Агавите не се кактуси

Дали агавата е кактус?

Дали сакате да знаете дали агавата е кактус? Или сукулент? Тогаш не двоумете се: влезете овде и ние ќе ви го решиме сомнежот.

Сисаланата агава е сочно растение

Агаве сисалана

Агаве сисаланата е исклучително растение, многу лесно за нега, кое ќе изгледа убаво и во градината. познај ја.

Постојат различни затворени растенија со бел цвет

Каланхое: сонце или сенка?

Дали каланхое е сонце или сенка? Ако не сте сигурни каде треба да ги ставите за да растат добро, влезете овде и ние ќе ви кажеме.

Echeveria се месести лисни растенија

месести лисни растенија

Дали ви се допаѓаат растенија со месести лисја? Тогаш не можете да го пропуштите нашиот избор на видови. Сигурен сум дека ќе ги сакате!

Цветовите од жад се бели

Како е цветот на дрвото жад?

Цветот на дрвото жад или Crassula ovata е убавина. Дали сакате да знаете кои се неговите карактеристики и кога никнува? Влегува.

Литопите се сочни цветни растенија

сочни цветни растенија

Запознајте ги овде 10-те најубави цветни сочни растенија во светот, а воедно и најлесните за добивање. Влегува.

Ariocarpus fissuratus е кактус со розов цвет

сочни растенија со цвет

Дали сакате да знаете кои се најубавите цветни сочни растенија во светот? Потоа влезете и откријте го нашиот избор.

Еониумот е сончево сочно растение

Aeonium arboreum: грижа

Дали сакате да знаете каква е грижата за арбореумот Aeonium? Ако штотуку добивте еден, слободно влезете и запознајте ги.

Градина на кактус Ланзароте

Градина на кактус Ланзароте

Љубител на кактуси? Потоа треба да ја посетите градината на кактуси Ланзароте, место со илјадници кактуси од различни видови.

Graptosedum е сочно растение

graptosedum

Дали обожавате сочни растенија? Ако е така, влезете и ќе ви кажеме како да се грижите за Graptosedum, некои сукуленти со голема убавина.

Грижа за Haworthia cymbiformis

Грижа за Haworthia cymbiformis

Откријте кои се најважните грижи за Haworthia cymbiformis што мора да му ги пружите на овој сукулент за да биде убав

sedum dendroideum

sedum dendroideum

Дали го знаете сочниот Sedum dendroideum? Откријте кои се неговите карактеристики, грижата и употребата што му се дава на ова растение.

Постојат многу видови на Sempervivum

Видови на Sempervivum

Откријте ги десетте најпопуларни типови на Sempervivum, оние кои освен што се лесни за нега, се и убави. Влегува.

Sedum spectabile е сочен

Sedum spectabile: грижа

Дали живеете во област каде што е топло во лето и студено во зима? Влезете и дознајте сè за Sedum spectabile, многу отпорно растение.

Sansevieria trifasciata Laurentii е лесен за нега на сукулент

Sansevieria trifasciata 'Laurentii': грижа

Дали сакате да знаете како да се грижите за Sansevieria trifasciata 'Laurentii'? Дали имате дома и сакате да трае со години? Влегува.

Цереус јамакару е колонообразен кактус

Цереус џамакару

Ако сакате колонообразни кактуси, влезете овде и ќе го сретнете Cereus jamacaru, растение кое дава навистина прекрасни бели цветови.

Грижата за Haworthia attenuata е едноставна

Haworthia attenuata: грижа

Откријте како да се грижите за Haworthia attenuata, многу убав и лесен за одржување сукулент без трње.

Јатрофа мултифида цвета во лето

Корален цвет (Jatropha multifida)

Откријте ја Јатрофа мултифида, сочна грмушка која добро расте во саксии и е лесна за нега. Влегува.

