Кога да се наводнуваат затворени растенија?

Растенијата во затворен простор треба да се наводнуваат од време на време

Растенијата се толку убави што на сите нас кои ги сакаме сигурно ни паднало на памет да си ја украсиме куќата со некои од нив, па дури и да создадеме, зошто да не?, мала градина со саксии. Тие можат да станат порок, убав и наградувачки, до тој степен што еден ден ќе купите... и на крајот на годината ќе сфатите дека сте завршиле со повеќе отколку што првично мислевте дека ќе имате. И, се разбира, правите се што е потребно за да ги направите убави, а наводнувањето е една од најважните задачи.

Без вода не би можеле да бидат живи, но не би било добро ниту премногу да се рехидрираат. Мора да ја најдеме средната точка, онаа во која земјата се одржува влажна за да не се исуши, но да не се натопува. Па да видиме кога да се наводнуваат растенијата во затворен простор.

Знајте ја климата во вашата куќа

Вештачката светлина може да биде добра за растенијата

Ова е најважното нешто што треба да го направите. Можеби изгледа комплицирано, но во реалноста не е толку комплицирано, верувајте ми. И тоа е тоа Мора да мислите дека внатре во вашата куќа климатските услови се различни од оние надвор, бидејќи не дува ветер, а прозорските стакла пуштаат светлина, но и топлина.

Покрај тоа, ако сте на остров или во близина на море, сигурно ќе има многу влажност. Како и да е, за да бидете сигурни, препорачувам да добиете а домашна метеоролошка станицаКако esta. Се продаваат по цена од 15-30 евра и се неверојатно корисни бидејќи ви помагаат да знаете какви температури и колкав степен на влажност има во вашата куќа, нешто што ќе биде многу корисно за грижата за вашите растенија.

Како климатските услови на куќата влијаат на растенијата?

Внатре во куќата, климатските услови можат да го фаворизираат растот и развојот на многу растенија. На пример, антуриумите, калатеите или другите родени во тропските шуми ќе бидат многу убави во просторија со многу светлина (но не директна) и висока релативна влажност, зошто? Затоа што тоа е она што е во неговото природно живеалиште.

Но, ако сакаме да ја украсиме куќата со, на пример, кактус, кој е растение на кое му треба многу светлина, а го ставиме во просторија каде што има малку светлина, нема да биде добро. Неговото тело ќе етиолира, односно ќе расте кон посилниот извор на светлина и додека го прави тоа ќе станува потенок и послаб.

Y Ако се фокусираме на наводнувањето, секогаш мора да имаме на ум дека почвата во куќата ќе треба подолго да се исуши, бидејќи воздухот не тече и не е изложен на сонце. Ако релативната влажност е исто така висока, таа ќе биде влажна уште подолго. Поради оваа причина, познавањето и на климата дома и на основните потреби на растенијата што сакаме да ги имаме е многу, многу важно.

Калиумот е многу важен за растенијата
Поврзана статија:
Како недостатокот на влага влијае на растенијата

Тоа е единствениот начин да се спречи да се разболат, бидејќи ако се познаваат, се ставаат на вистинското место и им се дава потребната грижа.

Кога треба да се наводнуваат растенијата во затворен простор?

Затворените растенија имаат потреба од посебна грижа

Сега кога знаеме дека климата во куќата влијае на растенијата, време е да се запрашаме кога треба да се наводнуваат. И ова многу ќе зависи од сезоната во годината во која се наоѓаме, бидејќи во текот на летото земјата се суши побрзо отколку во зима. Исто така, имајте на ум дека проблем број 1 што може да го имаат растенијата што се одгледуваат во затворен простор е прекумерното наводнување, а исто така е и најсериозен, бидејќи корените трпат неповратно оштетување.

Значи, наша должност е да знаеме кога да ги наводнуваме растенијата во затворен простор, ако нашата намера е тие да траат долго време. Но, за да биде малку полесно да го сфатите, препорачувам да направите нешто многу едноставно: измерете го садот веднаш штом ќе завршите со наводнување и повторете го тоа по неколку дена. Сувата почва е полесна од влажната, па оваа разлика во тежината ќе ви помогне како водич.

И ако сакаш повеќе помош, ќе ти кажам што Ги наводнувам растенијата 1-2 пати неделно во пролет и есен, 2-3 пати неделно во текот на летото и на секои 10-15 дена во зима.. Но, важно е да знаете дека температурите остануваат помеѓу 10 и 30ºC (тоа ќе зависи од сезоната на годината) и дека релативната влажност е секогаш висока, бидејќи јас живеам на остров (Мајорка), а исто така сум блиску до морето.

Како да ги спречите да имаат проблеми со наводнувањето?

Има неколку работи што можеме да ги направиме за да немаат проблеми. Веќе кажавме некои од нив, како на пример мерење на новополеното тенџере и повторно правење подоцна, но има уште:

  • Растението ќе го засадиме во саксија со дупки во основата. Ако го направиме тоа во една без дупки, или ако ја ставиме во која нема, водата секогаш ќе биде во контакт со корените и тие ќе умрат.
  • Ќе и ставиме соодветно земјиште. Ако тоа е, на пример, кисело растение, како што е камелија или азалеја, ќе им треба кисела почва, како оваа; но ако не, универзалното одгледување ќе биде добро. повеќе информации.
  • Ако ставиме чинија под тенџерето, по наводнување треба да ја исцедиме; инаку би било како да го имаме во саксија без дупки и растението може да умре.
  • Во моментот на полевањето ќе истураме вода додека не излезе низ одводните дупки за да бидете сигурни дека ќе остане влажна.

Кои се симптомите на недостаток или прекумерно наводнување во затворен растенија?

Растенијата во затворен простор треба да се наводнуваат повеќе пати.

За крај, ќе ги кажеме најчестите симптоми што ги имаат растенијата кога не ги наводнуваме добро. И ќе започнеме со недостаток на наводнување. Тоа се: растението изгледа тажно, новите листови пожолтуваат, а почвата изгледа многу сува. Наместо тоа, ако внесувате премногу вода, најстарите лисја ќе станат жолти, а почвата, бидејќи е толку влажна, ќе тежи доста; покрај тоа, може да се појават и габи.

Водата за наводнување може лесно да се закисели
Поврзана статија:
Кои се симптомите на недостаток или прекумерно наводнување?

Да направиш? Па ако е жеден, ќе правиме вода, но ако се дави, ќе продолжиме да го вадиме од тенџерето и да му ги завиткаме корените со впивачка хартија.. Таа вечер ќе ја оставиме на суво, а следното утро ќе ја засадиме во саксија со нова земја. Исто така, мора да го третираме со фунгицид за борба против габите, па оттука да го полеваме помалку.

Се надевам дека се вклопи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.