Конволвулус и неговата грижа

Убава по ден

Конволвулус се a семејство од 200 видови на растенија, многу од нив алпинисти. Тие можат да бидат годишни или повеќегодишни.

Тие се растенија со hojas овална, генерално мала. Цветовите се во форма на bвонче или труба кои се отвораат на топлина и на целосно сонце, бидејќи во сенка или ноќе, растението ги затвора овие прекрасни цвеќиња. Во зависност од видот, големината на цветот варира, но тие се обично мали кои се распоредени сами, иако постојат сорти кои формираат гроздовете на цвеќиња.

Боите обично се разновидни, но ако зборуваме за Конволвулус тробојка или Бела по ден, можеме да најдеме до три бои истовремено. На пример, цветот може да биде бел, со жолто-сина внатрешност или синиот цвет со жолто-бел ентериер.

Друга класа на Конволвулус е Сино bвонче или Конволвулус Сабатиус. Ова растение има сивкави лисја со мали сини цвеќиња. Ова растение служи како тапацир.

Пример за искачување на Конволвулус е Градоначалник на Корегеела или Калистегија Сепиум. Цветовите на ова се бели што цветаат од јуни до септември.

Тие се растенија кои служат за покритие алпинеуми, служејќи ги растенијата за качување за покривање на theидовите или портите. Тие се растенија кои изгледаат одлично насекаде, исто така и во саксии, бидејќи произведуваат толку многу цвеќиња што ги осветлуваат и ги исполнуваат местата каде што се наоѓаат со боја.

El наводнување треба да се прави двапати неделно. Исушените цвеќиња и гранки треба да се отстранат за да се отвори место за нови растенија кои се појавуваат кога паѓаат некои семиња.

Тие се цвеќиња кои не можат да го издржат студот, така што тие треба да бидат покриени во зима или да се преместуваат на покриено место, во спротивно ќе умрат.

Se репродуцира од семиња што се засадени во пролет и цветаат во текот на летото. Тие се растенија со лесна ртење, за 10 дена ќе можеме да видиме како се појавуваат овие мали растенија.

Повеќе информации - Причини да растат грмушки за качување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.