Pachypodium lamerei: грижа

Pachypodium lamerei: грижа

Во Pachypodium lamerei грижата е многу важна за правилен развој за да уживате во оваа сочна „палма“

Има многу сукуленти кои можат да бидат надвор

сукуленти на отворено

Влезете и дознајте за различните видови сукуленти на отворено и грижата што треба да им ја пружите за да бидат убави.

Кардонот е голем кактус

Видови колонообразни кактуси

Откријте различни типови колонообразни кактуси со кои можете да ја декорирате вашата градина или тераса, а кои исто така се способни да издржат мраз.

Portulacaria afra variegata

Portulacaria afra variegata

Дали ја знаете Portulacaria afra variegata? Дали знаете како се разликува од нормалното? Дознајте и запознајте ја датотеката во целост.

На Portulacaria afra му треба лесна нега

Portulacaria afra: грижа

Portulacaria afra е многу карактеристична грмушка: има дебело стебло и мали зелени или шарени лисја,…

Kalanchoe daigremontiana е сукулент

Kalanchoe daigremontiana: грижа

Откријте овде каква е грижата за Kalanchoe daigremontiana: наводнување, ѓубрење, множење и многу, многу повеќе.

Растението Алое Вера има жолт цвет.

Како изгледа цветот на Алое вера?

Дали се сомневате каков е цветот на Алое вера? Дали сакате да знаете како да се грижите за вашето растение за повторно да процвета? Влегува!

Грижа за растенијата Сенецио

Фабрика за плови (Senecio articulatus)

Запознајте го Senecio articulatus, сукулент кој развива многу љубопитни стебла и чие одгледување во саксија е многу едноставно.

Агаве викторија-регина е прекрасно растение

Видови на агава

Дали сакате да одгледувате растенија кои добро се спротивставуваат на сушата? Влезете и запознајте +10 видови на агави, рустични и лесни сукуленти за нега.

Грижа за Austrocylindropuntia subulata

Austrocylindropuntia subulata: грижа

Дознајте каква е Austrocylindropuntia subulata, грижата што и треба и на што треба да внимавате за да не се разболи.

tradescantia nanouk

tradescantia nanouk

Дали ја знаете фабриката Tradescantia nanouk? Овој мал сукулент со зелени листови со розови и виолетови нијанси ќе ве фасцинира.

Круна Христова: грижа

Круна Христова: грижа

Христовата круна е сукулент кој е многу лесен за одржување. Но, кои се клучевите на Христовата круна и неговата грижа? Откријте ги

Како да трансплантираат сукуленти

Како да трансплантираат сукуленти

За трансплантација на кактуси или сукуленти, неопходно е да ги имате вистинските материјали. Влезете овде и ќе ви објасниме како да трансплантирате сукуленти.

Алое вера е мал вкусен сок

Видови на Алое вера

Дали мислите дека постојат различни видови на Алое вера? Вистината е дека има многу алое што личат, затоа влезете и ние ќе ви ја откриеме мистеријата.

Поглед на Екеверија лауи

Екеверија лауи

Дали ја знаете сочната Ечеверија лауи? Дали знаете како е и каква грижа е потребна за да биде здраво? Објаснуваме с everything за ова сочно.

Колку често се наводнува кактус

Колку често се наводнува кактус

Дали сакате да знаете колку често се наводнува кактус? И како се прави или најдобра вода за да ги напои? Дознајте во водичот што го подготвивме.

употреба на кактуси

Употреби на кактус

Дали знаевте дека кактусите имаат повеќекратна употреба? Внесете и знајте ги сите детално опишани за да можете повеќе да уживате во нив.

Стапелија е лесна фабрика за нега

Нега на стапелија

Внесете за да дознаете како да се грижите за Stapelia, растение за крцкава вода што може да го имате и како приврзок или во алпинистика.

карактеристики на еуфорбија енопла

Еуфорбија енопла

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за еуфорбија енопла и нејзината грижа. Научете како да го имате овој сочен.

