Која е pH вредноста на водата?

Вода

Која е pH вредноста на водата? Водата е клучен елемент за да има живот, и животно и растение. Благодарение на оваа витална течност, растенијата можат да дишат, да се хранат, да растат, да цветаат и да вроди со плод. Но, кога ќе ги одгледувате, мора да бидете сигурни дека ја користите најпогодната, бидејќи ако е премногу кисела или премногу алкална, ќе имате проблеми.

И тоа е токму таму каде што влегува pH во функција, исто така наречен водороден потенцијал (H +). Колку е повисока, толку е поалкална и колку е пониска, толку е покисела. Но, Зошто е важно за растенијата?

Кои се карактеристиките на pH вредноста на водата?

Црево

PH на чистата вода е 7 на температура од 25ºC, што значи дека има неутрална pH вредност. Кога ќе дојде во контакт со јаглерод диоксид во атмосферата, тој паѓа на 5,2; тоа станува кисело.

Прво, вода со pH под 6,5 е кисела и може да биде корозивна. Ова значи дека може да раствори железо, магнезиум, бакар, олово и цинк, но ги блокира другите како калциум.

Напротив, вода со pH над 8,5 е алкална. Раствора калциум, калиум и натриум, но блокира железо, магнезиум, бакар, олово и цинк. На кратко, токму спротивното што се случува со кисела вода.

Зошто е важно за растенијата?

Познавањето на pH вредноста на водата е важно при одгледување на растенија, како нема да можеме да го користиме истото за да ги напоиме сите. Општо земено, оние кои живеат во умерени шуми, како на пр Fagus sylvatica, На Quercus и многу Acer sp (јавори), им треба да биде кисела или малку кисела за да растат.

Од друга страна, оние што се типични за Медитеранот, на пример, како на пр Ceratonia силика (рогач), prunus dulcis (бадемово дрво) или Росмаринус (рузмарин), претпочитаат неутрална или алкална вода.

Ако не го користиме вистинскиот, може да се појават проблеми поради недостаток на минерали. Така, ако немаат железо, на пример, ќе видиме дека нивните лисја почнуваат да пожолтуваат, оставајќи ги нервите јасно видливи; Од друга страна, ако немаат калциум, стапката на раст ќе се забави и ќе добијат тажен изглед.

Како се мери pH на водата?

PH скала

Да се ​​знае каква pH вредност има водата е многу едноставно. Само одете во аптека и побарајте pH ленти или купете ги на пример овие преку Интернет овде. Откако ќе ги имаме, Треба само да вметнеме лента во чашата со вода, да ја извлечеме и потоа да почекаме да видиме каква боја ќе земе. Тогаш само треба да го споредиме со скалата.

Како да ја измените pH вредноста на водата?

Поставете го

За да ја подигнете pH вредноста на водата треба измешајте 16 делови од сода бикарбона со 2 дела натриум карбонат. Првиот се продава во супермаркети или овде, а вториот во продавници за хемикалии или овде.

Проверете ја pH вредноста со помош на лентите.

Спуштете го

За да ја намалите pH вредноста на водата, првото нешто што треба да направите е да знаете која е нејзината pH вредност во моментов. На пример, во мојот случај оној што излегува од домашната славина е многу алкален, со pH вредност околу 7,5-8. Потоа, за да го спуштите, она што е направено е да се меша течноста од половина лимон во 1л вода.

Друга поевтина опција ако растете многу кисели растенија, е да се стави една или две лажици оцет во 5л вода.

Треба да ја проверите pH вредноста со лентите за да не падне премногу ниско.

Наводнување со премногу варовничка вода не е добро за кисели растенија

Се надевам дека ти служеше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.