Што е зелено ѓубриво и како се прави тоа?

Зелено ѓубриво

Денес имаме широк спектар на производи за нега на нашите растенија, кои ќе ги најдеме во расадници, градинарски продавници и земјоделски магацини. Сепак, многу од нив можат да бидат опасни по здравјето, и всушност, во истиот контејнер е наведено дека мора да се избегнува контакт со очите и устата и дека исто така може да му наштети на животната средина.

Па, што мислите за идејата за правење зелен компост? И не се осврнувам само на бојата на лисјата на растенијата што се користат за производство, туку и на нејзините величествени квалитети. Ајде да знаеме како да го направиме тоа.

Што е зелено ѓубриво?

Авена сатива

Зелено ѓубриво е онаа брзорастечка култура (или земјоделски култури) што се сади, се грижи додека не созрее, потоа се бере и се закопа на истото место. На овој начин се подобруваат физичките својства на почвата, правејќи го поплодно. Неговите ефекти се многу разновидни, но сите се многу позитивни:

 • Граница развој на плевел.
 • Тие обезбедуваат азот до земјата ако се работи за мешунките.
 • Заштитете ја почвата од ерозија и сушење.
 • Стимулирајте непосредна биолошка активност и подобрување на структурата на почвата.

Кои растенија се користат?

Трифолиум повторува

Растенијата што се користат за производство на зелено ѓубриво се оние кои припаѓаат на семејството на мешунките, крстоносците и тревата.

Растенија мешунки

Тие се најкористени, оттогаш поправете азот атмосферски на земјата. Најчесто користени видови се:

 • Трифолиум повторува
 • Villosa vetch
 • Lathyrus satyrum
 • Melilotus officinalis
 • Итн

Тревни растенија

Тревите обично се сеат заедно со мешунките, бидејќи обата формираат стабилен хумус. Најчесто користени растенија се:

 • Сикално жито
 • Авена сатива

Растечки растенија

Растечките растенија имаат многу брза стапка на раст, па затоа и тие тие се најпогодна опција кога немате многу време. Најмногу препорачани се:

 • Brassica napus var. Олеифера
 • Рафанус рафаниструм

Како да се направи зелен компост?

Да се ​​направи зелен компост е многу лесно, само треба да ги следите овие чекори:

 1. Првото нешто што треба да се направи е изберете агол на градината каде да се засадат растенијата.
 2. После тревата е отстранета и се фрла, на пример, во корпа за компост.
 3. Потоа нивоа исклучени малку теренот.
 4. Сега, време е да растение Емитувајте семе од билки обидувајќи се да не оставате празни дупки. Во случај на мешунки, сепак се препорачува повеќе да се сеат во редови.
 5. Конечно, се полева.

Кога ќе созреат, односно кога ќе видите дека ќе цветаат, мора да ги исечете и да ги закопате на истото место. За следната сезона можете да растете што сакате таму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Вилсон dijo

  Добро утро, многу добра информација, ви благодарам многу, само услуга, ако е можно, името на растенијата што треба да се користат како зелено ѓубриво може да се стави во примери како што се: зелки, репа, итн.