Euphorbia aphylla е мала грмушка

Euphorbia aphylla

Euphorbia aphylla е убав мал грмушка што можете да го одгледувате во саксии и во мали градини. Откријте како се грижи за себе.

Astrophytum myriostigma е кактус без 'рбет

Кактус без трње

Дали сакате да знаете кои се кактусот без трње? Откријте седум сорти кои исто така даваат убави цвеќиња. Влегува.

Euphorbia suzannae, е мал сочен вкус

Euphorbia suzannae

Дали сакате да имате отпорен и сочен лесен за нега? Запознајте ја Euphorbia suzannae, многу слична на кактус без трње.

Rebutia heliosa е мал кактус

Видови сукуленти

Ако сакате растенија кои се спротивставуваат на сушата, влезете и ќе сретнете 15 типа на сукуленти на кои им треба малку вода.

Rhipsalis baccifera е цветни кактус

Rhipsalis baccifera

Ако сакате да висат кактуси, Rhipsalis baccifera е растение на кое нема да можете да му се восхитувате. Влезете и запознајте се длабоко.

Кактусите престануваат да растат од различни причини

Зошто мојот кактус нема да расте?

Откријте зошто вашиот кактус не расте и што можете да направите за да го подобрите. Вратете го вашето растение што е можно поскоро со најдобар совет.

Кактусите можат да имаат неколку штетници

Како да се грижиме за кактус

Дали знаете како да се грижите за кактус? Внесете тука и ние ќе ви кажеме апсолутно сè што треба да знаете за да растат здрави.

сочни лисја од растенија

Калисија повторува

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за сочното растение Callisia repens и за неговата грижа. Дознајте повеќе за тоа овде.

тропски кактус во виси тенџере

Rhipsalis kryiformis

Ние детално ви кажуваме сè што треба да знаете за Rhipsalis cruciformis. Дознајте повеќе за грижата за овој тропски кактус.

Божиќните проблеми со кактуси имаат лесно решение

Божиќни проблеми со кактус

Дали знаевте дека има многу проблеми со божиќниот кактус што го расипува? Внесете и знајте сè што можете да направите за да го избегнете тоа.

органо кактус

Pachycereus marginatus

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за Pachycereus marginatus и неговите карактеристики. Дознајте повеќе за нивната грижа тука.

златна топка во саксии

Пародија leninghausii

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за кактусот Parodia leninghausii и неговите карактеристики. Дознајте за нивната грижа тука.

Постојат многу видови на Crassula, како што е Crassula ovata

Видови на Красула

Откријте ги видовите Crassula кои најдобро се прилагодуваат и на градината и на ентериерот во домот. Влегува.

Сукулентите кои не се кактуси растат одлично во рециклиран сад

Сукуленти

Сукулентите се многу посебни: нивните лисја и цвеќиња се многу украсни, а нивното одржување е минимално. Што чекаш да ги запознаеш?

Malephora crocea со своите цвеќиња

Малефора кроцеа

Во оваа статија ви кажуваме сè што треба да знаете за Malephora crocea. Дознајте за овој сочен.

грижа за кактус

Euphorbia resinifera

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за смолестата Еуфорбија, нејзините карактеристики и грижа. Дознајте повеќе за овој сочен.

Пресадените кактуси се растенија на кои им е потребна посебна грижа

Грижа за калемени кактуси

Дали сакате калемени кактуси? Ако е така, имате среќа. Овде ќе најдете информации за нивната грижа, наводнување и многу, многу повеќе.

Црвеноцветните кактуси се многу убави

Кактус од црвен цвет

Внесете ги и знаејте ги имињата на 7 црвено-цветни кактуси, нивните карактеристики и што е најважно: нивната главна грижа.

Багажникот на Алое дихотома складира вода

Видови на арборесцентни алое

Знајте ги сите видови на арборесцентни алое, нивното потекло и главните карактеристики, како и нивната грижа. Влегува.

