Каланхое: сонце или сенка?

Постојат различни затворени растенија со бел цвет

Каланхоето е едно од сочните растенија во кои можеме најмногу да уживаме во нашите дворови, балкони, па дури и во градините. Постојат многу различни сорти, огромното мнозинство од нив се погодни за чување во саксии; всушност, само неколку стануваат грмушки со голема потреба да растат во земјата.

Поради оваа причина, многу е интересно да се има широка колекција. Но Дури и ако имате само еден примерок, важно е да се запрашате дали каланхоето е на сонце или во сенка, а тоа е дека во зависност од тоа каде го имате, ќе расте подобро или полошо.

Каде да поставите каланхое?

Каланхое е сончево растение

Различните чисти видови на каланхое (односно оние што ќе ги најдеме во природата) главно се родени во Африка. Тие живеат во полусушни региони, каде што почвата е песочна и затоа брзо ја апсорбира и филтрира водата, а каде температурите се исто така многу високи во текот на денот.

Совршено се приспособени на места каде годишните врнежи се многу ниски, поради што се одлични растенија за одгледување во градина без наводнување, особено во области каде што сушите се вообичаени, како што е случајот низ медитеранскиот регион.

Каде растат: на сонце или во сенка? Па, овие растенија генерално се љубители на сонцето.. Всушност, можете сами да го проверите ова со ставање еден во просторија каде што има само еден извор на светлина (тоа може да биде одраз на сонцето на парче мебел или прозорец). Фабриката наскоро ќе се упати кон таа светлина. Дури и да е на место каде што е многу, многу светло, ако открие посилна светлина, ќе се упати кон неа.

И ова може да ви биде проблем, бидејќи стеблата навистина стануваат подолги, но исто така се „разредуваат“ и губат сила. Така, на крајот завршуваат „висечки“ или уште полошо, кршат затоа што немаат сила да се издржуваат. Закрепнувањето на каланхое на кое му недостасува светлина е тешко и бара време, бидејќи треба да го движите наоколу, однесете го во место каде што добива многу повеќе светлина, но внимавајте да не го изложите на директна сончева светлина, инаку би изгорел бидејќи не е навикнат на тоа.

Откако ќе видите дека расте здраво, тогаш треба постепено да го изложувате на светлината на утринското сонце (првите часови). Така за неколку недели. Со трпение и упорност, можете да го натерате да се прилагоди.

Дали каланхоето може да биде во сенка или полусенка?

Поглед на лисјата на Kalanchoe pinnata

Ако се земе предвид дека тоа е растение кое генерално треба да биде на сончево место за да расте, дали постои можност подеднакво добро да се снаоѓа и во сенка или во полусенка? Одговорот е: зависен. Многу зависи од вид на каланхое, како и јасноста што ја има во областа каде што сакате да ја ставите.

На пример, на Kalanchoe blossfediana, кој е вид кој вообичаено се продава особено во зима - а поконкретно за време на Божиќ - е оној кој може да се чува во затворен простор бидејќи не бара директно изложување на сонце. Но, само затоа што може да биде дома, не значи дека можеме да го ставиме во темна соба. Всушност, сите каланхои, без исклучок, имаат потреба од светлина, а има и неколку на кои исто така им е потребна директна светлина, како што се овие:

  • Каланхое однесување
  • Kalanchoe daigremontiana
  • Каланхое тиризифлора

Остатокот може да биде во полусенка. Во целосна нијанса не препорачувам да ставате, освен ако на тоа место нема многу светлина. Во затворени простории со слаба осветленост никој не би преживеал.

Како да знаете дали каланхое изгоре од сонце?

Kalanchoe daigremontiana е сукулент

Слика - Викимедија / CrazyD

Изгорениците од сонце се чест проблем кај растенијата, и во затворен простор и на отворено. Во двата случаи, тие горат затоа што не се приспособени на споменатата изложеност; но едно нешто се случува и во затворен простор: ефектот на лупата (кога сончевите зраци минуваат низ стаклото, тие се засилуваат и предизвикуваат горење на листовите, кои се прилично нежни).

Поради оваа причина ќе мораме да бидеме малку внимателни и да ги чуваме нашите каланхои заштитени од сонце - во најсилните часови од денот-. Ако се внатре во куќата, најдобро е да не ги ставате точно пред прозорците.

Но кои се симптомите или оштетувањето? Тие се навистина лесно да се идентификуваат, бидејќи тие се обично црвеникави или кафени дамки кои се појавуваат на листовите кои се поизложени (односно, остатокот од растението ќе биде недопрено) кои се појавуваат по неколку часа. За жал, тие оштетени лисја нема да бидат повторно здрави, но ако се премести, новите ќе бидат во ред.

Каде го чувате вашето каланхое?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.