Кога цвета јакарандата: трикови како да ја натерате да процвета

кога цвета јакарандата

Ако имате јакаранда во вашата градина, најнормално е што сте барале информации за ова растение. Едно од најчестите прашања за неа е да се знае кога цвета Јакаранда.

Дали сакате да го знаете одговорот? Следно, се фокусираме на цветањето на Јакаранда и се што треба да знаете за неа. Да почнеме?

Кога јакарандата цвета за прв пат?

парк со јакаранда

Ако штотуку купивте јакаранда, или веќе ја имате во вашата градина, но сеуште не процветала, треба да знаете дека ова растение не е растение кое брзо цвета. Всушност, додека не наполни две години нема да има шанса да цвета.

Се вели дека Јакарандата обично цвета помеѓу две и четиринаесет години по садењето, но не порано. Значи, ако сакате да купите, проверете колку е стар (или ако е можно купете го веќе расцутена) за да бидете сигурни дека ќе цвета остатокот од времето).

Колку пати годишно цвета јакарандата?

цвета јакаранда

За разлика од другите растенија, кои можат да цветаат неколку пати годишно; или други кои цветаат само еднаш, во овој случај Јакарандата ќе цвета само двапати годишно.

Првиот ќе се одржи на пролет, помеѓу месеците февруари и април веќе може да ги имате првите виолетови цветови.

Второто цветање се случува наесен, поконкретно на крајот на летото и до почетокот на октомври, што го прави високо ценет затоа што е речиси збогување со жештините.

Каква боја се цвеќињата на Јакаранда

Јакарандата е растение кое стандардно цвета со виолетови или виолетово-сини цветови. Сепак, постојат некои видови кои може да имаат различно обоени цвеќиња. Всушност, она што се случува е дека нијансата се менува, кај некои до розова, а кај други до бела (последниве се многу ретки).

Како да ја расцветате Јакарандата

Како што видовте, токму сега можете да знаете кога цвета Јакарандата. Но, што ако не? Или подобро, што да направите за да процвета?

Во овој момент, сакаме да ви кажеме која е најважната грижа што треба да ја дадете за да имате поголеми шанси да цвета. Но, покрај тоа, постојат некои точки кои директно влијаат на цветањето.

Ние објаснуваме сè.

Локација и температура

Започнуваме со совршеното место за Јакаранда. Зборуваме за дрво и тоа значи дека му треба сонце. Но, покрај тоа, тоа е дека за цветни, сонцето и топла клима се многу важни.

Според експертите, неопходно е да му се обезбеди најмалку 6 часа дневна сончева светлина. Ако е повеќе, толку подобро, но тоа е нејзиниот минимум.

Што се однесува до температурата, добро ги поднесува високите, но не и ниските. Кога температурата ќе падне под 5ºC тогаш ова дрво многу страда, па дури и може да умре.

Подлога

Кога ја садите јакарандата, најдоброто што можете да го користите е лошата почва. Не поддржува вишок азот и, всушност, ако го има почвата, ќе и биде потешко да цвета.

Затоа, секогаш кога можете, користете песочни почви. Исто така, треба да го измешате со некоја дренажа за растението да нема премногу акумулација на вода (што не е добро за него).

Во моментот на пресадување, доколку го имате во саксија, ќе мора да го правите годишно. Барем додека не користите тенџере со дијаметар од 30 инчи. Од ова, треба да го чувате во саксија од овој тип (можеби малку да ги исечете корените) или директно да го засадите во земја.

Наводнување и влажност

Кога наводнувате, погрижете се почвата да се исуши пред повторно да наводнете. Точно е дека земјата мора секогаш да биде влажна, но чекорот помеѓу влажноста и водата во локва е многу фин и не треба да одите до тој момент ако сакате да опстане.

Што се однесува до влажноста, за да цвета Јакарандата, најдобро е прилично сува влажност. Ако има премногу влажност, тоа може да влијае на неговото цветање.

Сечење

Да, Јакарандата е дрво што ќе мора да го исечете барем еднаш годишно за да го подобрите цветањето. Секогаш правете го тоа во зима или многу пред февруари (кога температурата почнува да расте) за повторно да го поттикнете нејзиниот раст.

Имајте на ум дека до 4-5 години Јакарандата ќе расте околу 2 метри годишно, додека не достигне 8-12 (ако има простор, се разбира). Од тие години растот е намален.

Чини и болести

Не можеме да кажеме дека јакарандата е растение кое не е погодено од штетници, но потешко ѝ се случува. Генерално, најчестите проблеми со кои ќе се соочите се со инсектите и болвите.

Решението за нив е да користите калиум сапун или масло од ним на листовите за да ги избегнете.

Множење

Јакарандата е растение кое се размножува преку семиња. Меѓутоа, за да биде успешна, потребно е претходно да се 'ртат.

Семињата се кружни и се чини дека имаат два капаци. За да никне, семето мора да се стави во вода 24 до 48 часа.

Откако тоа ќе се направи, тие можат да се засадат во земја, но наместо да ги оставите во сенка и покриени, во овој случај најдобро е да ги ставите директно на сонце бидејќи тоа ќе ви помогне да ги добиете првите пукања за 2-3 недели..

Додека растението е мало, мора да се полева 2-3 пати неделно затоа што треба почвата да остане влажна.

Мал трик за да цвета Јакаранда

јакаранда врвот на дрвото

Пред да завршите, сакаме да ви дадеме мал трик кој може да ви помогне да ја расцветате вашата Јакаранда.

Станува збор за користење на водата од варените јајца (се додека не додадете сол, оцет...). Оставете го да се излади и кога е готово прелијте го на растенијата. Всушност, тоа не функционира само за Јакаранда, туку и за сите цветни растенија.

Бидејќи е богат со минерални соли и хранливи материи, тоа е како посебно ѓубриво за нив. Всушност, можете да ги користите лушпите од јајцата така што ќе ги дробите и ќе ги додадете во водата за да и дадете повеќе хранливи материи.

Сега знаете кога цвета Јакаранда, како и други прашања што може да се појават со ова дрво. Дали би се осмелиле да имате таков во вашата градина или во саксија на вашиот балкон или тераса? Кои прашања можете да ги поставите? Ве читаме во коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.