Примерок Pachyphytum longifolium

Пахифитум

Пахифитумот се сочни растенија, кои покрај тоа што се многу убави, многу лесно се грижат и размножуваат. Осмелете се да ги знаете.

Кактусот Сан Педро е растение со бавно растење

Кактус од Сан Педро (Echinopsis pachanoi)

Кантусот Сан Педро е растение од кактус, многу обожавано по неверојатните бели цвеќиња. Но, што треба да знаете за да го имате здраво? Влегува.

Conophytum obcordellum е многу уникатен

Ретки сочни растенија

Дали сакате ретки сукуленти? Доколку сакате да имате единствена колекција, внесете и откријте го нашиот избор на егзотични видови.

Мушката на прекривката е штетник од кактуси

Штетници на кактус

Дали сакате да знаете кои се штетниците на кактусите? Внесете и ние ќе ви кажеме детално како се, штетата што ја предизвикуваат и многу повеќе.

Кактусите со виткање може да се исправат малку по малку

Како да исправите кактус?

Дали вашиот кактус е свиткан? Внесете ги и знајте ги причините и како да исправите кактус чекор по чекор, така што ќе се врати во својата нормална форма.

Поглед на Aztekium hintonii, топчест кактус

7 топчести кактуси

Ако обожавате топчести кактуси и сакате да имате некои во вашиот двор или градина, влезете и запознајте ги 7-те најдобри.

Гастерија е растение во сенка

Како се грижи Гастерија?

Гастеријата се сочни растенија кои ќе ви овозможат да имате многу добро украсен двор или градина. Внесете и откријте каква грижа им е потребна за да бидат здрави.

На висечките кактуси понекогаш им е потребно кастрење

Кога и како да се кастри кактусите?

Дали треба да исечете кактуси? Ако сакате да го сторите тоа на најдобар можен начин, влезете и ние ќе ви кажеме кога и како да го направите тоа.

видови кактус во саксии

Клун од папагал (Rhipsalis burchellii)

Дали сакате кактуси, дали ги собирате и со нив ги украсувате вашите балкони? Тогаш треба да се сретнете со растението Rhipsalis burchellii.

Фабрика за алое вера во градината

Кога да се засади алое вера?

Откријте како и кога да засадите алое вера во градината или во саксија и почнете повеќе да уживате во ова фантастично растение.

Dudleya brittonii е бавно растечка треска

10 видови сочни растенија

Влезете и разгледајте ги различните видови сочни растенија што можете да ги одгледувате во вашата градина, патио или тераса. Не го пропуштај.

+30 кактуси отпорни на студ

Liveивеете во клима со кул зими и дали сакате да имате ладно издржани кактуси? Не двоумете се и влезете за да откриете колку можете да ставите.

нега на еониум

Еониум, декоративен и многу отпорен

Аеониумот е многу украсно растение кое лесно се грижи и може да го имате во вашиот дом или градина. Откријте како да го одржувате здраво цела година.

Малите кактуси треба да се напојат почесто од големите

Како да наводнете кактус

Да се ​​грижиме за нашите омилени трнливи растенија е многу лесно; сепак, мора да научиме како да напоиме кактус за негов правилен развој.

Фабрика за роса (Aptenia cordifolia)

Aptenia cordifolia е една од наједноставните сочни растенија за нега, со притаен раст. Внесете за да откриете сè за овој вид.

сочен наречен Алое марлоти

Планински алое (алое марлоти)

Алое Марлоти е прекрасно растение кое, ако му ја дадете потребната грижа, може да го претвори секој простор во совршено место.

Цветни Mammillaria pseudoperbella кактус

15 брзорастечки кактуси

Дали сакате да знаете кои се најбрзо растечките кактуси? Внесете и откријте кои се петнаесетте кои го прават тоа со многу висока стапка. Не го пропуштај.

Како се грижите за црвениот кактус?

