Како и кога се засадува грашок?

Грашокот има бел цвет

Грашокот е еден од најчесто консумираните зеленчуци, и еден од најлесните за одгледување. На семето им е потребна само влага за да 'ртат, нешто што ќе го сторат за неколку дена. Покрај тоа, тие имаат многу брза стапка на раст, толку многу што нивните плодови ќе бидат подготвени да се соберат два или три месеци по садењето.

Значи, ако имате желба да одгледувате растение што е пријателско за почетници, започнете со нив. Прочитајте за да знаете како и кога се засадува грашок.

Кога се засадува грашок

Грашокот е растение мешункаст зеленчук

Најдобро време да се засади грашок е во есен, иако е толку брзорастечка билка може да се сее без проблеми и во пролет. За да го направиме ова, она што треба да го направиме е да подготвиме градинарска земја, да ги отстраниме камењата и дивите билки што можат да растат.

Следно, ќе продолжиме да ги сееме семето во редови, оставајќи околу 50 см одвоени и покривајќи ги со слој од почва од 3-4 см. Во случај да имаме засадено сорти на рамка, мора да ставиме поддршка за да можат да се искачат, како што се прачки, колци или железни прачки.

Откако ќе се посеат, Wellе ги напоиме добро со стартување на системот за наводнување капка по капкаили Држејќи ја почвата секогаш влажна (но не и поплавена), ќе добиеме семето да 'ртат во максимум период од една недела, што ќе биде моментот кога ќе можеме да започнеме со оплодување со фрлање околу нив слој од органски ѓубрива со дебелина од 2-3 см , како што се фрлање црви или коњско ѓубриво на пример.

Така, тие ќе можат да растат здрави и силни до моментот на нивната жетва, што ќе биде околу 12-14 недели по садењето. Како што можеме да видиме, има многу малку време што ќе треба да почекаме за да можеме да ги вкусиме.

Јасно е дека ако ќе засадите грашок пред есенската сезона, мора да го земете предвид видот на штетници што може да го оштети, да се биде гасениците, еден од најопасните.

Исто така е важно да се земе предвид областа каде што ќе се сади, бидејќи во внатрешните области, кога грашокот се сее подоцна, многу подобро.

И, ако се прашувате зошто е ова тоа е најмногу поради мразот, бидејќи овие можат да бидат многу интензивни, со што го расипуваат нашето одгледување, нешто што никој не го смета за смешно.

Најдобро е да се земе предвид последниот мраз на пролетта, така што може да се пресмета најдобриот датум на сеење, бидејќи грашокот не е отпорен на мраз откако ќе цвета или со цели мешунки. Во средината на февруари, сеидбата во студени области е можно да биде успешна.

Видови на садење грашок

Сеење грашок на суво земјиште

Сув грашок тоа е вид на садење што е многу профитабилен, благодарение на фактот дека не бара многу придонеси за ѓубриво или азот, иако треба многу да се грижи за штетниците, за што ќе биде потребна употреба на фунгициди.

Денес се познати многу малку информации за дождовниот грашок, иако она што е познато е тоа имаат повеќе хектари од овој грашок можеби не е најдобро, бидејќи постои ризик од растење на плевелите ако почвата не е добро натопена со семиња.

Постојат неколку опции за одгледување грашок на суво, иако повеќето се помеѓу месецот декември и февруари. Циклусот на грашок како таков е краток, па ако сеидбата се направи рано, тоа може да биде под влијание на доцен мраз, со што ќе се предизвика загуба на производството. Грашокот добиен од суво земјиште има многу повеќе плод затоа што не бил подложен на големи количини вода при наводнување.

Сее грашок впие

Растението на грашок расте брзо

Ако сакате да садите грашок, најдобро е да натопете го семето преку ноќ и пред да одите да ги посеете, бидејќи со оваа постапка можете да се осигурате дека ќе имаат добра ртење.

Потоа, направете неколку жлебови во земјата, каде што имаат дупки во секоја од овие и чија длабочина не е поголема од 3 см. Овие дупки мора да се прават на секои 20 см во должина.

Во секоја направена дупка, мора да посеете најмалку три или четири семиња и да го покриете со малку прекривка, притискајќи ја земјата така што таа е компактна со овие и продолжете да ја полевате за да не можат да бидат изложени.

За ризик, само ќе биде потребно со рака да земете вода и да ја посипете преку местото каде што сте го посеале семето, што може да биде расад. Во зависност од разновидноста на семето што се користи во садењето и свежината на нив, Првите пукања ќе можете да ги видите помеѓу 2 и 10 дена.

Кога семето веќе даде садници со висина од најмалку 8 смHaveе мора да ги трансплантирате, обидувајќи се да не ги малтретирате корените. Ако овие се заплеткаат малку, внимателно исечете ги и ставете го секое расадче оддалечено 15 см.

За насади што биле засадени на копно со висока содржина на хранливи материи, нема да биде потребно да се користат ѓубрива кога грашокот е засаден.

Како да се засади грашок?

Кога грашокот е во целосна фаза на раст, потребно е да им помогнете на овие да бидат фаворизирани од изложеност на сонце, покрај тоа што им е потребна вентилација. Овој процес се нарекува менторство.

Со добро водство од грашок, ќе се осигурате дека овие се развиваат правилноа, па мора да имате во предвид дека мора да возите удел кога ќе се појават првите пука за да можат да растат.

Како одминува времето и растението расте, ќе има повеќе суви гранки, па затоа треба да ставите неколку прачки или жици, така што ќе продолжи да расте вертикално.

Ако немате трска на располагање, можете исто така да изградите мрежа со жичана мрежа, така што од таму растението може да се заплетка и да продолжи да расте. Треба само да го имате предвид тоа некои сорти можат да достигнат 60 см во висина, но за нив не е потребна никаква структура за нивна поддршка.

Кој е вегетативниот циклус на грашок?

Грашокот е лесен за одгледување

За разлика од другите култури, плантажата со грашок има прилично брз вегетативен циклус, бидејќи е потребно само 3 и 3 и пол месеци да се расцвета или да се размножи.

Затоа, грашок се одгледува за нежна потрошувачка, зелена, иако може да се собере и за да се добијат сите хранливи материи од нив, собирајќи го и одржувајќи го сув.

Во зависност од времето на бербата, тие можат да бидат повеќе или помалку нежни и можете соберете го директно од грмушка почетокот на март. Подоцна, ќе најдете мешунки со пополн и заоблен грашок, кои треба да направат неколку ревизии на плантажата, сè додека не завршат со плодот.

Во зависност од разновидноста на грашок што го имате во плантажите, ќе треба да се земе пред овие отече, освен во оние сорти што ќе се користат за пире.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.