колку време е потребно за да расте тревата

колку време е потребно за да расте тревата

Во многу наврати се поставува тревник во простор за да може да се покрие земјиштето и да се започне со сеидба. Тревникот и може да биде украсен или функционален. Сепак, многу луѓе се прашуваат колку време е потребно за да расте тревата од моментот кога ќе се засади до веќе функционална.

Во оваа статија ќе ви кажеме колку време е потребно за да расте тревата и кои се карактеристиките што треба да ги има еден добар квалитет.

колку време е потребно за да расте тревата

колку време е потребно за да расте природната трева

Текот на времето зависи од многу фактори и затоа не може да се приближи како постојан одговор. Сепак, постои одредено време да се знае колку долго треба да чекаме за да видиме како расте тревата.

Првото нешто што треба да ви биде јасно е дека процесот на одгледување тревник не е еднократен процес. Повторно, откако ќе се покрие, ќе му треба одржување на пејзажот за да биде здрав и силен. Но, за подобар одговор на ова прашање, мора да се проценат голем број фактори.

Клучниот фактор за да се има добра зелена површина е трпението и оставањето време за нејзин развој. Во основа, треба да го следите вашиот природен процес: ртење и раст. Не брзајте бидејќи потребни се денови за да никне и секогаш зборуваме за проценки, а не за фиксни термини. Сепак, ќе бидат потребни 3-4 недели вкупно за да се покрие речиси целата тревна површина и треба да можете да ги видите визуелните резултати.

Засадете ги семките и оставете ги да никнат

Во најлош случај (зборуваме за разумни површини), оваа активност на садење може да трае околу 2-3 часа и препорачуваме да ја правите во најдобри времиња: пролет и рана есен. Семињата треба да развијат мали никулци 1-2 дена по сеидбата. Важно е почвата да се оплоди со доволно хранливи материи и да се навлажни.

Вообичаено, откако ќе се засадат семињата и ќе им се восхитуваат зелените ластари, плодни обично може да се види по 10 дена. Ова ги зема предвид факторите како што се влагата во воздухот и почвата, како што се температурата на почвата и нејзиниот квалитет. Затоа е важно правилно да го изберете периодот. Сепак, мора да се земе предвид дека кај некои видови овој процес може да потрае и до 20 дена, па дури и еден месец.

Еве ние ќе ви дадеме неколку совети како да помогнете во растењето на тревата:

 • Немој повторно да сееш трева ако една година не пораснала трева.
 • Наводнете ја почвата по садењето.
 • покријте ја областа: за одржување на влажноста и спречување на птиците да земаат семиња.

Природен раст и одржување

природна трева

Откако ќе се направи ова, треба да ја оставиме тревата да расте природно според нејзиниот циклус. Запомнете дека во есен расте побрзо бидејќи почвата се загрева по летото (околу 2 недели). Ако е пролет, целата покриена површина нема да ја доживее 3-4 недели, можеби и подолго.

Не заборавајте за правилно одржување кога ќе завршите: полевајте најмалку два пати на ден. Ако пораснала повеќе од 5 см, но помалку од 8 см, еднаш дневно е доволно додека не порасне 10 см. На крајот, оставањето на ѓубривото најмногу 4 недели е доволно за тревата добро да расте.

Знаењето колку време ќе биде потребно за тревата да расте помага да се потврди дали периодот е соодветен. Ако мислите дека тие не се исполнети, проверете некој од предлозите подолу:

 • Обезбедете доволно влажност на површината додека не се цени конечниот резултат.
 • Обрнете внимание на станицата: премногу ладно или премногу топло ќе го забави растот.
 • Ако не растете со вообичаената брзина, обидете се да не го изложувате на премногу активност во првите два месеци: играње со него, постојано газење...

Како тревата да расте побрзо?

здрава трева

Ако сакате тревата да расте брзо, мора добро да ја оплодите. Тревникот треба да се оплодува најмалку еднаш месечно, а по можност и два пати. Треба да користите органски ѓубрива, кои се достапни во повеќето продавници за градина.

Друга работа што може да помогне тревата да расте побрзо е правилното наводнување. Тревникот треба добро да се наводнува, но не претерано. Оставете ја тревата да се исуши помеѓу наводнувањето, но не дозволувајте да се исуши целосно.. Во принцип, тревниците треба да се грижат правилно за да растат здрави и бујни.

По засадувањето на тревникот, важно е да се полева. На овој начин останува хидриран и станува силен и здрав. Сепак, мора да внимавате да не се преполива. Ова може да го оштети тревникот, особено ако почвата е во лоша состојба или е многу жешка. Затоа, важно е да се следат неколку совети за полевање на новозасадениот тревник.

Во принцип, се препорачува да се наводнува тревникот еднаш или двапати дневно. Сепак, ова може да варира во зависност од временските услови. На пример, ако е жешко, можеби ќе треба почесто да наводнувате. Ако има невреме, можеби воопшто нема да ви треба наводнување. Во секој случај, важно е редовно да го проверувате тревникот за да бидете сигурни дека не се исуши.

За наводнување на тревникот се препорачуваат прскалки. Ова ќе помогне да се дистрибуира водата рамномерно. Ако прскалките не се достапни, може да се користат црева. Сепак, важно е да се осигурате дека водата не прска. Во спротивно, може да ги оштетите корените на основата.

По завршувањето на наводнувањето, важно е да се остави тревата да се исуши. Ако тревата се одржува влажна долго време, тоа ќе го оштети кореновиот систем. Затоа, најдобро е да избегнувате наводнување на тревникот во најтоплиот период од годината.

Задачи за одржување

Кога прво треба да косите? Одговорот на ова прашање зависи од неколку фактори, вклучувајќи ги временските услови, видот на тревата и нивото на одржување што сакате да го обезбедите во вашиот двор. Во нормални околности, се препорачува за прв пат да се коси кога тревата ќе порасне на 10-15 години. цм. Меѓутоа, ако е многу топло, можеби ќе треба почесто да косите.

Добар показател дека тревникот се коси за прв пат е кога тревата почнува да изгледа малку жолта. Ако тревата е висока, можеби ќе треба да се подели на делови за да се олесни косењето. Некои градинари препорачуваат да ја оставите тревата малку подолго првите неколку пати кога ќе косите за да се овозможи тревата подобро да се прилагоди на косилката. Меѓутоа, ако тревата е висока, можеби ќе ви треба електрична косилка или косилка за трева за да ја завршите работата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа колку време е потребно за да расте тревата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.