Црвениот кактус е еден од најинтересните сукуленти што можете да го најдете во расадници. Ако штотуку го купивте, влезете и грижете се за тоа на најдобар начин.

Echeveria elegans е многу убав сочен

Алабастер роза (Echeveria elegans)

Алабастер розата е идеално сочно растение што може да го имате во тенџере или во градината. Многу е лесно да се грижите и неверојатно декоративно. Запознајте се.

Како да се засадат сукуленти

Внесете и ќе откриете како да садите сукуленти, работи што треба да ги имате на ум кога го правите тоа и пред сè, препораки за подлоги што треба да ги користите.

Euphorbia candelabrum наречен мексикански канделабрум

Канделабра кактус (Euphorbia candelabrum)

Внесете и откријте го дрвото наречено Euphorbia candelabrum или candelabrum, ова е идеално за поставување во паркови и градини. Не го пропуштај!

сочно растение во саксии со цвеќиња

Делосперма (Delosperma echinatum)

Ако сакате да ја декорирате вашата тераса или влезот на вашиот дом со сукуленти во саксии и цвеќиња со светли бои, откријте Delosperma echinatum.

жолти цветови на растението Sedum palmeri

Седум (Sedum palmeri)

Дали сакате да поставите во вашата градина, тераса или влез растение кое е многу украсно и за кое е лесно да се грижите? Откријте Sedum palmeri!

виси кактус на влезот од куќа

Висечки кактус (Disocactus flagelliformis)

Дали сте страстни за сите видови кактуси што треба да ги поставите дома или во градината? Тогаш мора да го знаете висечкиот кактус, ќе го обожавате!

Засадувањето кактуси не е многу лесно

Како да се засадат кактуси?

Дали имате прашања за тоа како да садите кактуси во саксии или во градината? Внесете и ќе објасниме чекор по чекор како да го направите тоа без да ги оштетите рацете.

Sempervivum tectorum

Ние ви ги кажуваме карактеристиките, употребата и неопходната грижа за Sempervivum tectorum. Дознајте повеќе за ова растение со историја.

Sedum burrito е сочен приврзок

Избор на виси сукуленти

Дали сакате да го декорирате вашиот дом со висечки сукуленти? Внесете и ние ќе ви ги покажеме најпрепорачаните за почетници ... и експерти.

Euphorbia lactea f cristata е многу честа појава

Euphorbia lactea

Дознајте сè за Euphorbia lactea, сочна грмушка што можете да ја одгледувате и во саксии и во градината. Влегува.

Поглед на цвеќето Orbea variegata

Цвет од гуштер (Orbea variegata)

Orbea variegata е сочна фабрика толку лесна за грижа, што ќе изгледа неверојатно дека е добро со минимум внимание. Влезете и запознајте се.

Хоријата Кери расте бавно

Грижа за хоја кери

Ако има растение кое е шармантно, тоа е растение на срцето. Ние ви кажуваме каква е грижата за хорија кериите за да можете да уживате во неа.

Цвеќиња Лампрантус

Фабрика за месен (Lampranthus)

Фабриката за месен е многу лесна за нега; всушност, потребна е само минимална грижа за да биде совршен. За што се грижат тие? Оние што ги коментирам овде. Влегува!

Кактусите се чувствителни на претерано напојување

Како да вратите мек кактус?

Дали вашиот кактус станува кашест? Внесете и ние ќе ви кажеме какви мерки да преземете за да го направите и како можете да спречите да се повтори.

Поглед на Ariocarpus retusus

10 ретки кактуси и нивните имиња

Кои се најретките кактуси во светот? Внесете и ние ќе го решиме вашиот сомнеж за да можете и вие да им се восхитувате. Не го пропуштај.

Агаве атенуата е сочно растение

Гусинка (Агаве атенуата)

Дознајте сè за Agave attenuata, растение со сино-зелени лисја и цветни гроздови толку високи што ќе се в inубите.

