. Како и во живеалиштата, земјата и / или лисјата ќе ги зафатат, погодно е и ние да го сториме истото:

Семе посеано во сандак

Она што никогаш не би се случило во шума е некој да примени фунгицид but, но за одгледување ние сме заинтересирани да натераме барем 90% од семето да 'ртат, така што нема да имаме друг избор освен дајте им превентивен третман. Како што можете да видите на сликата погоре, додадов прстофат фунгициден прав (како да додавате сол на салатата).

Потоа, сè мешаме добро и вода. Бидејќи сандакот нема дупки, ве советувам да вода малку по малку за да се избегне акумулација на премногу вода во нејзината основа (Ако ова се случи, погодно е да се отфрли). И сега, да го ставам во фрижидер:

семки_во_мрзнењето

Не знаеме што вашето семејство ќе помисли да има сандак со семе во фрижидерот (да, и моето семејство ме погледна чудно. Всушност, тие ми го поставија класичното прашање „повторно?“ 😉), но сигурно ќе се изненадат кога ќе видат будење на ново растение.

Но, нашата работа не завршува тука. За 2-3 месеци ќе треба да провериме, барем еднаш неделно, дали подлогата не се исуши. Ниту, пак, можеме да заборавиме да го отвориме сандакот 5-10 минути за да се обнови воздухот и со тоа да се избегне размножување на габите.

Што се случува ако се појават габи?

Овие придружници на габи се многу штетни за растенијата. Обично, кога ќе се појават, доцна е да се направи нешто. Оттука, толку е важно да се прават третмани со фунгициди од првиот ден.

Ако видите габи во вашиот сандак извлечете семе и дајте им бања со хемиски фунгицид. Исчистете го садот и фрлете го подлогата. Само подоцна ќе можете повторно да ги посеете семето во него, со нова подлога.

Обично обично нема проблеми. Всушност, треба да знаете дека ако семето брза да никне, многу е веројатно дека тоа го прават во сандакот. Во случај да се случи ова, внимателно отстранете го од него и засадете го во тенџере.

Вештачко раслојување на семето е многу лесно и многу корисно кога времето е благо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   амелија dijo

  благодарам учам

 2.   Роса dijo

  Здраво Моника, дали можеш да ми кажеш каков вид или марка е фунгицидот што го користиш? Благодарам

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Росио.
   Секој фунгицид ќе ви донесе добро.
   Јас во основа користам превентиви, како бакар или сулфур, па дури и цимет.
   Во случај семето да започне да оди лошо, тогаш ставам системски фунгицид со широк спектар.
   Честитка.

 3.   Xavier dijo

  Здраво, прочитав во неколку делови на стратификација и прв пат читам дека го отворам за да се разменува воздухот и ми се чини разумно, но колку често треба да го отворам за воздух? месечно (тоа е црн бор). Првпат го правам тоа, па ако ми биде тешко да најдам семе меѓу тресет или ако имате некој совет за тоа, јас исто така би го ценел тоа, или не знам дали можете едноставно отстранете сè од фрижидерот по еден месец следете го наводнување и чекајќи да 'ртат надвор, и гледајќи ги малите растенија сега ако ги извадите за да ги ставите во тенџере.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Хавиер.
   За да избегнете габи, мора да го отворите контејнерот и да го оставите неколку минути така, надвор од фрижидерот, за да се обнови воздухот.
   Потоа, повторно се затвора и се става назад во апаратот, сè до следната недела.

   Кога одите да го посеете семето во тенџере, препорачувам претходно да го раширите тресет на послужавник. Ова ќе ви олесни да ги најдете семето.

   Честитка.

 4.   Гиilleермо Бузада dijo

  Добра ноќ,
  Ви пишувам бидејќи имам неколку сомнежи во врска со раслојувањето и сеидбата. Оваа недела ќе добијам некои семиња што ги купив преку Интернет од Acer rubrum и Pinus parviflora. За стратифицирање на овие семиња, видов дека тие препорачуваат тоа да се прави во тресет, но се плашам дека ќе излезат габи. Друго прашање е, кога ќе заврши периодот на стратификација, дали семето треба да 'ртат во тресет? Исто така, прочитав дека друг супстрат што се користи е мешавина од акадама и кирјузуна. Првпат го правам ова, па затоа сум збунет.

  Поздрав и многу благодарам

  Вилијам.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Гиilleермо.
   Можете да користите вермикулит наместо тресет; на овој начин подобро се спречуваат габите. Во секој случај, посипете бакар или сулфур на површината за целосно (или скоро) да го елиминирате ризикот од појава на овие микроорганизми.
   По три месеци, кога одите да ги засадите во саксии, можете да продолжите да го користите вермикулитот. Мешавината на акадама и кијурузуна е многу добра, но кога растенијата се нешто поголеми бидејќи имаат нешто посилни корени.
   Честитка.

   1.    Жозе dijo

    Здраво Моника! Ви благодариме што толку добро објаснивте! Сакам да 'ртат семе од роза и морам да го сторам тоа. Моето прашање е, колку долго ги чувам во фрижидер? Трите месеци, и јас ги пренесувам на земја без да 'ртат? Или почекајте да 'ртат во фрижидерот?

    1.    Моника Санчез dijo

     Здраво Хозе.

     Ви благодариме за вашите зборови

     Да, 3 месеци во фрижидер, а потоа сеење во тенџере, дури и ако сè уште не 'ртеле. Но, како и да е, еднаш неделно извадете го садот од фрижидерот, извадете го капакот и воздухот ќе се обнови, спречувајќи појава на габи. Проверете ја и влажноста на подлогата, која има тенденција да се исуши.

     Поздрав и среќа!

 5.   Paola dijo

  Купив семе од лале од виножито (тие се многу ситни !! Дали е тоа така или ми продадоа мачка за зајак ??) Треба ли ладно да ги раслојам и да ги засадам во тенџере на пролет?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво паола.

   Гледај, овде можете да видите како изгледаат семето на лалето.

   Можете да ги посеете на есен и да дозволите природата да го следи својот тек. 🙂

   Поздрав.

 6.   Раул dijo

  Што да правам откако ќе почнат да 'ртат?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Раул.

   Ако сè уште се наоѓаат во бандаж, мора да ги засадите во тенџере, ако е можно по едно за секое семе. Однесувајте се кон нив со спреј фунгицид, или ако имате бакар во прав, така што габата не му штети.

   Ставете ги во полу-сенка, за да не ги изгори сонцето.

   Честитки!

 7.   Даниел dijo

  Здраво! Живеам во град во Патагонија каде четирите годишни времиња се манифестираат многу добро. Собрав неколку семки од јавор од парк; таму ја поминаа зимата -патем прилично ладно- на отворено. Дали ќе биде неопходно да се направи фрижидер или можам директно да сее со упатствата дадени во оваа статија?

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Даниел.
   Во тој случај можете да ги засадите во саксии и да ги оставите на отворено, нема проблем 🙂
   Поздрав.