Сагуаро (Carnegiea gigantea)

Дали сакате да знаете како се грижи сагуаро? Ако обожавате големи кактуси, откријте сè за ова прекрасно растение.

Примерок од храмот Буда Красула

Како се грижи храмот Буда Красула?

Храмот Буда во Красула е многу чуден вкусен. Но, што да правам за да трае многу години? Следете го нашиот совет и покажете ја својата фабрика.

кактус со голем портокалов цвет

Ребутија (Rebutia heliosa)

Ако сакате растение кое добро издржува на високи температури и е тешко, ова е Rebutia heliosa, неверојатен боливиски кактус. Влегува !!!

Хавортија (Haworthia cooperi)

Ако барате растение за садење во тенџере и украсување на ентериерот и екстериерот на вашиот дом, ова е Haworthia cooperi. Внесете и откријте го!

Opuntia dillenii или Opuntia stricta

Opuntia стрикта (Opuntia dillenii)

Откријте како изгледа кактусот Opuntia dillenni, сега наречен Opuntia stricta, кога е воведен во Европа и зошто се смета за инвазивно растение.

Ангелски крилја (Opuntia microdasys)

Дали сакате да уживате во кактус лесен за одгледување и грижа и кој освен некои убави жолти цвеќиња? Откријте ги микродазиите на Opuntia.

Поглед на Echeveria pulvinata

7 типа на ехеверија и нивна грижа

Откријте седум видови Ехеверија и како се грижат овие прекрасни сочни растенија. Внесете и ќе научите да ги чувате добро многу години.

Поглед на лимифолијата Хавортија

Хавортија

Хавортија се сукуленти на кои им треба многу едноставна нега. Ако не ми верувате, влезете и ние ќе ви кажеме како можете да уживате во овие убавини.

Поглед на акивата текилана

Сина агава (агаве текилана)

Сината агава, или Агаве текилана, е растение кое покрај тоа што е многу убаво, лесно се грижи и за него. Ако сакате да знаете како да го направите тоа, не двоумете се да влезете.

Pachypodium brevicaule е мал вид

Пахиподиум

Пахиподиумите се исклучителни сочни растенија. Ако сакате да знаете каква грижа треба да им пружите, не двоумете се да влезете.

Поглед на тригоната Еуфорбија „Рубра“

Млеко дрво (Euphorbia trigona)

Ако обожавате големи сукуленти, влезете и откријте ја тригоната од Еуфорбија. Африканско дрво што можете да го одгледувате во градината или во саксија;).

Литопс псевдотрукантела

Литопс псевдотрункатела

Мал сочен plantубител на растенија? Ако е така, влезете и откријте ја Lithops pseudotrucantella, вид што едвај надминува 5 сантиметри во висина.

кактус со различни големини во пластеници

Кардон (Pachycereus pringlei)

Дали сакате да ги знаете карактеристиките, грижата, одгледувањето и употребата на кардонот за да можете да го поставите во вашата градина? Влезете и дознајте.

Haworthia fasciata, мало растение

Фабрика за зебра (Haworthia fasciata)

Внесете тука за да дознаете сè за растението зебра (Haworthia fasciata). Ние ви покажуваме кои се главните грижи. Не го пропуштај!

Сукулентите се CAM растенија

Што се CAM растенија?

Откријте ги главните карактеристики на CAM растенијата, растителни суштества кои развиле единствен механизам за преживување.

Поглед на розата Хатиора

Хатиора

Дали сакате да имате растение исполнето со прекрасни цвеќиња? И дека е лесно да се грижи? Потоа влезете и откријте ја Хатиора: тие ќе ве фасцинираат! ;)

Процветаа граптопеталум

Мајка на бисер (Graptopetalum paraguayense)

Научете да се грижите за мајката на бисер (Graptopetalum paraguayense) за да можете да уживате во неговиот егзотичен придонес во градината. Внесете тука и дознајте за сè.

Улична трева

Улична трева (Sedum telephium)

Влезете и запознајте уличен плевел, идеално растение за градината ... и за вашето здравје;). Откријте како да се грижите за тоа да уживате што е можно подолго.

Поглед на растението Саликорнија рамосисима

Солена трева (Salicornia ramosissima)

Откријте Salicornia ramosissima, повеќегодишно сочно растение кое расте само во солени области на европското крајбрежје. Влегува.

Поглед на чадорот Портулака

Purslane (Portulaca umbraticola)

Чадорот од Портулака е вкусен сок, кој иако живее само една година, е толку декоративен и лесен за грижа што не може да го нема во вашата градина. Запознајте ја;)

Поглед на Oreocereus celsianus

Планински старец (Oreocereus celsianus)

Orocereus celsianus е кактус толку лесен за грижа што не може да недостасува во вашата колекција. Внесете и ние ќе ви кажеме како треба да се грижите за тоа да биде добро.

Greenovia dodrantalis

Greenovia dodrentalis

Greenovia dodrentalis е многу украсно растение, толку многу што изгледа како прекрасна роза. Дали сакате да знаете како да се грижите за тоа? Влегува.

Поглед на Каланхое теса

Каланхое Теса

Каланхое Теса е прекрасно растение што виси и може да го имате во вашиот дом без да се грижите за ништо. Внесете и откријте го.

Арбореум од еониум

Арбореум од еониум

Дали сакате да знаете кои се карактеристиките и грижата за Aeonium arboreum? Па, не двоумете се: влезете и ќе ви кажам сè за ова прекрасно растение.

Kalanchoe tomentosa е многу убаво растение

Каланхое томентоса

Kalanchoe tomentosa е една од најубавите и сочни растенија кои се грижат лесно во светот. Ти не ми веруваш? Внесете и забележете го нашиот совет. ;)

Echeveria agavoides е многу декоративен сочен вкус

Echeveria agavoides

Echeveria agavoides е сочно растение кое е декоративно колку што е лесно и да се грижи. Осмелете се да ги знаете сите нејзини фантастични тајни. ;)

Лисјата на Каланхое пината се месести

Каланхое пината

Kalanchoe pinnata е многу убава сочна супа, која може да ја имате и во тенџере и во градината. Не чекајте повеќе за да ги знаете сите нејзини тајни.

Поглед на месемот

Месем

Месемите се брзорастечки растенија кои лесно растат и произведуваат спектакуларни цвеќиња. Што чекаш да ги запознаеш? Влегува!

Schlumbergera opuntioides

Schlumbergera opuntioides

Ако сакате бодливи кактуси кои произведуваат фантастични цвеќиња, влезете и запознајте ги Schlumbergera opuntioides. Сигурно ќе го сакате;).

Euphorbia horrida произведува малку украсни цвеќиња

ужасна еуфорбија

Дали сакате лесни сукуленти? Влезете и сретнете ја еурорбија хоридата, вид кој многу лесно се одгледува и што ќе ве изненади.

Граптопеталум пентандрум

Граптопеталум пентандрум

Немате многу искуство да се грижите за сукуленти? Погледнете го Graptopetalum pentandrum, сочно растение што ќе ве изненади;)

Crassula multicava subsp multicava

Crassula multicava

Дали сакате сукуленти за лесна нега? Влезете и запознајте ја Crassula multicava, одлично растение за покривање и за саксија и за градина.

Растенија на алое нобилис

Алое нобилис (Aloe perfoliata)

Алое нобилис е одлична фабрика за градини со мало одржување. Внесете и откријте како е и минималната потребна грижа.

Sedum multiceps е мал crass

Sedum мултицепс

Дали ви се допаѓаат оние растенија што можете да ги одгледувате во саксија во текот на целиот живот? Па, внесете и откријте мултицепс на Sedum, вкусен сок за кој е многу лесен.

Kalanchoe thyrsiflora, растение кое станува убаво на сонцето

Каланхое тиризифлора

Kalanchoe thyrsiflora е сочно растение кое е подеднакво убаво и лесно се грижи. Покрај тоа, бидејќи не расте многу, може да го има насекаде. Запознајте се.

Echeveria elegans е многу убав сочен

Екеверија елеганс

Echeveria elegans е една од најубавите и сочни растенија кои се грижат лесно во светот. Внесете и ние ќе ви ги кажеме сите нејзини тајни.

Еониум нобиле

Еониум нобиле

Дали сакате сочни растенија? Па, влезете и откријте го Аеноум нобиле, еден од најубавите и лесни за грижа за видови од родот.

Ехинипсис оксигона

Трихоцереус (Ехинопсис)

Трихоцереус, сега наречен Ехинопсис, се едни од најубавите и лесни за грижа кактуси таму. Внесете и откријте како да уживате во нив.

Мат (руска)

МАТ (Русија) е многу скапоцено сочно растение кое е совршено за вашата градина. Научете како треба да се грижите за тоа овде во овој пост.

Алое вариегата е многу украсно растение

Тигар алое (алое вариегата)

Алое вариегата е прекрасно сочно растение кое може да се одгледува и во саксии и во градини. Внесете и откријте како да се грижите за тоа.

Шлумбергера е многу украсен кактус

Шлумбергера

Шлумбергера или Божиќен кактус е растение од кактус што произведува цвеќиња во најсимпатичниот период од годината. Ако сакате добро да се грижите за тоа, влезете!

Кактус Матукана интертекста

Матукана интертекста

Ако сакате мал кактус што можете да го одгледувате во саксија во текот на целиот свој живот, влезете и запознајте ја интертекста Матукана. Loveе го сакаш;)

opuntia humifusa

opuntia humifusa

Ако ви треба бодлив кактус кој дава убави цвеќиња во вашата колекција, влезете и запознајте ја Opuntia humifusa. 'Llе го сакаш. ;)

Heliocereus speciosus

Сантамарија (Disocactus speciosus)

Кактусот Сантамарија е чудо: виси, произведува цвеќиња со прекрасна црвена боја. Внесете и откријте кои се нивните грижи.

Фабрика за буриња

Буре (Mesembryanthemum crystalinum)

Mesembryanthemum crystalinum е убаво мало сочно растение што може да го чувате во тенџере за цел живот. Влезете и запознајте се.

Перуанска ороја

Перуанска ороја

Ороја перувија е прекрасен кактус што можете да го одгледувате во саксија во текот на целиот свој живот. Внесете и ќе објасниме како да го набавите.

Поглед на бодликава круша

Бодликава круша (Opuntia ficus indica)

Бодликавата круша е многу интересен брзорастечки кактус: може да се користи и при готвење и медицински. Влезете и запознајте се.

Sempervivum

Кои се крцкавите растенија?

Ние ви кажуваме сè за крстозмените растенија: нивните главни карактеристики, различните видови што постојат, и што е најважно, како се грижат.

Portulacaria afra се спротивставува на сушата

Слон грмушка (Portulacaria afra)

Portulacaria afra е убаво грмушка сочно растение што може да го имате во тенџере или во градина без проблеми. Внесете и откријте го.

Питахаја е овошје за јадење

Водно Конче (Selenicereus undatus)

Откријте кои се прекрасните кулинарски и лековити својства на питахаја, кактус за многу лесна нега. Влегува.

Еониум канариенсе

Еониум канариенсе

Барате растение за кое е лесно да се грижите? Набавете Aeonium canariense и ќе видите како не жалам за тоа. Откријте каква е нивната грижа тука.

Astrophytum asterias cv Суперкабуто

Астрофитум астерии

Astrophytum asterias е идеален кактус за оние кои не сакаат премногу трње, но сакаат цвеќе. Пронајди.